Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul din Cocora are dosar penal!

Primarul din Cocora are dosar penal!

Scandal penal la Primăria Cocora. Edilul Sorin Lefter a intrat în atenția organelor de urmărire penală și urmează să fie chemat la sediul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia pentru audieri. Pe numele primarului a fost deschis un dosar penal după ce a fost surprins conducând fără permis. Mai mult, nu este pentru prima dată când acesta încalcă regulile de circulație. În luna mai a rămas pieton după ce polițiștii din Ilfov l-au surprins conducând cu peste 100 de km la oră pe drumurile publice. Povestea din spatele anchetei este însă mult mai elaborată și, spun martorii apropiați acesteia, scoate în evidență modul în care Sorin Lefter seamănă groaza în toată localitatea. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, edilul a respins apelul.

Povești din Cocora lui Sorin Lefter
Pentru cei care cred că edilul Sorin Lefter este doar o victimă persecutată de Sistem și legile după care acesta guvernează, trebuie explicat că realitatea este cu totul alta. Edilul Lefter a reușit să transforme localitatea în fruntea căreia a fost ales într-o adevărată moșie, unde nimic nu se întâmplă fără acceptul său. Așa se face că, spun unii martori, edilul Sorin Lefter a dorit să-și impună punctul de vedere asupra activității pe care o desfășoară agenții din cadrul Secției de Poliție Cocora. Încercarea a fost sortită eșecului, unul dintre agenți explicându-i omenește că între activitatea administrativă și cea polițienească nu există nicio legătură, motiv pentru care este bine să-i lase să-și facă treaba. Atitudinea agenților l-a scos din sărite pe primarul Sorin Lefter, care a promis că va face singur dreptate în comunitatea sa. Recent, în timp ce circula cu mașina pe ulița mare  a satului, edilului i-a ieșit în cale agentul M.S. Aflat în timpul liber, omul legii era pe bicicletă și a fost amenințat de primar că va fi călcat cu mașina. Speriat, acesta a sunat la 112 și a cerut ajutorul colegilor de la Slobozia. Imediat, la fața locului au sosit două mașini de polițiști care i-au cerut socoteală primarului. În urma verificărilor, polițiștii au descoperit faptul că edilul Sorin Lefter se afla la volanul unui vehicul fără a deține permis de conducere. El a fost condus la secție, acolo unde i s-a întocmit un dosar penal pentru conducere fără documente legale. Potrivit procedurilor, ancheta a fost înaintată procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, care urmează să-l cheme pe Sorin Lefter la audieri. Dacă va fi găsit vinovat, primarul din Cocora riscă să petreacă după gratii între 6 luni și 3 ani, cum prevede Codul Penal.

A condus cu peste 100 km/h
Primarul din Cocora a rămas fără permis de aproximativ 5 luni, când a fost tras pe dreapta pentru că a călcat prea tare pedala de accelerație. Concret, în mai 2017, acesta a fost surprins de aparatul radar al polițiștilor din Ilfov conducând pe drumurile publice cu peste 100 de kilometri la oră! Surse judiciare susțin faptul că edilul se afla în situația de a-și recupera carnetul de șofer, însă cu o zi înainte a provocat scandalul pe ulița mare a comunei și a fost prins conducând fără documente legale. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, primarul Sorin Lefter a respins apelul în repetate rânduri.

Audiat de procurorii Anticorupție Pentru cei care au uitat le reamintim faptul că Sorin Lefter este unul dintre cei 10 primari ialomițeni audiați de procurorii Direcției Naționale Anticorupție în dosarul lui Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița. În calitate de martor al anchetei, Lefter a fost întrebat cum a fost determinat de Ciupercă să plătească bani din bugetul local pentru proiectele realizate de reprezentanții firmei de consultanță Consult Invest, recomandată de Silvian Ciupercă. Potrivit Rechizitoriului, procurorii DNA susțin faptul că Sorin Lefter ar fi încheiat cu firma Consult Invest 4 contracte de prestări servicii, pentru care ar fi plătit peste 100 mii de lei din bugetul local. Mai mult, într-un articol anterior, ziarul nostru a publicat și informații referitoare la averea pe care edilul din Cocora o are. Acesta ar deține 22 de hectare de teren agricol și obține, tot oficial, venituri anuale de 200 mii de lei din creșterea animalelor...

25 Septembrie 2017, 07:45 (20480 vizualizări - 60 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Anomalii:
(1 Iulie 2019, 21:15)
Fiica a satului,poti sta mult si bine sa astepti,salariați ai primăriei vei gasi in curte la Mioara lu Bănică si la rudele ei,ii găsești făcând tratamente la animalele cui le are,scot gunoiul din grajduri,cara lucerna din camp si taie porci prin sat.Despre ce vorbim noi.De vrei sa te adresexi cuiva,adreseaza-te instituțiilor statului.
Fiica a satului:
(30 Iunie 2019, 07:30)
Am stat cateva zile acasă la mama, nu mi-a venit sa cred,in una din zile la cineva de pe strada a stat toata ziua un angajat al primăriei,a tăiat iarba din spatele curții cu o cositoare manuală, am rămas surprinsă cand am auzit de la vecini de cat de multe avantaje beneficiaza in ultima vreme aceasta familie.Am întrebat cine este băiatul acela și mi s-a spus că este frate cu un anume Pele.Sunt tare curioasa daca se face asta si la alti locuitori.Suprafata de unde a taiat iarba este destul de mare, acolo este un teeen in camp, avem si noi de taiat,mama mea este in varsta, cui ma pot adresa?Este vorba de strada Magnoliei.
Codificat!:
(19 Iunie 2019, 20:24)
Scrie cu subiect si predicat, sa inteleaga toti cititorii! Sa inteleg, ca pe langa parandaratul banesc, s-au primit si puii? Sa multumeasca si o parte din lingai? Le arunca si lor frimiturile, ca apoi sa -i bage in fata pe fraieri sa semneze situatiile de lucrari pentru daramarea scolii vechi. Propun sa darame primaria,si asa nu face nimic, NIMICUL!
de ale lu Mitica:
(13 Iunie 2019, 00:24)
Vineri,3 mai IZVORUL TAMADUIRII-atunci a fost DARAMATA Scoala Veche,acum ...a crescut iarba.Au fost primiti pui de carne,da pui de carne de diferite marimi si culmea au primit persoane care nici prin minte nu va trece.Nea Ion,este frate cu mama domnului...a primit,a facut si gratar in data de 11 mai.Unde?la nepotu acasa.A primit si dl R,ca de...avea nevoie-nu a apucat sa-i mai taie,i-a mancat vulpita.A primit si dl C(nepotul dl Ion)ca de...trebuia,ii avea la ferma,dl Ion ii tine acasa. Doamne,ce rusine.Cand ii ve-ti manca sa va stea in gat si sa visati sange.Ati uitat sa spalati masina cu care i-ati adus,vedeti?nu-i frumos,va dadurati de gol.RUSINE.Doamna S-sotia domnului Ion,cum ai putut sa primesti asa ceva acasa?I-ai platit?nu.Atunci?Esti o persoana respecata,colegii tai stiu asta?

....si mai stai:
(26 Februarie 2019, 23:00)
Ho,ho,ho,ce-mi vine sa...dar mai bine tac.Cin le face cin le trage.
rautati:
(19 Octombrie 2018, 16:54)
Mai oamemi buni, dar chiar nu va inteleg? Ce ati fi vrut? ALAIUL sa nu treaca pe asfalt? Chiar pe bune, nu v-ati dat inca seama? Asfalt pe restul strazilor? La Sfantul ASTEAPTA! Vrajeala cu asfalt la cimitir, asfaltul in camp este pentru moara. Bugetul local la dipozitia familiei Lefter! Familia Lefter, la dipozitia DNA! Curtea de conturi, verifica bine toata activitatea UAT Cocora!
localnic navetist:
(16 Octombrie 2018, 21:22)
dupa cum se vede la Cocora se rezolva doar problemele de interes personal,pe bani publici dar doar cu destinatie,de cativa ani buni in aceasta localitate s-a instalat dictatura.Daca era comunista era foarte bine,atunci toti localnicii ar fi fost tratati egal.Acum se dicteaza.Ai un interes personal?i te adresezi d-lui X care imediat rezolva.trage sforile ca de.are trecere.Ce-o fi facut domnul Cornel Marinache?o fi dat inapoi banii de la fondurile europene pe care ii primise si pe care ii cheltuise fara sa se achite de obligatii?ori poate are executare silita,o avea.
Adrian:
(14 Octombrie 2018, 20:09)
Drumul de cocora la cazanesti e o mare mare mizerie chiar nu puteti face nimic in privinta asta sunt zeci de mașini care fac naveta din cocora in fiecare zi spre cazanesti e chiar o mare rusine aspect drum luati masuri vorbiti la județ cu cine trebuie să ajute oameni sa scape de chinul asta faceti va treaba de primar
Enzo:
(14 Octombrie 2018, 19:59)
Străzile din cocora sunt f bune ma refer la cele asfaltate sper ca se vor asfalta toate cat mai curând ca atunci va fi mare scandal dom primar cat mai repede
Enzo:
(14 Octombrie 2018, 19:58)
Străzile din cocora sunt f bune ma refer la cele asfaltate sper ca se vor asfalta toate cat mai curând ca atunci va fi mare scandal dom primar cat mai repede
contribuabil:
(7 Septembrie 2018, 09:24)
In Cocora in momentul de fata se asfalteaza 3 strazi: strada primarului Lefter, a vice-primarului si a secretarului. Toata lumea tace....presa tace...
sfaiog:
(19 Iulie 2018, 18:50)
Un MONSTRU, care calca pe cadavre, la propriu,
Eu:
(28 Iunie 2018, 18:39)
Ai dreptate,dl anonim. Din pacate este un om foarte.foarte.foarte ocupat.are in carca d.lui foarte multe griji si obligatii,are de asigurat salariile atator persoane,rar mai intalnesti un om care sa fi avut un asa curaj. Multa,multa sanatate va doresc dl primar,sa va ajute d zeu in tot ceea ce va pune-ti in gand. Sanatate multa doamnei Otilia-Tili- Cum o alintati dvs,a fost,este si va fi mintea,ochii si aerul dvs.D-zeu sa va tina multi ani fericiti alaturi de intreaga familie.Rautati sunt si vor mai fi,cei puternici trec peste ele,trec pentru ca d zeu le da si minte si putere.Anul acesta ve ti avea un eveniment deosebit in familie,bucurati-va din plin.
Anonim.:
(11 Iunie 2018, 23:26)
Ce vă mai place să mancati la c.cat,în urmă cu ani de zile îl pupati în c.r si îl lingeati pe picioare. Nu cred că este unul aici care să nu fi mâncat pâine după urma omului ăsta. Asa vă place vouă să iesiti în evidență doar cu barfa si răutate, pe când el ca un domn educat va lasă să îl jigniți ca niste idioți și nu vă dă pic de atenție. Sunteți niste oameni care vă hrăniți cu răutate.Nu mai încercați să îi băgați bete în roate că ce a făcut el nu a făcut nimeni si nici altul nu va face în afară de el.Să vă fie rusine aveți grijă de familiile voastre si nu vă mai preocupați de el.
Viorela:
(8 Februarie 2018, 06:10)
Cum de o fi facut investitii la casa prima doamna,sotia d lui care a creat probleme la OMV?d na...care cand lucra la ADA.purta imoreuna cu dl cate un batic pe cap.precum indienii,chipurile sa nu le coaca soarele inteligenta.doamne fereste nu ar mai fi putut juca carti,eacasta facea pe calculator la bascula.cafea si juca carti,uneori mai pleca cu masina.i se facea rau foarte des-cica erau caderi de calciu-