Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul din Cocora are dosar penal!

Primarul din Cocora are dosar penal!

Scandal penal la Primăria Cocora. Edilul Sorin Lefter a intrat în atenția organelor de urmărire penală și urmează să fie chemat la sediul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia pentru audieri. Pe numele primarului a fost deschis un dosar penal după ce a fost surprins conducând fără permis. Mai mult, nu este pentru prima dată când acesta încalcă regulile de circulație. În luna mai a rămas pieton după ce polițiștii din Ilfov l-au surprins conducând cu peste 100 de km la oră pe drumurile publice. Povestea din spatele anchetei este însă mult mai elaborată și, spun martorii apropiați acesteia, scoate în evidență modul în care Sorin Lefter seamănă groaza în toată localitatea. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, edilul a respins apelul.

Povești din Cocora lui Sorin Lefter
Pentru cei care cred că edilul Sorin Lefter este doar o victimă persecutată de Sistem și legile după care acesta guvernează, trebuie explicat că realitatea este cu totul alta. Edilul Lefter a reușit să transforme localitatea în fruntea căreia a fost ales într-o adevărată moșie, unde nimic nu se întâmplă fără acceptul său. Așa se face că, spun unii martori, edilul Sorin Lefter a dorit să-și impună punctul de vedere asupra activității pe care o desfășoară agenții din cadrul Secției de Poliție Cocora. Încercarea a fost sortită eșecului, unul dintre agenți explicându-i omenește că între activitatea administrativă și cea polițienească nu există nicio legătură, motiv pentru care este bine să-i lase să-și facă treaba. Atitudinea agenților l-a scos din sărite pe primarul Sorin Lefter, care a promis că va face singur dreptate în comunitatea sa. Recent, în timp ce circula cu mașina pe ulița mare  a satului, edilului i-a ieșit în cale agentul M.S. Aflat în timpul liber, omul legii era pe bicicletă și a fost amenințat de primar că va fi călcat cu mașina. Speriat, acesta a sunat la 112 și a cerut ajutorul colegilor de la Slobozia. Imediat, la fața locului au sosit două mașini de polițiști care i-au cerut socoteală primarului. În urma verificărilor, polițiștii au descoperit faptul că edilul Sorin Lefter se afla la volanul unui vehicul fără a deține permis de conducere. El a fost condus la secție, acolo unde i s-a întocmit un dosar penal pentru conducere fără documente legale. Potrivit procedurilor, ancheta a fost înaintată procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, care urmează să-l cheme pe Sorin Lefter la audieri. Dacă va fi găsit vinovat, primarul din Cocora riscă să petreacă după gratii între 6 luni și 3 ani, cum prevede Codul Penal.

A condus cu peste 100 km/h
Primarul din Cocora a rămas fără permis de aproximativ 5 luni, când a fost tras pe dreapta pentru că a călcat prea tare pedala de accelerație. Concret, în mai 2017, acesta a fost surprins de aparatul radar al polițiștilor din Ilfov conducând pe drumurile publice cu peste 100 de kilometri la oră! Surse judiciare susțin faptul că edilul se afla în situația de a-și recupera carnetul de șofer, însă cu o zi înainte a provocat scandalul pe ulița mare a comunei și a fost prins conducând fără documente legale. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, primarul Sorin Lefter a respins apelul în repetate rânduri.

Audiat de procurorii Anticorupție Pentru cei care au uitat le reamintim faptul că Sorin Lefter este unul dintre cei 10 primari ialomițeni audiați de procurorii Direcției Naționale Anticorupție în dosarul lui Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița. În calitate de martor al anchetei, Lefter a fost întrebat cum a fost determinat de Ciupercă să plătească bani din bugetul local pentru proiectele realizate de reprezentanții firmei de consultanță Consult Invest, recomandată de Silvian Ciupercă. Potrivit Rechizitoriului, procurorii DNA susțin faptul că Sorin Lefter ar fi încheiat cu firma Consult Invest 4 contracte de prestări servicii, pentru care ar fi plătit peste 100 mii de lei din bugetul local. Mai mult, într-un articol anterior, ziarul nostru a publicat și informații referitoare la averea pe care edilul din Cocora o are. Acesta ar deține 22 de hectare de teren agricol și obține, tot oficial, venituri anuale de 200 mii de lei din creșterea animalelor...

25 Septembrie 2017, 07:45 (23752 vizualizări - 65 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mario:
(25 Septembrie 2017, 23:55)
Vad ca Marcel scrie mai jos de FRATII LEFTER SI MILEA. Domnule este o adevarata mafie in politie. Milea Vali, seful de la arme tine cu dintii de scaun iar celalalt a disparut din peisaj la Reviga. O ancheta televizata ar scoate la iveala cum a ajuns Lefter adjunct de IJP IALOMITA, adica la sprijinul politic al lui asta de la Cocora, cand a trecut la PSD, cica Ciuperca la uns adjunct ... D l ofiter Milea Vali il acopera pe fratela, ala cu pamanturi, oi, vaci, capre si de aceea a ramas in functie, agatat de scaun cu dintii. Sincer ii doare in .... de noi. Sa va fie rusine bai penalilor!!! Ne meritam soarta. Asa ne trebuie... PSD, trandafirii,Iliescu - comunistii care ne conduc.
Mario:
(25 Septembrie 2017, 23:16)
Nu mai este nimic de spus, am ajuns un stat de rusine si o societate nebuna. Bagati repede nebunul dupa gratii, ca la ce se scrie aici, trebuie sesizat DNA - UL, TELEVIZIUNILE CA POLITIA ESTE COMPROMISA DIN CE VAD DIN CAUZA LUI FRATELA. Primare locul tau este la beciul domnesc. Esti .... de legat
Violen:
(25 Septembrie 2017, 22:40)
Este extrem de violent, verificați cum a molestat o doamna care a îndrăznit sa între pe proprietatea firmei primarului, pentru a ridica un containar( baraca) care ii aparținea. Doamna a sunat la 112, dar nu s-a rezolvat nimic, mai mult Lefter Cristi a mers la doamna sa i ceara sa și retragă plângerea împotriva fratiorului mai mare. Tupeu fără margini, nesimțire maxima. Felicit curajul jurnaliștilor de la Independentul!
Breeee !:
(25 Septembrie 2017, 22:24)
Ce fata de babalau are huuuuuu!!!!
Maria:
(25 Septembrie 2017, 21:46)
Mașina pe care o conducea este a primăriei? Cine i-a încredințat mașina când știa ca are permis de conducere suspendat? Trebuie acuzat și proprietarul mașinii! Curaj oameni buni, spune-ți-va părerea despre aceasta bestie!
Viorela:
(25 Septembrie 2017, 20:50)
Sunt multe de spus de acest specimen, in 2008 înaintea alegerilor locale mulți cetățeni spuneau ca seamana cu Sadam Husein, așa este! Ce mai poți spune când a făcut o cloaca din Cocora, este un penal, este condamnat penal in trei dosare, averea și-a făcut-o numai pe hoție și minciuna. ANAF-ul doarme, DNA-ul nu-l deranjează, Poliția a foat cu el. A luat cu forța pământurile săracilor, poate se trezește cineva sa-l întrebe cum l-a lăsat fără pământ pe Stanciu Ion???!!!! Cum a folosit arma pe care o deține? Cum a luat la palme un polițist care a mers acasă la el sa verifice modul cum păstrează arma? Nu mai vorbesc de banul public care l-a gestionat după bunul lui plac și interes personal. Îmi doresc ca acest articol sa fie un semn bun, un început al sfârșitului lui Lefter!. Asa sa-i ajute Dumnezeu!
Sergiu:
(25 Septembrie 2017, 20:15)
Acesti oameni de genul asta, adica cei care s-au imbogatit din cauza agriculturii si sunt multi ca el, cred ca nimic nu ii mai opreste in viata asta. Banii ii schimba rau pe taranii astia , majoritatea celor cu mult pamant sunt primari de comune in Ialomita. Atatia bani pe mana la aceste specimene , nu o sa faca bine societatii noastre. O sa se vada in timp cat de hapsani sunt, nu le mai ajunge. Daca DNA era o institutie corecta , lua la puricat activitatea tuturor primarilor arendatori sau proprietari de pamant. Sa te faci primar pentru un salariu mic.... nu are logica?! Ba are .... acolo e pamantul , informatia privind pamantul, constrangerea oamenilor pentru pamant. De aia candideaza acesti oameni, nu pentru cariera si salariu.
dottore:
(25 Septembrie 2017, 18:25)
Lica Samadau era mic copil pe langa acest primar cu fata de cocalar :D 
Cuiul lui Prepelea:
(25 Septembrie 2017, 17:43)
Primarul conducea , cu permisul suspendat, zi de zi mașina prin comună. Cetățenii comunei, salariații primăriei, indignați, vorbeau nemulțumiți pe la colțuri. Cum, tocmai primarul... O să vedeți că din cuprinsul dosarului va reieși că a condus și el, câțiva metri, împins de împrejurări fortuite și va fi soluționat în favoarea sa. Cum vă explicați că nici un polițist, deși toți știau...nu a îndrăznit să-l oprească din mers și să-i verifice permisul. Întrebarea este, va fi favorizat primarul? Pentru că este clar ca bună ziua că până acum a fost.
COCOREAN:
(25 Septembrie 2017, 17:27)
Preotului pensionar al comunei Cocora, nu i s-a dat arenda pe 25 ha timp de 2 ani. Datorită fricii, preotul nu a mai mers cu botezul la fam. Lefter mulți ani. Rușinică, Lefterică! Nici de Dumnezeu nu ți-e frică?!!...

COCOREAN:
(25 Septembrie 2017, 17:22)
În urmă cu 2 ani primarul Lefter și-a turnat asfalt pe banii primăriei până la ferma sa. Anul acesta, și-a aprobat să toarne asfalt pe 3 străzi. Strada sa, a vice-primarului și a secretarului. Rușinică, Lefterică! Tu n-ai frică?!!...

Marcel:
(25 Septembrie 2017, 16:51)
FELICITARI ZIARULUI INDEPENDENT PT ACEST ARTICOL DESPRE PRIMARUL LEFTER SI CURAJUL DE CARE ATI DAT DOVADA !!! CORUPTIA UCIDE OAMENI BUNI SI A DISTRUS SOCIETATEA ROMANEASCA
Eu..cosmarul tau: