Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Anchetă DNA la Primăria Axintele

Anchetă DNA la Primăria Axintele

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au în lucru un dosar penal ce vizează presupuse fapte de corupție comise la Primăria Axintele. Concret, Tudor Grigore, edilul localității, este suspectat că a schimbat ilegal destinația unei părți din islazul comunal pentru ca fiul său să exploateze respectiva suprafață și să beneficieze de subvenții APIA. Deși prejudiciul a fost recuperat în totalitate, surse judiciare apreciază faptul că ancheta deschisă la DNA este încă în cercetare.

Ilegalități la Primăria Axintele În urmă cu 5 ani, Camera de Conturi Ialomița a organizat un control de audit la Primăria Axintele. În urma verificării, reprezentanții instituției au descoperit faptul că edilul localității, Tudor Grigore, a schimbat ilegal categoria de folosință a unei suprafețe de aproximativ 100 de hectare din islazul comunal, transformând respectiva suprafață în teren arabil. Beneficiarul direct al acestei decizii ilegale a fost chiar fiul edilului, administrator al societății Agricola Axintele. Astfel, în baza unei simple adeverințe eliberată de Primăria Axintele și semnată de primarul Tudor Grigore, fiul acestuia a putut să beneficieze de subvențiile acordate de APIA. Surse judiciare apreciază faptul că societatea și administratorul său a încasat de pe urma pământului pe care l-a primit prin adeverința semnată de primarul Tudor Grigore ajutoare financiare de peste 32 mii de euro. După ce au descoperit această ilegalitate, auditorii Camerei de Conturi Ialomița au sesizat organele de cercetare penală. Cazul s-a aflat inițial în lucru la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, ulterior fiind declinat către Direcția Națională Anticorupție. Mai mult, au fost sesizați și reprezentanții APIA Ialomița care au dispus o serie de măsuri cu privire la recuperarea prejudiciului. La aproximativ un an distanță de la sesizare, prejudiciul pe care Agricola Axintele l-a produs prin activitatea ilegală întreprinsă de administratori au fost recuperat integral. Surse judiciare susțin însă că cercetările procurorilor Direcției Naționale Anticorupție încă nu s-au finalizat. Procurorii continuă să facă verificări pentru a stabili cu exactitate faptele sesizate de către auditorii Camerei de Conturi Ialomița în urmă cu 5 ani...

22 Septembrie 2017, 12:40 (5711 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Primăria Axintele vrea firmă de transport persoane cu microbuzele școlare

Comentariile cititorilor:


Tudor :
(3 Octombrie 2017, 16:54)
Grigore nici nu ști cat de mic începi sa fi . Am zis .
Tudor Onedia :
(30 Septembrie 2017, 09:35)
Grigore nici NU sti cate mic incepi sa fi .
Observator deștept:
(24 Septembrie 2017, 13:03)
La Axintele și în tot județul e jaf! Dacă s-ar opri jaful, n-ar mai fi Ialomița, ar fi județ normal. Nu este nimic normal la sate sau orașe! Și populația adormită și prostită este vinovată. Lașitate, lipsă carte, credulitate și rudimentarism. Serialul LAS FIERBINȚI atinge tot, doar pentru cine se prinde....Și dacă se văd acolo, satirizați, îi doare undeva, afacerile personale ilicite să meargă!
christache:
(23 Septembrie 2017, 20:54)
Gogule@ cand Tinel va cadea in urma unor piedici va expoda mamaliga si vor fii multe capete cazute,primari consilieri si nu numai. Lantul este mare si fara numar de la mamaliga saracului consilier pana la primari. Serios vorbind ata va fi rupta. Si fac pariu cu INDEPENDENT ca se va intampla curand (pe surse demne de luat in consideratie) Cumetre demn de luat in seama de la independent retine... La Axintele se vorbeste de mult de povestea asta dar a fost luata drept gluma sovietica.
NicoLetal:
(23 Septembrie 2017, 16:30)
Fai Mariana am vazut Las Fierbinti din 19 septembrie 2017 ba esti nebun ca este adevarat soro. Cum zice ala del joaca rolul prefectului Petre Gigi, boul de la Dridu, ba cat curaj au sa-l injure pe lingaul lui Tinel. O fii fai Mariano adevarat daca au ajuns aia de la PRO TV sai spurce asa de tare. Eu stiu ca sunt cateva persoane din Dridu care lucreaza pe la serialul asta si mai este cineva care se tine scai de boul citat in Las Fierbinti.Am auzit chiar azi de la cineva din sarindar ca o sa fie un subiect si mai tare pe la Gadea sau asa ceva.Fai Mariano asta de la Axintele este belelus in patru labe fata de bouul sforar spagar dadator de mita cum spune insasi cel din serial. Ghiulea fai Mariano poate vad si cei de sus ca nu ori fii murit toti cu bratele legii incrucisate de frica lui Gheorghe sau a lui Turiga.Dal dracu de ulcior cand se sparge toti or sa vomite. Ce subentii APIA se primesc la Dridu Ce teren islaz comunal al cui este si cym se imparte cozonacul cat se da afara prefectului cat se da lui Gheirghe de unde bani fa Mariano. Sai ia dai dracu de spurcaciuni lesinate care fura pporumb in san de la CAP si ii lua tiganii banii la barbut.
Axinteanul:
(23 Septembrie 2017, 12:11)
Cam greu se deruleaza ancheta de la Ana la Caiafa...pentru ca au mai fost deschise dosare privind si alte patramazlacuri la aceasta primarie dar fara rezultat..din partea anchetatorilor pentru ca spatele erea la greu acoperiti pentru acesti baiet destepti din Axintele ...mafia este mare de tot ce s-a descoperit de camera de conturi IL atunci este numai o parte ..dar cum ramane cu Dosarul Alimentarii cu apa pus la clasat de parchetul Urziceni cand si acolo ereau vreo 32 miliarde bani vechi dusi pe apa sambetei dosar facut tot de Camera de conturi Ialoimita si a ramas tot in coada de peste plus ca s-au mai fraudat si delapidat 800 mil lei vechi din caseria unitatii in urma cu cativa ani si tot acest eveniment a ramas musamalizat de binevoitorii organelor de cercetare penale ...tare cred ca si acum nu s-a cercetat cazul constructiei marelui stadion comunal Axintele care facea parte ca teren tot din izlazul comunal si a fost trecut in propietatea Agricola Axintele-Onedia a se citi si vedea cum s-a facut aceasta trecere de la avutul public la cel privat...poate o vedea totusi cineva si acest lucru??!!
Vasile:
(23 Septembrie 2017, 11:11)
Se pare că Tinel nu se bagă numai la isj Ialomița...cu barcari susținută numai de Tinel...el face multe alte gafe! Nu este abuz să nu-i apară numele! Mare om, influent, frate!
gogu:
(23 Septembrie 2017, 08:16)
Cine poate avea atata putere incat sa-l protejeze pe Tinel Gheorghe cu toate marsaviile si faptele de coruptie si abuzuri pe care le-a facut?
Cocorean:
(22 Septembrie 2017, 22:04)
DNA-ul are treaba și la Cocora, sa meargă sa constate cum primarul a dat contracte firmei soției, cum a cumpărat zeci de ha de teren din proprietatea comunei și multe alte ilegalitați sa ii fie lui bine.
Mariana Pasol:
(22 Septembrie 2017, 16:19)
A intrat morcovul cu iepure cu tot. Nu este singurul care a scimbat destinatia unor terenuri.Eu va propun dragi cititori Ialomiteni si nu numai sa accesati YouTube si sa cutati serialul LAS FIERBINTI episodul din date de,19 septembrie 2017, minutul 14;secundele 50. Dar si mai inainte. Oare cei de la PRO TV sunt chiar ada de obraznici sa acuze prefectul si inca un edil Valentin cancerul femeilor maritate. Oare pe el de ce nu-l agata D.N.A.ul sa fie datorita unei posibile prietenii cu Tinel iar acesta sa faca oarece trafic de influenta. Ascultati cu atentie si urmariti dementa unui poste de tv. Sa fie o calomnie ori un adevar ascuns plebei.