Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Festivalurile din Amara au înghițit 100 mii de lei

Bani publici cheltuiți inutil

Festivalurile din Amara au înghițit 100 mii de lei

Primăria Amara a dat publicității sumele pe care le-a cheltuit vara trecută pentru organizarea «Festivalului de Agrement și Turism Balnear», «Festivalului Nămolului» și «Festivalului Clătitelor». Plătite exclusiv din bani publici, aceste evenimente au costat 100 mii de lei. Deși organizatorii au creat aceste manifestări cu scopul de a promova stațiunea Amara, ca și la edițiile anterioare, și la cele de anul acesta publicul nu s-a înghesuit să umple până la refuz Grădina de Vară a stațiunii balneare.

Evenimentele nimănui
Cele 3 festivaluri anonime organizate de Primăria Amara în vara care s-a încheiat, «Festivalul de Agrement și Turism Balnear», «Festivalul Nămolului» și «Festivalul Clătitelor», fac parte dintr-un amplu proiect cu finanțare europeană, inițiat de fostul edil al orașului, Victor Moraru, în anul 2011. Este vorba despre proiectul «Amara-izvor de sănătate, tărâm de recreere». Inițiat în baza Programului Operațional Regional 2007-2013, acest proiect a vizat dezvoltarea și promovarea stațiunii Amara, iar implementarea sa a costat aproximativ 1 milion de lei. Pentru a beneficia de liniile de finanțare, autoritățile locale au promis că vor organiza în fiecare vară cele 3 evenimente, gândite pentru a atrage turiștii. Realitatea a scos la iveală însă contrariul. Popularitatea festivalurilor nu a fost cea scontată, însă, cu toate acestea, autoritățile au oferit bani publici pentru organizarea lor din 2011 și până în prezent. La solicitarea ziarului nostru, Primăria Amara a făcut publică lista cheltuielilor pe care le-a impus organizarea «Festivalului de Agrement și Turism Balnear», «Festivalului Nămolului» și «Festivalului Clătitelor» în 2017. În total, evenimentele au costat nici mai mult, nici mai puțin, de 100 mii de lei, fondurile fiind alocate, așa cum era de așteptat, din banii cu care locuitorii din Amara contribuie la bugetul local prin plata taxelor și impozitelor locale.

Irina Rimes, cel mai scump artist
Nici nu-i de mirare că popularitatea evenimentelor din Amara a fost scăzută, având în vedere că mulți dintre artiștii chemați să cânte sunt nume aproape anonime pentru industria muzicală din România. Cea mai scumpă artistă a fost basarabeanca Irina Rimes, o tânără care a dat «pe spate» topurile muzicale în urmă cu ceva timp, iar acum caută cu disperare succesul participând la festivaluri de duzină. Cu toate acestea, prestația Irinei Rimes a costat peste 10 mii de lei, fiind cel mai scump artist care a participat la festivalurile din Amara. Aceasta este secondată de Adda, o altă artistă care își încearcă norocul, fără succes din păcate, pe la radiourile comerciale din București. Adda a primit pentru prestația ei peste 8 mii de lei! De asemenea, PFA Bogdan Iacob a primit suma de 30 mii de lei pentru plata artiștilor pe care i-a adus să cânte la «Festivalul de Turism și Agrement Balnear». Mai mult decât atât, alți 8 mii de lei au fost încasați de un obscur ziar local pentru confecționarea bannerelor și afișelor publicitare prin care au fost promovate evenimentele...

14 Septembrie 2017, 12:10 (2243 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Ediția a 44-a: Festivalul «Trofeul Tinereții» de la Amara se va desfășura în perioada 6-7 august 2011

Comentariile cititorilor:


MITU:
(16 Septembrie 2017, 00:23)
Dar miss Amara ? Nu are loc ?
@Andrei:
(15 Septembrie 2017, 19:03)
Il avem, nu stiai? Festivalul"La casa Tudorii" din Targul de Floci, unde in fiecare toamna se aduna 'crema' politicii ialomitene la o friptura, la o placinta, la un pahar, unde fruntasii psd se bucura de realizarile lor marete(salarii, averi,pozitii, excursii,functii etc) si spera ca justitia sa nu le bata prea curand la usa..
adevarat:
(15 Septembrie 2017, 15:17)
Bună ziua! Cred ca trebuie sa ne obișnuim cu ideea ca nu va mai fi nimic asa cum era pe vremea d-lui Moraru. Actualul primar este total dezinteresat de soarta localității, nu are viziune, nu este un bun coordonator și dezamăgește de la o zi la alta.
Andrei:
(15 Septembrie 2017, 12:08)
Pe cand "Festivalul Tampitilor"??!!
ion:
(15 Septembrie 2017, 08:29)
Of, of...Este adevarat faptul ca fara canalizare este greu, dar stiti cum este sa locuiesti in cartierul nou, de la intrarea in Amara? Strada Aurel Pana este plina de gropi, buruienile de-a lungul strazii ajung sa dea locului un aspect greu de descris. Sa speram ca vor fi asfaltate starzile in acel cartier este un hazard. Piatra este din ce in ce mai rara. De fapt lipseste cu desavarsire. Cand era d-nul Moraru primar, mai aparea si pe la noi  un semn din partea Primariei. Acum, se pare ca este foarte greu...Traim cu speranta, care moare ultima. Speranta sau...
un cetatean bun contribuabil: