Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prostituatele din Slobozia au datorii la Primărie de 2,1 milioane de lei

Prostituatele din Slobozia au datorii la Primărie de 2,1 milioane de lei

Cinci prostituate din Slobozia sunt datoare bugetului local cu suma de 2,1 milioane de lei. Banii reprezintă valoarea amenzilor pe care acestea trebuie să le plătească Direcției Taxe și Impozite Locale. Autoritățile au făcut demersuri pentru a preschimba plata banilor în muncă în folosul comunității însă, ajunse în fața instanței, acestea au refuzat să desfășoare această activitate.

Datoare la Primărie Printre sutele de datornici la bugetul local al Primăriei Slobozia se numără și cinci prostituate. Restanțele pe care acestea trebuie să le plătească se înscriu în categoria amenzilor neachitate. Oficialii administrației locale apreciază faptul că sancțiunile au fost aplicate în perioada ultimilor 4 ani și au valoarea de 2,1 milioane de lei. «Într-adevăr, plata amenzilor este una dintre problemele cu care ne confruntăm în activitatea noastră, pentru că nu toți cei care le încasează sunt conștienți că trebuie să le plătească. Cei mai mari datornici sunt însă cele cinci femei care practică prostituția la marginea orașului... Am încercat mereu să facem eforturi pentru a le determina să-și plătească datoriile, însă toate căile juridice pe care le-am pus în aplicare au fost fără niciun rezultat. Din păcate, legea este așa cum este...» susțin reprezentanți ai Primăriei Slobozia. Administrația locală a orașului a făcut demersuri în instanță pentru a preschimba plata celor 2,1 milioane de lei în muncă în folosul comunității. Cu toate acestea, eforturile au fost zadarnice pentru că astfel de proceduri depind de acceptul sau refuzul persoanelor vizate. Iar cele cinci prostituate din Slobozia au refuzat categoric să desfășoare acest tip de activități. «Noi am făcut tot ce ne-a stat în putință! Am discutat cu judecătorii, le-am explicat avantajele acestei măsuri judiciare, însă toate cele cinci persoane au refuzat categoric să accepte să presteze muncă în folosul comunității... Iar alte măsuri împotriva lor pentru a putea recupera măcar 1% din suma pe care o datorează nu se pot lua! Sunt cazuri sociale, persoane fără venituri sau care nu pot să justifice bunurile pe care le dețin, tocmai de aceea este extrem de complicat să găsești o soluție legală!» mai spun reprezentanții Primăriei Slobozia.

Amendată de 1400 de ori! Cea mai mare amendă pe care Primăria Slobozia trebuie să o recupereze de la cele cinci prostituate are valoarea de 700 mii de lei și trebuie achitată de o tânără de aproximativ 35 de ani. Suma reprezintă echivalentul celor 1400 de amenzi pe care aceasta le-a primit în ultimii 4 ani de la polițiști, jandarmi sau polițiști locali! «Desigur, există și un record în privința sumelor și a amenzilor încasate de aceste persoane. O singură tânără a fost amendată de 1400 de ori! Au fost situații în care a fost sancționată de organele abilitate chiar și de câte 5 ori într-o singură zi! Poate că dacă nu s-ar aplica atât de multe sancțiuni sau s-ar găsi alte soluții legale nu s-ar ajunge la astfel de situații...» mai spun reprezentanții Primăriei Slobozia. Dacă până în 2014 prostituatele puteau răspunde penal pentru faptul că-și vindeau trupul la colț de stradă, noile modificări legislative din materie penală au schimbat complet situația. Astfel, Noul Cod Penal al României, intrat în vigoare la 1 februarie 2014, a dezincriminat complet prostituția...

2 Octombrie 2017, 08:25 (4199 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Prostituția de lux, sub lupa procurorilor locali
Slobozia A DUBLAT numărul prostituatelor
Ion «Tera» Tămîrjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

Comentariile cititorilor:


Gica:
(9 Octombrie 2017, 00:30)
Nu ve este mila de ele!?
xerox:
(3 Octombrie 2017, 08:10)
Niște incompetenti la Slobozia,pai asa se rezolva treaba în second XXI,învățați de la UAT Tandarei -100 de chitanțe fabricate de B.T.&R.C. și bugetul răsufla ușurat ca a fost păgubit cu miliarde, unde mai punem ca au și avizul procurorilor,deci nu va temeți sa apelati la metoda Maradona pt.ca are aviz legal.Doar saracii și pensionarii mai plătesc amenzile și impozitele,DAMELE DE COMPANIE NU!
Taxa:
(2 Octombrie 2017, 20:36)
La Primărie trebuie agățate multe felinare roșii. Ar intra bani la bugetul local. Vedeți și MJ că e și acolo treabă groasă...
durex:
(2 Octombrie 2017, 18:57)
Dar nesimtiti mai sunt astia de la Primarie! Spera sa umple gaurile din buget cu amenzile date fetelor! Eu le propun sa le creeze condiții si sa faca fifty-fifty, Căci, la câtă prostituție e în Primărie.....
Centura!:
(2 Octombrie 2017, 11:46)
Veți recupera sumele...în natură!
DNA:
(2 Octombrie 2017, 10:08)
Fetele nu au auzit de Burja Traian de la UAT Tandarei ca le fabrica 10 chitante false și scăpau. SURIOARELOR MA GĂSIȚI LA PRIMĂRIA TANDAREI.-LA JUMATE. RO