Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul din Cocora are dosar penal!

Primarul din Cocora are dosar penal!

Scandal penal la Primăria Cocora. Edilul Sorin Lefter a intrat în atenția organelor de urmărire penală și urmează să fie chemat la sediul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia pentru audieri. Pe numele primarului a fost deschis un dosar penal după ce a fost surprins conducând fără permis. Mai mult, nu este pentru prima dată când acesta încalcă regulile de circulație. În luna mai a rămas pieton după ce polițiștii din Ilfov l-au surprins conducând cu peste 100 de km la oră pe drumurile publice. Povestea din spatele anchetei este însă mult mai elaborată și, spun martorii apropiați acesteia, scoate în evidență modul în care Sorin Lefter seamănă groaza în toată localitatea. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, edilul a respins apelul.

Povești din Cocora lui Sorin Lefter
Pentru cei care cred că edilul Sorin Lefter este doar o victimă persecutată de Sistem și legile după care acesta guvernează, trebuie explicat că realitatea este cu totul alta. Edilul Lefter a reușit să transforme localitatea în fruntea căreia a fost ales într-o adevărată moșie, unde nimic nu se întâmplă fără acceptul său. Așa se face că, spun unii martori, edilul Sorin Lefter a dorit să-și impună punctul de vedere asupra activității pe care o desfășoară agenții din cadrul Secției de Poliție Cocora. Încercarea a fost sortită eșecului, unul dintre agenți explicându-i omenește că între activitatea administrativă și cea polițienească nu există nicio legătură, motiv pentru care este bine să-i lase să-și facă treaba. Atitudinea agenților l-a scos din sărite pe primarul Sorin Lefter, care a promis că va face singur dreptate în comunitatea sa. Recent, în timp ce circula cu mașina pe ulița mare  a satului, edilului i-a ieșit în cale agentul M.S. Aflat în timpul liber, omul legii era pe bicicletă și a fost amenințat de primar că va fi călcat cu mașina. Speriat, acesta a sunat la 112 și a cerut ajutorul colegilor de la Slobozia. Imediat, la fața locului au sosit două mașini de polițiști care i-au cerut socoteală primarului. În urma verificărilor, polițiștii au descoperit faptul că edilul Sorin Lefter se afla la volanul unui vehicul fără a deține permis de conducere. El a fost condus la secție, acolo unde i s-a întocmit un dosar penal pentru conducere fără documente legale. Potrivit procedurilor, ancheta a fost înaintată procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, care urmează să-l cheme pe Sorin Lefter la audieri. Dacă va fi găsit vinovat, primarul din Cocora riscă să petreacă după gratii între 6 luni și 3 ani, cum prevede Codul Penal.

A condus cu peste 100 km/h
Primarul din Cocora a rămas fără permis de aproximativ 5 luni, când a fost tras pe dreapta pentru că a călcat prea tare pedala de accelerație. Concret, în mai 2017, acesta a fost surprins de aparatul radar al polițiștilor din Ilfov conducând pe drumurile publice cu peste 100 de kilometri la oră! Surse judiciare susțin faptul că edilul se afla în situația de a-și recupera carnetul de șofer, însă cu o zi înainte a provocat scandalul pe ulița mare a comunei și a fost prins conducând fără documente legale. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, primarul Sorin Lefter a respins apelul în repetate rânduri.

Audiat de procurorii Anticorupție Pentru cei care au uitat le reamintim faptul că Sorin Lefter este unul dintre cei 10 primari ialomițeni audiați de procurorii Direcției Naționale Anticorupție în dosarul lui Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița. În calitate de martor al anchetei, Lefter a fost întrebat cum a fost determinat de Ciupercă să plătească bani din bugetul local pentru proiectele realizate de reprezentanții firmei de consultanță Consult Invest, recomandată de Silvian Ciupercă. Potrivit Rechizitoriului, procurorii DNA susțin faptul că Sorin Lefter ar fi încheiat cu firma Consult Invest 4 contracte de prestări servicii, pentru care ar fi plătit peste 100 mii de lei din bugetul local. Mai mult, într-un articol anterior, ziarul nostru a publicat și informații referitoare la averea pe care edilul din Cocora o are. Acesta ar deține 22 de hectare de teren agricol și obține, tot oficial, venituri anuale de 200 mii de lei din creșterea animalelor...

25 Septembrie 2017, 07:45 (24819 vizualizări - 68 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Eu..cosmarul tau:
(25 Septembrie 2017, 15:49)
La multi ani!!!.....cu executare
Gheorghe :
(25 Septembrie 2017, 14:13)
Felicitări agentului... acest edil este lipsit de bun simt și caracter a omorat oameni nevinovați asistau societăți comerciale a mituit cu tirurile speram ca ași va merita soarta ...
Marcel:
(25 Septembrie 2017, 13:59)
D.N.A. sa vina sa va i a. Felicitari domnului agent de politie M.S. ca nu s-a lasat intimidat de un asemenea personaj care la cererea lui de primar a schimbat multi sefi de post. Pe multi politisti a umilit acest primar. Il face de rusine si pe fratele lui, fost ofiter de politie... :). V-a sunat ceasul familia Lefter. Poate in trecere, DNA ii luati si pe fratii Milea de la Reviga ca si aia si-au batut joc de toti politistii: concursuri aranjate la I.P.J Ialomita, frasu Milea, are dosar penal ca este prins baut la volan, nu respecta legea si este tot politist, adica reprezinta legea. Rusine I.P.J. IALOMITA cu asemenea politisti. D.N.A. poate ancheta multe de la Lefter care incalca legea pana la Milea Valer care la concursul organizat pentru sef serviciu ARME a luat 6,50 iar la presiunile lui fratesu Milea Nicolae a luat 7 prin contestatie DAR ATENTIE , TESTUL A FOST GRILA SI NU AVEA CE SA FACA COMISIA DE RECORECTARE. Deci, rusine fratii Lefter, rusine fratii Milea, rusine IPJ IALOMITA. RESPECT AGENT M.S. care mi-a povestit toate kucrurile despre fratia pamantului...
Săveni:
(25 Septembrie 2017, 11:01)
Mai sus de Primari sunt mulți corupți! De sus în jos sau invers, trebuie spartă Gașca de hoți impertinenți!
Ograda:
(25 Septembrie 2017, 10:06)
Numai cel din Cocora?! Urmează alții. Perseverați, poate mai prind frica și mulți alții!
Pieton :
(25 Septembrie 2017, 09:24)
Felicitari agentului M.S.!!!! A calculat korekt : 
1. Perioada de suspendare a edilului penal;
2. A "provocat" incidentul;
3. Si-a chemat colegii ca sa nu-l acuze nimeni
......
.......
Ce mai, ffffff bine!!!!! In loc sa-l aresteze pe primar pt alte fapte penale mult mai concludente, il baga la pareri pro DNA cu o banala bicicleta.....
Cristi :
(25 Septembrie 2017, 09:05)
Poza spune tot!........... Aaaaaa stiu, gata......... s-a pensionat fratioru domnu Lefter adjunctul IPJ. Pffffff pacat de un asemenea om.... ma refer la transpiratu.
mor de ras!!!:
(25 Septembrie 2017, 08:37)
22 de hectare??poate 2200!