Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul din Cocora are dosar penal!

Primarul din Cocora are dosar penal!

Scandal penal la Primăria Cocora. Edilul Sorin Lefter a intrat în atenția organelor de urmărire penală și urmează să fie chemat la sediul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia pentru audieri. Pe numele primarului a fost deschis un dosar penal după ce a fost surprins conducând fără permis. Mai mult, nu este pentru prima dată când acesta încalcă regulile de circulație. În luna mai a rămas pieton după ce polițiștii din Ilfov l-au surprins conducând cu peste 100 de km la oră pe drumurile publice. Povestea din spatele anchetei este însă mult mai elaborată și, spun martorii apropiați acesteia, scoate în evidență modul în care Sorin Lefter seamănă groaza în toată localitatea. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, edilul a respins apelul.

Povești din Cocora lui Sorin Lefter
Pentru cei care cred că edilul Sorin Lefter este doar o victimă persecutată de Sistem și legile după care acesta guvernează, trebuie explicat că realitatea este cu totul alta. Edilul Lefter a reușit să transforme localitatea în fruntea căreia a fost ales într-o adevărată moșie, unde nimic nu se întâmplă fără acceptul său. Așa se face că, spun unii martori, edilul Sorin Lefter a dorit să-și impună punctul de vedere asupra activității pe care o desfășoară agenții din cadrul Secției de Poliție Cocora. Încercarea a fost sortită eșecului, unul dintre agenți explicându-i omenește că între activitatea administrativă și cea polițienească nu există nicio legătură, motiv pentru care este bine să-i lase să-și facă treaba. Atitudinea agenților l-a scos din sărite pe primarul Sorin Lefter, care a promis că va face singur dreptate în comunitatea sa. Recent, în timp ce circula cu mașina pe ulița mare  a satului, edilului i-a ieșit în cale agentul M.S. Aflat în timpul liber, omul legii era pe bicicletă și a fost amenințat de primar că va fi călcat cu mașina. Speriat, acesta a sunat la 112 și a cerut ajutorul colegilor de la Slobozia. Imediat, la fața locului au sosit două mașini de polițiști care i-au cerut socoteală primarului. În urma verificărilor, polițiștii au descoperit faptul că edilul Sorin Lefter se afla la volanul unui vehicul fără a deține permis de conducere. El a fost condus la secție, acolo unde i s-a întocmit un dosar penal pentru conducere fără documente legale. Potrivit procedurilor, ancheta a fost înaintată procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, care urmează să-l cheme pe Sorin Lefter la audieri. Dacă va fi găsit vinovat, primarul din Cocora riscă să petreacă după gratii între 6 luni și 3 ani, cum prevede Codul Penal.

A condus cu peste 100 km/h
Primarul din Cocora a rămas fără permis de aproximativ 5 luni, când a fost tras pe dreapta pentru că a călcat prea tare pedala de accelerație. Concret, în mai 2017, acesta a fost surprins de aparatul radar al polițiștilor din Ilfov conducând pe drumurile publice cu peste 100 de kilometri la oră! Surse judiciare susțin faptul că edilul se afla în situația de a-și recupera carnetul de șofer, însă cu o zi înainte a provocat scandalul pe ulița mare a comunei și a fost prins conducând fără documente legale. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, primarul Sorin Lefter a respins apelul în repetate rânduri.

Audiat de procurorii Anticorupție Pentru cei care au uitat le reamintim faptul că Sorin Lefter este unul dintre cei 10 primari ialomițeni audiați de procurorii Direcției Naționale Anticorupție în dosarul lui Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița. În calitate de martor al anchetei, Lefter a fost întrebat cum a fost determinat de Ciupercă să plătească bani din bugetul local pentru proiectele realizate de reprezentanții firmei de consultanță Consult Invest, recomandată de Silvian Ciupercă. Potrivit Rechizitoriului, procurorii DNA susțin faptul că Sorin Lefter ar fi încheiat cu firma Consult Invest 4 contracte de prestări servicii, pentru care ar fi plătit peste 100 mii de lei din bugetul local. Mai mult, într-un articol anterior, ziarul nostru a publicat și informații referitoare la averea pe care edilul din Cocora o are. Acesta ar deține 22 de hectare de teren agricol și obține, tot oficial, venituri anuale de 200 mii de lei din creșterea animalelor...

25 Septembrie 2017, 07:45 (23747 vizualizări - 65 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Ionel:
(29 Septembrie 2017, 18:41)
La mulți ani, fam L, lângă Foamete și procurorul!
Angelica:
(28 Septembrie 2017, 14:32)
Va rog să îmi lăsați si precedentul mesaj..ca sa se inteleaga ce am avut de transmis
Angelica:
(28 Septembrie 2017, 11:01)
Multumesc ca mi-ati sters mesajul!!
Ramadan:
(28 Septembrie 2017, 09:21)
Un nenorocit, un betiv ordinar, un psihopat. Aduce prin oamenii din primarie pe care i.a manjit cu bani, batranii si tiganii si saracii ca sa voteze cu el, ei nu stiu nimic si ii pune fortat sa puna stampila doar pe partidul de care apartin ei, cei din primarie. Le promite ca le da tot ce au nevoie si nu se aleg cu nimic. Actevalse si bani spalati de osta si actuala conducere plina de hoti si mafioti. Arw unu care e mana dreapta a lui lefter si ii face toate jocurile. Ar trebui toti arestati si aruncati in puscarie.
Ptr Amanta:
(27 Septembrie 2017, 11:16)
Draga Amanta, daca stii ceva sau ai probe da le pe piata. Ca degeaba scrii aici si nimic concret doar vorbe. Asa ca toti care aveti probe la vedere cu ele fratilor, ca doar iese ceva. De vorba suntem buni toti.
o amanta:
(27 Septembrie 2017, 08:07)
Este un bolnav pshic, fara gluma, asa cum s-a spus a bagat teroare in sat, se vede dupa privire ca are probleme de sanatate, cand ii pica pe un cacat, nu-l lasa pana nu-l termina, asa face si cu persoana care nu zice sau face ca el se tine de capul lui pana il termina. Dovada sunt functionarii publici care au plecat din primarie in timpul mandatului acestui animal. Si-a adus el toti incompetentii, sa nu stie saracii de ei, sa faca numai ce li se dicteaza.Cand intri in institutie este o liniste de mormant, doar una mai flutura pe holuri, pare a fi favorita lui in primarie, cat si in afara primariei. Hei barbatul acestei fluturatice, nu ai nimic de zis?Vrei sa-ti trimitem noi destinatiile lor?
pt.Bigdan:
(27 Septembrie 2017, 07:36)
@ Bogdat speri degeaba in institutiile statului prezente doar pentru decor in Ialomita ! Ori nu stii ca in Ialomita politia si procuratura se numesc mai nou SRL.uri si lucreaza pentru primari,hoti,talhari,violatori,alte etnii sau scandalagii. Daca ai crezut ori crezi ca in Ialomita exista asa ceva, eu imi cer scuze anticipat dar ori esti nebun, bonlav si trebuie sa mergi urgent la psihiatria de la Socola. Ori prost de impungi mai rau ca boul,Costica. Ia aminte am scris bou nu taur. Bogdan flacaule pai mai hoti si mai corupti ca politistii si procurorii din Ialomita nu gasesti in Romania nici dei cauti cu microscopul,sunt unici. Pai ai vazut tu ca hot la hot sa-si scoata ochii
Bogdan:
(26 Septembrie 2017, 22:47)
da, Viorela, ai dreptate, acest individ si-a insusit tot ce a vrut din comuna, toate terenurile care le-a vrut, le-a transformat din public in privat cu acordul consiliului local fantoma dupa  care le-a cumparat. Asa a facut cu terenul unde are moara.Intr-un an de zile a reusit sa-l concesioneze, sa-l cumpere , facand un act administrativ intre el si sotia sa - total ilegal.Dar, speram ca institutiile statului care i-au trecut pragul primariei sa constate toate nelegiuirile acestui escroc si sa ia masurile ce se impun.Si nu numai, si-a acaparat tot ce a vrut.Doamne, fa doamne dreptate in aceasta comunitate, fa lumina si sapa-ne de mafioti, de nebuni.
Ioana:
(26 Septembrie 2017, 13:55)
Consider , ca nu el este vinovatul ci oamenii,pt ca nu au cultura,educatia necesara pt a si cere drepturile !Nu numai primarul din Comuna Cocora are dosar penal si face ilegalitati,Sunt altii care fac fraude de milioane de Euro.Dar fiecare la randul isi va lua pedeapsa,mai devreme s au mai tarziu.Acum depinde de noroc si de ce "pile"are.
Votant:
(26 Septembrie 2017, 13:42)
Noi, votantii lui? NICIODATĂ!!!!!! Are el clienții lui: țiganii, golanii satului, lingăii, o parte din salariații firmei lui,asistații sociali, arendatorii care sunt amenintati ca dacă nu-l voteaza nu vor mai primi arenda, oamenii bătrâni și săraci care se bucura la un cos de lemne și doua conserve, cetățenii care au afaceri nu tocmai legale ai au nevoie de " spate", cei certați cu legea și cam atât.
BALACEANU:
(26 Septembrie 2017, 09:32)
Iliescu, câtă dreptate ai în tot ce spui! Ne merităm soarta pentru că nu facem nimic, îl lăsăm să ne domine total, să-și bată joc de noi, deși în urma lui sunt doi decedați, doi în scaune cu rotile, etc. In vreme ce el, pe timpul a 3-4 mandate, a devenit putred de bogat. Polițiști, procurori, judecători, corupți, îi stau la picioare. Iar noi, toți, tremurăm de frica lui și îl votăm ca proștii.
iliescu:
(26 Septembrie 2017, 07:32)
La cata prostie exista in ialomita, cacaciosi barfitori doar pe la colturi este de asteptat ca anumite naparci cu harfe de smecheri sa puna mana pe sate si conune intregi. Acum va strigati oful ca ala merge cu auto desii are permisul suspendat. Pai mai prapaditilor voi l-ati lasat voi iati dat apa la moara. El a profitat de voi ma blestematilor.95% dintre primari cu vechime de 8-10-14 ani pai ce sa se mai faceti. Sai pupati de prosti care sunteti. Huoo saracilor mai rau va trebuie. Sa isi bata joc de voi pana va fuge prostia din cap. Ca va meritati soarta fratilor lingai si spalatori de dosuri murdare.
@dottore:
(26 Septembrie 2017, 07:26)
Lica Sămădău din "Moara fără de noroc". Sunt multe de spus și despre firma, cum sunt tratati salariații, cate ore muncesc pe zi si noapte si cum arată un pontaj, cum sunt umiliți și amenințati ....iar ITM-ul, sesizat fiind, nu a luat nici o măsura.
Protectie:
(26 Septembrie 2017, 06:15)
Poliția din Cocora are mare grija cum își desfășoară activitatea, astfel încât sa nu supere protejații primarului care circula fara permis de conducere (consilier roșu), consuma alcool la greu la Canu, Carol si Burcea ( prieteni, salariați ai firmei)și mai apoi pleaca la volanul mașinilor, noaptea este un calvar, frâne si raliuri făcute de cei care l au votat, ca de...., au spate băieții.
A.N.I.:
(26 Septembrie 2017, 00:25)
Care 22 ha de teren? In declaratia de avere nu este nimic real. Venituri din creșterea animalelor și producții agricole? Sa demonstreze Lefter ca veniturile au fost impozitate, declarate la ANAF! Sa demonstreze de unde a avut bani sa cumpere atâta teren " pe persoana fizica", sa-și construiască o așa casa de mare, la care anual mai modifica ceva! De unde ? Da' pana când sa toleram o haimana la conducerea comunei?