Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Conflict de muncă la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Conflict de muncă la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Angajații Direcției de Sănătate Publică Ialomița se pregătesc de grevă. Oamenii sunt revoltați pentru că, în urmă cu aproximativ o lună, Gabriel Modrea, directorul interimar al instituției, a decis să le taie o serie de sporuri salariale, pe care le-ar fi considerat «ilegale». În ciuda numeroaselor încercări de a obține un punct de vedere oficial din partea conducerii DSP Ialomița, acesta ne-a fost refuzat.

Scandal la DSP Ialomița
La începutul verii, Dan Noel, director executiv delegat la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița, a fost destituit din funcție de Florian Bodoc, actualul ministru al Sănătății. În locul lui Noel a fost numit Gabriel Modrea, juristul Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Deși ar fi trebuit să asigure conducerea instituției pe o perioadă de timp limitată, se pare că Modrea s-a lăsat convins să accepte prelungirea interimatului său pentru alte câteva luni. Cu toate acestea, în puținul timp scurs de la delegarea sa pe funcție, Gabriel Modrea a reușit să demareze un scandal de proporții în cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Acesta este acuzat public de către angajați de faptul că le-a tăiat o serie de sporuri salariale pe care le-ar fi considerat ca fiind acordate «ilegal». Este vorba despre o serie de beneficii aferente muncii prestate în condiții de risc. «Să luăm, de exemplu, personalul care își desfășoară activitatea în laboratorul Direcției... Acolo se lucrează într-un mediu foarte riscant, angajații fiind nevoiți să manevreze eprubete cu virusuri sau bacterii!» explică situația Valentin Spătărelu, președintele sindicatului SANITAS-filiala Ialomița, formațiune care susține interesele angajaților revoltați din cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

Se pregătesc de grevă
În ciuda tuturor demersurile referitoare la dezamorsarea acestei situații, scandalul dintre directorul Gabriel Modrea și angajații care s-au trezit cu salariile diminuate este imposibil de stins. Se pare că directorul Modrea nu vrea să revină asupra deciziei și să modifice dispoziția prin care a solicitat încetarea acordării respectivelor sporuri salariale. Tocmai de aceea oamenii se pregătesc acum de grevă. «Nu a fost nicio problemă cu privire la acordarea acelor sporuri salariale... Niciun alt director nu a considerat că acei bani sunt oferiți angajaților ilegal. Mai mult, oricine poate să observe că alocările s-au realizat în baza actelor normative în vigoare. Astfel, ne-am decis să deschidem un conflict de muncă pentru a ne cere drepturile care ni se cuvin, pentru că așa ceva nu este normal!» adaugă Valentin Spătărelu, președintele sindicatului SANITAS-filiala Ialomița. La momentul de față, reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița mai au de îndeplinit câteva formalități până când vor declanșa greva. Dacă nici prin deschiderea acestui conflict de muncă situația nu se va rezolva, angajații DSP sunt pregătiți să acționeze conducerea instituției în instanță. Gabriel Modrea nu a răspuns solicitării ziarului nostru de a oferi un punct de vedere oficial cu privire la scandalul pe care l-a provocat.

22 Septembrie 2017, 07:55 (4600 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Control ministerial la Direcția de Sănătate Publică Ialomița
Cuplul Gabriel Modrea-Denisa Ioniță, acuzat că a terorizat un angajat
Gabriel Modrea rămâne în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Comentariile cititorilor:


@ AURAS:
(27 Februarie 2018, 13:34)
Handicapat mintal el vorbeste de limba Romana , el care se repeta ca un handicapat , mi-e scirba de astfel de specimene pe care le mai sustin si partidul  P S D Huoooooo Handicapatilor !!
@ AURAS:
(27 Februarie 2018, 09:57)
PITECANTROPUL  D S P IALOMITA , PE CALE DE DISPARITIE , 
@AURAS:
(31 Ianuarie 2018, 13:16)
Miopii=AURAS= acelasi agramat care macelareste limba romana.
AURAS:
(31 Ianuarie 2018, 11:37)
--Bine punctat d-le , se pare ca acest individ nu sa invatat minte , a devenit insuportabil de calic hapsin , OBRAZNIC , + A UITAT CA A STAT PRIN BIROUL  DSP mai bine de 7 luni  milogindu-se de Dan Noel s-al angajeze , - si dupa ce sa vazut omul angajat a inceput mariajul cu D., persoana foarte cunoscuta in cadrul DSP ca o persoana cu un caracter infect o jegoasa- 
      M. vazindu-se bagat in seama a pus-o de un voiaj frate la Baile Felix cu D. si acolo au pus la cale conducerea DSP ialomita -
     - Omul nostru si-a schimbat la 90''  ideile si acum face ce ii dicteaza D. ca de daca nu face ce vrea ea il tae de la portie pe libidinos - 
   -  se santajeaza reciproc  si inpart spaga ,- da spun bine spaga si se pare ca se cearta ca M. vrea mai mult ca de el semneaya ultimul .

          
Miopii --:
(31 Ianuarie 2018, 11:21)
 _ va referiti  la o firma privata cumva ? - din decembrie 2017 a devenit P F A , si noua nu s-a comunicat, - fratilor despre ce vorbim , La DSP- ialomita , se filmeaza si se fac pregatiri intense pentru a turna un nou film autentic,- marca Slobozia ,- protagonisti in rolul lui ROMEO il avem pe Betonistul  M.G. ex Director de KaKa simpatizant PSD, si JULIETA , Director economic al DSP, I.D.-- MEMBRU ACTIV PDL actual PMP , purtatoare de pempars pentru ROMEO cel inversunat - in dragoste,- se pare ca si-au gasit gratis cuibusor de nebuni pentru a crea o noua culoare politica și dupa ora de program in biroul directorului ca de !!!!  noul director si-a dotat biroul cu canapea extensibila si TV  lg nou iar JULIETA fiind la propriu si la figurat o taranca deaia care are si ia cu o vaca reforma  a cumparat si ia o morisca de cafea (Aparat ) performant ca de cum poate dl ROMEO sa serveasca altfel cafeaua .- mai nou nu li sa permis acestora sa faca scene de filmare pina nu sa dotat si cu telefoane moderne ca de .... - in schimb pe acestia cind ii deranjeaza cameramani ( secretara ) sau suflatori din culise ( subordonati ) ROMEO se supara si daca la lasat simturile nu reda spiciul primit de la suflori sii el reda din educatisa de acasa de cei 7 ani - INJURA CA LA USA CORTULUI  PE Dr D. O AMENINTA CA O DA AFARA , CA AICI NUMAI EI AU VOIE SA GINDEASCA SI CEI CE NU SE SUPUN  SA SE DUCA DRACULUI - vezi eexprimarea de eri adresata de. M. secretarei ,- SA TE DUCI DRACULUI TE DAU AFARA , daca mai intra cineva la mine in birou si il deranjeze fiind in permanenta in prezenta dir. economic D.I. in intimitate -  aceste aspecte si nu numai sunt reale acestia au transformat DSP in PFA si fac cheltuieli  din bani publici pentru asi asigura cofort la birou pentru ca acestia isi petrec tot timpul in sediul DSP pe care il parasesc dimineata  in jurul orei 3 folosind uneori si taxiu pentru ca acolo se consuma
Slobozean:
(22 Septembrie 2017, 12:20)
Draga Mary, de acord cu tine, dar nu-i obligatoriu sa-si asume raspunderea pt calitatea apei din buletinele emise de ei: e suficient ca pe timpul grevei sa bea din ora in ora cate o cana de apa de la robinet..
Mary:
(22 Septembrie 2017, 08:46)
  Sa faca greva daca au dreptate dar aceiasi angajati sa isi asume raspunderea si sa spuna, negru pe alb, ca bulutinele din care rezulta calitatea apei potabila sunt facute pe genunchi la indemnul conducerii si a primariei.