Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal intern la Liceul de Arte din Slobozia

Scandal intern la Liceul de Arte din Slobozia

În vreme ce dăscălimea ialomițeană urmărește resemnată la alba-neagra schimbărilor de la Inspectoratul Școlar, la Liceul de Arte din Slobozia familia Petre își adjudecă portofoliul de director al acestei unități școlare etalon. Adus de mână de părinți, noul director George Petre și-a dat deja în petic, demonstrând că așchia nu sare departe de gardul vilei ridicat din zeciuirea banilor publici.

Machiavelism artistic Povestea înlocuirii din funcția de director a lui Dumitru Cioboată a început în luna ianuarie a acestui an, când acesta a refuzat să participe la concursul unde trebuia să răspundă la întrebări de genul «câte copite are măgarul?». Inconștiența l-a costat scump, chiar dacă primul atac al familiei Petre a fost respins in corpore de către profesorii Liceului. Vineri, 15 septembrie a.c., după 8 luni de joacă de-a șoarecele și pisica George Petre a devenit oficial director al Liceului de Arte din Slobozia și a prezidat (dublat de inspectorul general adjunct Steluța Mitrea și seniorul Gheorghe Petre, prezent pentru prima dată în 19 ani la un astfel de eveniment) primul consiliu profesoral al instituției. Gurile rele spun că George Petre s-a remarcat doar prin ignoranță, confundând «obiectivele» cu «obiectivitatea». Dar noi nu credem și oricum nu contează pentru că România îl are deja pe Liviu Pop drept ministru al Educației... Ceea ce credem însă pentru că putem proba cu înregistrări audio e că George Petre și-a legitimat impostura administrativă proferând amenințări la adresa foștilor colegi. «Dacă mă mai calomniați, suportați consecințele legii!» se aude el anemic, ascuns în spatele «adjunctei» Steluța Mitrea.

Schimbarea stăpânilor, bucuria nebunilor Dincolo de această sordidă luptă pentru putere, săptămâna de domnie a familiei lui George Petre la cârma Liceului de Arte a produs deja efecte. În lipsa unui lider, profesorii nu mai intră la ore, elevii ies pe poartă și uită să se mai întoarcă, orarul a devenit opțional, iar noul director, preocupat exclusiv să-și racoleze adepți, este dispus să distrugă tot ce s-a realizat în ultimii 20 de ani. Veți spune că acestea sunt opinii subiective și că este prea devreme pentru concluzii... Nu vă contrazicem. Nu noi! Părinții însă o fac! Și, îngrijorați de haosul instituit de noua direcțiune au depus luni, 18 septembrie 2017, un memoriu la Inspectoratul Școlar în care reclamă faptul că elevii sunt obligați să stea la școală între 8 și 9 ore zilnic! Adăugați la acest aspect și decizia de a muta elevii claselor primare într-un corp de clădire fără toalete și aveți o primă imagine de început de an a unui liceu scăpat definitiv de sub control. În plus, vă informăm că una dintre primele decizii ale lui George Petre a fost aceea de a achiziționa cu modica sumă de 800 de lei un soft care să genereze orarul profesorilor. Nu știm dacă e mult sau puțin, dacă suma e plătită lunar ori dacă cea care a recomandat achiziția a primit drept bonus și o catedră... Dar nici nu credem că mai contează! Războiul e abia la început...

Gheorghe Petre are venituri de 115 mii de lei anual
Nu toți avem amante, nepoți, neamuri sau pile la Finanțe să ne angajăm copilul, că acolo salariul e mare și munca o fac ăia care știu! În cazul lui Gheorghe Petre însă sunt posibile multe... În general, știe de pe vremea când era inspector general școlar că profesorii pot fi supuși ca oile dacă ai niște câini de nădejde... Și el are, că doar nu degeaba a adus-o pe doamna Mitrea la Consiliul Profesoral de la Liceul de Arte. Revenind... Ni se pare prea mult pentru că Gheorghe Petre deja are... Potrivit declarației sale de avere, câștigă aproape 53 mii de lei anual în calitate de director al Muzeului Agriculturii, peste 22 mii de lei ca pensionar, vreo 12 mii de lei din stipendiile oferite de Uniunea Artiștilor Plastici și aproape 29 mii de lei din orele pe care i le suplinește fiul sau soția la Liceul de Arte. Și-atunci, domnule director Gheorghe Petre? Qui prodest? Ei, bine, la întrebarea asta naivă se pare că vor răspunde curând instituții abilitate ale statului... Căci, spun surse mai bine informate decât noi, Gheorghe Petre este dezgustat de bugetul derizoriu de la Muzeu și visează la unul mai mare, demn de trecutul său. Iar cel al Liceului de Arte ar reprezenta un start bun. Că tovarășul Cioboată n-a fost în stare de nimic, degeaba i-au trecut atâția bani prin mâini...

Drept la replică
În urma publicării de către ziarul «Independent» a articolului din 20 septembrie 2017-pagina 10, cu titlul «Scandal intern la Liceul de Arte din Slobozia», conducerea acestei instituții vă solicită publicarea următorului drept la replică, în conformitate cu Legea presei (Codul deontologic al ziaristului) și Codul audiovizualului-art 50 2). Considerăm că articolul apărut în ediția de miercuri, 20 septembrie 2017, în ziarul «Independent» a încălcat principiul audiatur et altera pars și nu reflectă cu obiectivitate realitatea acestui moment din instituția la care faceți referire, mai mult, lezează intenționat imaginea prestigioasei instituții școlare, a corpului profesoral care își desfășoară activitatea instructiv-educativă la acest liceu, a elevilor și a tuturor celor implicați în acest proces. În baza dreptului la replică, vă solicit să dați publicității în ediția viitoare a ziarului dvs. următorul text:
STIMATĂ REDACȚIE,
Domnul profesor doctor George Petre a fost numit director în urma unui concurs național, în care l-a devansat pe fostul director, dl Cioboată Dumitru, ce deținea această funcție de 23 de ani. La acest concurs se putea înscrie oricare profesor din cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea», iar rezultatele sunt publice și de necontestat. Aspectele la care faceți referire nu sunt reflectate obiectiv, încălcând principiul audiatur et altera pars deoarece nu s-a solicitat un punct de vedere oficial și nu a fost intervievat niciun profesor sau elev. Dorim rectificarea publică a următoarelor afirmații care lezează grav imaginea instituției școlare:
-softul educațional la care faceți referire nu a fost plătit din fonduri publice, în acest sens putând fi verificată evidența contabilă, fiecare școală având obligația să dețină aplicația necesară întocmirii orarului
-orarul la care faceți referire este provizoriu, ca în toate școlile, având în vedere calendarul mobilității cadrelor didactice
-Regulamentul de Ordine Interioară în vigoare, aprobat de vechea conducere, precizează la art. 11 că orarul trebuia întocmit până la 1 septembrie, aspect ce nu poate fi imputat noii conduceri care a încercat să remedieze o situație ce intră în sarcina conducerii anterioare
-decizia de a muta clasele pregătitoare în alt corp este legală și aprobată de Consiliul Profesoral, deoarece metodologia prevede condiții pe care actuala conducere le respectă obligatoriu, luându-se măsurile necesare rectificării situației anterioare datei de 1 septembrie 2017
-înregistrările audio la care faceți referire sunt ilegale și lezează imaginea publică a tuturor participanților la Consiliul Profesoral care nu și-au exprimat acordul în acest sens
-acuzațiile că profesorii nu mai intră la ore, că liceul e scăpat definitiv de sub control și că s- au primit bonus catedre sunt tendențioase, incitatoare, ca și titlul și amenințările din finalul acestui articol, aducând atingere intereselor învățământului, ale elevilor și ale profesorilor acestei renumite instituții. Vă asigurăm că procesul instructiv-educativ se desfășoară normal și condamnăm orice încercare de a-l destabiliza din motive incompatibile cu demnitatea, respectul și responsabilitatea față de elevii acestei școli. Actuala conducere și profesorii sunt onorați că dati atenție liceului și înțeleg că uneori, aceasta este singura posibilitate de atac la adresa competenței cadrelor didactice și a elevilor care obțin rezultate de invidiat, însă vă recomandăm să prezentați opiniei publice aspecte fundamentate, nu presupuneri, respectând consultarea mai multor surse, dând dovada de profesionalism și de obiectivitate.
LICEUL DE ARTE «IONEL PERLEA»
Str. Mihai Eminescu, nr. 3, telefon: 0243/234.430
e-mail liceu_arte_slobozia@yahoo.com

26 Septembrie 2017, 08:10 (25080 vizualizări - 183 comentarii)

Citiți și:
Suspectă de rujeolă, a susținut prima probă a Bacalaureatului în cabinetul medical
Slobozia: «Parlamentarii europeni» de la Liceul de Arte
«Secretul oricărei reușite e perseverența!»

Comentariile cititorilor:


Vasile:
(14 Februarie 2018, 23:35)
Acum liceul respira are de libertate dupa 23 de dictatura cruntă cu piciorul pe gâtul profesorilor. Stim cine a fost C.D. si stim si cine e G.P.,îl preferam pe ultimul.
Luchian:
(13 Februarie 2018, 09:54)
Și mie îmi pare rău că ceea ce a făcut C.D. se demolează la propriu! Era bine ca măcar Liceul de Arte să mai reziste. Probabil sparg pereții să nu mai aibă fam. P. unde să-și agațe tablourile... este o subtilă modalitate de respingere a kitchurilor. Ați pus cruce și acestei școli.
...:
(13 Februarie 2018, 02:24)
Este chiar trist sa vad cat de mult se poate schimba un liceu in aproape un semestru. Probabil domnul doctor citeste, daca nu are cineva pus sa citeasca si sa ii raporteze. Chiar era nevoie sa construiti o alta camera pentru directoarea adjuncta?Iar aceasta sa stea cu spatele la strada? Sau pentru cine o fi, ca nu ma informez prea mult. Fix langa usa principala? Sa schimbati fostul birou, sa demolati ziduri ca sa aveti biroul mai mare? Sau sa puneti pereti falsi ingeri,ca nici acum nu imi dau seama ce sunt, pe o parte si alta a scarilor? Multor clase le-ar fi putut fi de folos schimbarea usilor. Ar fi grozav sa nu mai stricati liceul.
Am ramas scarbit cand am vazut ca profesori care au predat au plecat sau vor sa plece de la acest liceu. 
Norocul meu este ca termin anul asta, si nu o sa fiu nevoit sa imi fiti director mai multi ani.
ion barbu:
(7 Februarie 2018, 12:48)
Ce a inflorit Liceul de Arta sub noua conducerea . Cand am intrat in liceu am ramas placut surprins de cum arata.
mara:
(3 Februarie 2018, 11:54)
Bravo, @clara! Bagă, că ai dreptate!!
clara :
(3 Februarie 2018, 08:51)
se vede clar ca sunteti niste frustrati, cei care nu incetati odata  cu toate aceste comentarii si acuze, care mai de care mai  fanteziste si neadevarate! Timpul le rezolva pe toate. E usor sa arunci cu pietre. De fapt cu pietre se arunca in pomul care rodeste.......
articol:
(1 Februarie 2018, 10:42)
ce de comentarii patimase pe aici....ma intreb ce e mai grav-ca inregistra si inregistreaza sau ca a dat la presa care a trunchiat adevarul? ar fi fost foarte bine sa se publice discutiile din consiliu care ii incriminau pe fostul si ai lui, se lamurea omul de la inceput cum stau lucrurile. victimizarea sustinuta de ziar arata ce calitate deosebita au toti...oare niciunul dintre cei implicati nu stia ce raspundere au in fata legii??
@Cititor-sulica:
(9 Ianuarie 2018, 14:41)
Apelativul "sulica" l-ai auzit des in familie din partea parintilor, bunicilor,a fratilor mai mari, apoi a vecinilor, prietenilor etc. In consecinta ti-a ramas infipt ca un tic verbal..
CITITOR:
(9 Ianuarie 2018, 13:24)
@@octavian, SULICĂ. ...,,un circ al poalelor ridicate”? Și al nădragilor în vine. Nu comentează elevii că ei nu știu nici pe ce lume trăiesc, ca și părinții. Sunt profesori disperați de statutul lor, de marginalizarea lor, disperați că viitorul acestei categorii sociale este în pericol. Își duc zilele de azi pe mâine, majoritatea, dar nici nu fac treabă la clasă! Analfabeți cu Spiru H. sau foști elevi mediocri, actuali “profesori”, care cred că au prins pe D-zeu de picioare, intrând în învățământ. Polițiști pedofili, profesori pușcăriași, procurori infractori...etc.
@Octavian:
(8 Ianuarie 2018, 22:14)
E vorba de circul comentariilor la articol, un circ al poalelor ridicate..
Octavian:
(8 Ianuarie 2018, 21:14)
Nu e circ. Circ a fost pe lui C.D!  El de ce nu s-a oprit dupa ce a pierdut concursul?
Opriti circul:
(8 Ianuarie 2018, 17:16)
Postarile fara numar la acest articol dezvaluie un univers intreg de umori, frustrari,invidii,regrete,disperari etc si,ceea ce mi se pare mai trist, exprimari agramate, multe ale dascalilor nu ale elevilor lor..
Roberta:
(8 Ianuarie 2018, 15:45)
@Sandra VORBĂ SĂ FIE! La pomul lăudat....Se știe cine este și ce-i poate capu.
Sandra :
(7 Ianuarie 2018, 22:29)
Ca 2017 ne-a adus un nou director capabil, eficient si curat!
pentru Roman Aurel:
(7 Ianuarie 2018, 20:17)
Ai dreptate, a inteles ca trebuie sa respecte legea, care spune ca are dreptul sa taca!