Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal intern la Liceul de Arte din Slobozia

Scandal intern la Liceul de Arte din Slobozia

În vreme ce dăscălimea ialomițeană urmărește resemnată la alba-neagra schimbărilor de la Inspectoratul Școlar, la Liceul de Arte din Slobozia familia Petre își adjudecă portofoliul de director al acestei unități școlare etalon. Adus de mână de părinți, noul director George Petre și-a dat deja în petic, demonstrând că așchia nu sare departe de gardul vilei ridicat din zeciuirea banilor publici.

Machiavelism artistic Povestea înlocuirii din funcția de director a lui Dumitru Cioboată a început în luna ianuarie a acestui an, când acesta a refuzat să participe la concursul unde trebuia să răspundă la întrebări de genul «câte copite are măgarul?». Inconștiența l-a costat scump, chiar dacă primul atac al familiei Petre a fost respins in corpore de către profesorii Liceului. Vineri, 15 septembrie a.c., după 8 luni de joacă de-a șoarecele și pisica George Petre a devenit oficial director al Liceului de Arte din Slobozia și a prezidat (dublat de inspectorul general adjunct Steluța Mitrea și seniorul Gheorghe Petre, prezent pentru prima dată în 19 ani la un astfel de eveniment) primul consiliu profesoral al instituției. Gurile rele spun că George Petre s-a remarcat doar prin ignoranță, confundând «obiectivele» cu «obiectivitatea». Dar noi nu credem și oricum nu contează pentru că România îl are deja pe Liviu Pop drept ministru al Educației... Ceea ce credem însă pentru că putem proba cu înregistrări audio e că George Petre și-a legitimat impostura administrativă proferând amenințări la adresa foștilor colegi. «Dacă mă mai calomniați, suportați consecințele legii!» se aude el anemic, ascuns în spatele «adjunctei» Steluța Mitrea.

Schimbarea stăpânilor, bucuria nebunilor Dincolo de această sordidă luptă pentru putere, săptămâna de domnie a familiei lui George Petre la cârma Liceului de Arte a produs deja efecte. În lipsa unui lider, profesorii nu mai intră la ore, elevii ies pe poartă și uită să se mai întoarcă, orarul a devenit opțional, iar noul director, preocupat exclusiv să-și racoleze adepți, este dispus să distrugă tot ce s-a realizat în ultimii 20 de ani. Veți spune că acestea sunt opinii subiective și că este prea devreme pentru concluzii... Nu vă contrazicem. Nu noi! Părinții însă o fac! Și, îngrijorați de haosul instituit de noua direcțiune au depus luni, 18 septembrie 2017, un memoriu la Inspectoratul Școlar în care reclamă faptul că elevii sunt obligați să stea la școală între 8 și 9 ore zilnic! Adăugați la acest aspect și decizia de a muta elevii claselor primare într-un corp de clădire fără toalete și aveți o primă imagine de început de an a unui liceu scăpat definitiv de sub control. În plus, vă informăm că una dintre primele decizii ale lui George Petre a fost aceea de a achiziționa cu modica sumă de 800 de lei un soft care să genereze orarul profesorilor. Nu știm dacă e mult sau puțin, dacă suma e plătită lunar ori dacă cea care a recomandat achiziția a primit drept bonus și o catedră... Dar nici nu credem că mai contează! Războiul e abia la început...

Gheorghe Petre are venituri de 115 mii de lei anual
Nu toți avem amante, nepoți, neamuri sau pile la Finanțe să ne angajăm copilul, că acolo salariul e mare și munca o fac ăia care știu! În cazul lui Gheorghe Petre însă sunt posibile multe... În general, știe de pe vremea când era inspector general școlar că profesorii pot fi supuși ca oile dacă ai niște câini de nădejde... Și el are, că doar nu degeaba a adus-o pe doamna Mitrea la Consiliul Profesoral de la Liceul de Arte. Revenind... Ni se pare prea mult pentru că Gheorghe Petre deja are... Potrivit declarației sale de avere, câștigă aproape 53 mii de lei anual în calitate de director al Muzeului Agriculturii, peste 22 mii de lei ca pensionar, vreo 12 mii de lei din stipendiile oferite de Uniunea Artiștilor Plastici și aproape 29 mii de lei din orele pe care i le suplinește fiul sau soția la Liceul de Arte. Și-atunci, domnule director Gheorghe Petre? Qui prodest? Ei, bine, la întrebarea asta naivă se pare că vor răspunde curând instituții abilitate ale statului... Căci, spun surse mai bine informate decât noi, Gheorghe Petre este dezgustat de bugetul derizoriu de la Muzeu și visează la unul mai mare, demn de trecutul său. Iar cel al Liceului de Arte ar reprezenta un start bun. Că tovarășul Cioboată n-a fost în stare de nimic, degeaba i-au trecut atâția bani prin mâini...

Drept la replică
În urma publicării de către ziarul «Independent» a articolului din 20 septembrie 2017-pagina 10, cu titlul «Scandal intern la Liceul de Arte din Slobozia», conducerea acestei instituții vă solicită publicarea următorului drept la replică, în conformitate cu Legea presei (Codul deontologic al ziaristului) și Codul audiovizualului-art 50 2). Considerăm că articolul apărut în ediția de miercuri, 20 septembrie 2017, în ziarul «Independent» a încălcat principiul audiatur et altera pars și nu reflectă cu obiectivitate realitatea acestui moment din instituția la care faceți referire, mai mult, lezează intenționat imaginea prestigioasei instituții școlare, a corpului profesoral care își desfășoară activitatea instructiv-educativă la acest liceu, a elevilor și a tuturor celor implicați în acest proces. În baza dreptului la replică, vă solicit să dați publicității în ediția viitoare a ziarului dvs. următorul text:
STIMATĂ REDACȚIE,
Domnul profesor doctor George Petre a fost numit director în urma unui concurs național, în care l-a devansat pe fostul director, dl Cioboată Dumitru, ce deținea această funcție de 23 de ani. La acest concurs se putea înscrie oricare profesor din cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea», iar rezultatele sunt publice și de necontestat. Aspectele la care faceți referire nu sunt reflectate obiectiv, încălcând principiul audiatur et altera pars deoarece nu s-a solicitat un punct de vedere oficial și nu a fost intervievat niciun profesor sau elev. Dorim rectificarea publică a următoarelor afirmații care lezează grav imaginea instituției școlare:
-softul educațional la care faceți referire nu a fost plătit din fonduri publice, în acest sens putând fi verificată evidența contabilă, fiecare școală având obligația să dețină aplicația necesară întocmirii orarului
-orarul la care faceți referire este provizoriu, ca în toate școlile, având în vedere calendarul mobilității cadrelor didactice
-Regulamentul de Ordine Interioară în vigoare, aprobat de vechea conducere, precizează la art. 11 că orarul trebuia întocmit până la 1 septembrie, aspect ce nu poate fi imputat noii conduceri care a încercat să remedieze o situație ce intră în sarcina conducerii anterioare
-decizia de a muta clasele pregătitoare în alt corp este legală și aprobată de Consiliul Profesoral, deoarece metodologia prevede condiții pe care actuala conducere le respectă obligatoriu, luându-se măsurile necesare rectificării situației anterioare datei de 1 septembrie 2017
-înregistrările audio la care faceți referire sunt ilegale și lezează imaginea publică a tuturor participanților la Consiliul Profesoral care nu și-au exprimat acordul în acest sens
-acuzațiile că profesorii nu mai intră la ore, că liceul e scăpat definitiv de sub control și că s- au primit bonus catedre sunt tendențioase, incitatoare, ca și titlul și amenințările din finalul acestui articol, aducând atingere intereselor învățământului, ale elevilor și ale profesorilor acestei renumite instituții. Vă asigurăm că procesul instructiv-educativ se desfășoară normal și condamnăm orice încercare de a-l destabiliza din motive incompatibile cu demnitatea, respectul și responsabilitatea față de elevii acestei școli. Actuala conducere și profesorii sunt onorați că dati atenție liceului și înțeleg că uneori, aceasta este singura posibilitate de atac la adresa competenței cadrelor didactice și a elevilor care obțin rezultate de invidiat, însă vă recomandăm să prezentați opiniei publice aspecte fundamentate, nu presupuneri, respectând consultarea mai multor surse, dând dovada de profesionalism și de obiectivitate.
LICEUL DE ARTE «IONEL PERLEA»
Str. Mihai Eminescu, nr. 3, telefon: 0243/234.430
e-mail liceu_arte_slobozia@yahoo.com

26 Septembrie 2017, 08:10 (13435 vizualizări - 123 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: «Parlamentarii europeni» de la Liceul de Arte
«Secretul oricărei reușite e perseverența!»
Școlile din Ialomița promovează excelența în Educație

Comentariile cititorilor:


Fost elev :
(16 Decembrie 2017, 14:25)
A educa prin banii de la meditatii? Plateste impozitul legal? I-a placut sa-si bata joc de profesori, asta a fost!
@Fostului elev:
(16 Decembrie 2017, 14:10)
Se pare ca s-a ales praful de bruma de gramatica pe care n-ai stiut-o niciodata.E de-a dreptul jenant ca un semianalfabet sa laude calitatile unor dascali..
@FOST ELEV:
(16 Decembrie 2017, 12:06)
@fost elev, dacă v-ați uni pentru dreptate toți foștii elevi serioși ai acestui liceu, care merită a fi COLEGIU (nu, ca celălalt), ar fi bine! Bine, pentru a mai aplana câinoșenia unor ,,cadre didactice” omniprezente, făcute la apelul de seară....sau a altora, din Ialomița...Mă bucur că totuși mai există unul ca tine! Omul acesta s-a născut pentru a educa, numai că a nimerit in vremuri de cct....!
Fost elev :
(16 Decembrie 2017, 05:23)
Vad din comentarii aici , tot se pune intrebarea ce a facut dmn director dumitru ciuboata in scoala asta 20 de ani ? Ai sa va explic putin : Cand intrati in scoala , la et 1 sau 2 sus pe pereti in anumite zonee sunt niste tablourii in care sunt niste diplome cu fosti elevi in care au luat premi importante pe tara . In concluzie ce a facut dmn director si profesorii de atunci? Au scos talente la muzica , desen , etc . Talente care in ziua de azi o duc foarte bine , cu ce au invatat acolo . Nu stiu ce sa zic dar cred ca o sa se aleaga praful de aici incolo .... Nu conosc noul director dar o sa vizitez si eu odata scl sa vad daca sa mai pus un nume nou pe unele din tablourii
Polinoame:
(13 Decembrie 2017, 20:49)
A-i invata pe elevi doar matematica si formule... egal cu zero, nu e suficient. Ca elev n-am invatat nimic bun de la dansul decat ca-i placea sa se credea stapanul si jupanul. Dar totusi, cu elevii se purta acceptabil cu scopul de a ne folosi in lupta cu profesorii incomozi pentru el. Se vedea asta cu ochiul liber. Bine ca nu mai e director. 
Burbusteanu V:
(11 Decembrie 2017, 20:54)
Prin anii 2000 Dl. Dumitru C. era un om de treaba, devotat meseriei sale, dar acum si-a stricat imaginea ireversibil, nestiind sa piarda. Imi pare rau pentru domnia sa ca si-a stricat deodata ceea ce a costruit in 30 ani de cariera. Pe unii oameni ii imbata alcoolul, pe altii viteza dar pe dansul l-a distrus dorinta  puterii de stapanire. Personal imi pare rau.
Serios?:
(10 Decembrie 2017, 17:03)
@serios? Când au intrat în sistem n-au știut cum sunt salariile? Să plece unde se câștigă fără muncă! Au și elevii dreptate când mai scapă câte-o scaltoacă...
alexandru:
(10 Decembrie 2017, 14:18)
Acum C.D. este de domeniul trecutului. Batranetea isi spune cuvantul si s-a cam senilizat daca se crede reporter sub acoperire prin liceu.
Serios?:
(9 Decembrie 2017, 19:22)
Si cine-i de vina ca sunt profesorii slabi? Nu cumva si salariul este slab? Vreți ca profesorii sa fie eroi, după ce ca toate legile sunt in defavoarea lui? Sa ziceți merci ca aveți unde să-i duceți dimineața!
@Fostului profesor:
(9 Decembrie 2017, 14:44)
Din pacate aveti mare dreptate, nu gresiti: nivelul invatamantului romanesc tinde sa atinga limitele cele mai de jos.  Bruma de meseriasi care mai dainuie inca in breasla asta este sufocata de o majoritate poreclita dascali, cu o pregatire ce nu o depaseste prea mult de cea a elevilor pe care trebuie sa-i instruiasca. Cu siguranta generatiile viitoare vor fi profund marcate din cauza asta..
Fost profesor:
(9 Decembrie 2017, 10:59)
Datorită actualei tagme profesorale, momâi cu mii de capete seci, TOȚI PROFESORII sunt jigniți, umiliți, nerespectați. N-aș sfătui pe niciun un tânăr demn și inteligent să-și dorească această meserie în România! Situația înv. românesc nu se va îmbunătăți. Dă Doamne, să greșesc!....
dorel:
(9 Decembrie 2017, 06:57)
Voi toti care comentati  aici il cunoateti pe acest  OM?. El a facut o scoala ! Voi ce ati facut? daca ati facut mai mult, atunci criticati-l, dar nu spuneti neadevaruri. Nu va bateti joc de o munca  de 23 de ani! sau  astazi daca muncesti si nu esti lingau nu e bine?
dorel:
(9 Decembrie 2017, 03:43)
Nu stiu daca cei care vorbesc aici chiar il cunosc pe fostul director cioboata !
Nu va bateti joc de munca de 23 de ani a unui om care a cladit o scoala. Uitati-va in oglinda si spuneti- va,  ce ati reusit sa faceti in viata voastra. Daca ati facut mai mult  CRITICATI, dar nu spuneti neadevaruri. Va bate dumnezeu,
Scarlat:
(8 Decembrie 2017, 20:06)
Păcat ca stimabilul matematician face astfel de lucruri. Dar cum sa stai director intr o funcție publica 23 ee ani? Nu ii e rusine obrazului? E genul de om care calcă pe cadavre.
Societatea:
(6 Decembrie 2017, 23:00)
Societatea trebuie sa respinga un om ca Ciobi! Asa se conduce un liceu, prin gasti si represiune? Vad ca si elevii protesteaza, pe buna dreptate. Pentru el e legal si pentru elevi nu?