Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Mocioniu majorează costurile vieții la Slobozia

Nota de plată a alegerilor

Administrația Mocioniu majorează costurile vieții la Slobozia

Joi, 28 septembrie 2017, Consiliul Local Slobozia s-a întrunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. În cadrul întâlnirii, consilierii locali au aprobat, printre altele, majorarea tarifelor pentru serviciile de salubrizare cu peste 50%, alocări suplimentare de fonduri pentru Cartierul Gării Noi, dar și extinderea cimitirului uman printr-un schimb de terenuri cu firma Tașcu Com SRL. De asemenea, consilierii locali au luat act de investirea în funcție a consilierului PMP Nicu Pericli, care ia astfel locul consilierului Radu Paros, exclus din rândurile acestei formațiuni politice.

Polaris majorează La nici un an distanță de la ultima majorare de tarife, Polaris M Holding a obținut săptămâna trecută o nouă creștere a acestora. Cosmetizată în «majorarea tarifelor de colectare stradală a deșeurilor», solicitarea a cuprins și creșterea de tarif pentru activitatea de depozitare impusă de Vivani Salubritate, de la 58 la 72,4 de lei, începând cu 1 octombrie 2017. Prezent la ședință, Radu Virgil, directorul tehnic al Polaris M Holding Slobozia, a justificat creșterea de tarife prin pierderile înregistrate de la preluarea serviciului și până în prezent. «Creșterea solicitată este justificată strict de creșterea salariilor cu peste 70% în ultimii 3 ani. Pierderile înregistrate de societatea noastră până în prezent se ridică la 1 milion de lei. Practic, toți muncitorii de la măturat stradal au fost plătiți de noi fără să încasăm contravaloarea a acestor servicii!» a declarat inițial acesta, evitând să amintească despre majorările impuse de Vivani Salubritate. Declarațiile lui Radu Virgil au iritat consilierii Opoziției. Mihaela Ojog, consilier local PNL, s-a opus vehement solicitării de creștere a tarifelor, declarând: «Problemele dumneavoastră de management nu ne privesc pe noi! Slobozenii nu sunt obligați să plătească aceste pierderi... V-ați asumat prin contract un anumit tarif, iar noi nu suntem obligați să îl majorăm ori de câte ori solicitați dumneavoastră... Nu suntem de acord cu o astfel de practică!». În pofida argumentelor, majorările de tarife solicitate de Polaris M Holding au fost aprobate. Noile tarife majorează cu aproximativ 50% nota de plată a slobozenilor pentru serviciile de colectare a deșeurilor menajere.

700 mii de euro pentru investiții noi Majorarea de tarife pentru serviciile de salubrizare reprezintă doar partea văzută a acestui contract încheiat de Primăria Slobozia în 2014. Potrivit informațiilor furnizate de către primarul Adrian Mocioniu în cadrul aceleiași ședințe, în anii următori tarifele vor fi din nou majorate: «Declarațiile consilierilor PNL de azi au o componentă politică. În condițiile în care solicitările de majorare a tarifelor au note de fundamentare clare, nu ne putem opune majorărilor de tarife! Important e să avem servicii de salubritate de calitate, la prețuri corecte... (...) Strategiile comerciale și managementul performant nu fac obiectul acestei ședințe de consiliu local. Noi nu putem să ne permitem să le spunem celor de la Polaris să nu mai lucreze cu 4 oameni și să lucreze cu 2... Sunt niște norme în ceea ce privește dimensionarea muncii. (...) Aici vorbim de servicii publice pentru populație, la tarife pe care le hotărâm aici, de comun acord, în baza unor legi...». De asemenea, municipalitatea slobozeană intenționează să investească sume considerabile în platforme îngropate: «Soluții tehnice sunt, urmează să identificăm soluții de finanțare! Vrem să construim puncte de colectare a deșeurilor îngropate, care să nu mai fie expuse... O primă estimare a acestei investiții se ridică la 700 mii de euro și cred că Polaris poate fi un partener care să contribuie procentual la această investiție. Pentru mine această investiție reprezintă o prioritate!» a mai declarat primarul Adrian Mocioniu. Ideea platformelor îngropate nu este nouă. Reamintim că ea a fost lansată în spațiul public în mandatul primarului Alexandru Stoica. La momentul respectiv însă, valoarea investiției a fost considerată prea mare, iar punctele de colectare au fost reabilitate cu costuri minime de către Polaris M Holding după adjudecarea contractului.

Soluții pompieristice pentru probleme perene
În cadrul ședinței, consilierii slobozeni au aprobat și o serie de proiecte de hotărâre care vizează rezolvarea unor probleme administrative punctuale. Unul dintre acestea a vizat efectuarea unui schimb de terenuri cu Tașcu Com SRL, în vederea extinderii cimitirului uman. Valoarea terenurilor cedate de către firmă se ridică la aproximativ 100 mii de euro. În schimbul lor, Tașcu Com SRL a primit 3 suprafețe de teren în oraș, aparținând domeniului public privat. Un alt proiect de hotărâre aprobat cu majoritate de voturi a fost cel prin care se alocă 2,6 milioane de lei pentru obiectivul de investiții «Rețele utilități aferente Cartierului Rezidențial zona Gării Noi». Reamintim că investițiile pentru finalizarea acestui Cartier fac obiectul unui proiect de 6,7 milioane lei, finanțare care urmează să fie asigurată prin proiectul PNDL 2. Alocația bugetară aprobată în cadrul ședinței reprezintă cheltuielile neeligibile din cadrul aceste investiții. De asemenea, Consiliul Local a mai aprobat un proiect de investiții privind predarea către Compania Națională de Investiții a unui teren în suprafață de 7000 de mp în vederea construirii unei Săli de Sport Polivalente. Construcția urmează să fie ridicată în imediata vecinătate a bazinului de înot din Slobozia, dar autoritățile locale nu au putut oferi niciun orizont de așteptare pentru acest obiectiv.

Pericli l-a înlocuit pe Paros în Consiliul Local
Începând cu 28 septembrie, Nicu Pericli este cel mai nou consilier local al municipiului Slobozia. El a fost validat de către plenul Consiliului Local în pofida faptului că litigiul dintre «consilierul» Radu Paros și PMP face în continuare obiectul unui proces în instanță.
Învingătorii au întotdeauna dreptate După două tentative eșuate de înlocuire a consilierului PMP Radu Paros din cadrul Consiliului Local Slobozia, această formațiune are, în sfârșit, câștig de cauză. Președintele PMP Ialomița, Nicu Pericli, a depus joi, 28 septembrie 2017, jurământul în calitate de consilier local. La eveniment a participat, în mod excepțional, și prefectul Gigi Petre, implicat indirect în acest conflict. Înainte de depunerea jurământului, acesta a declarat în fața plenului: «După cum știți, există Ordinul de încetare a mandatului consilierului Radu Paros Mihăiță. Între timp, domnia sa a făcut o acțiune în instanță, de suspendare a hotărârii formațiunii politice din care face parte și o anulare a acesteia pe fond... S-a aprobat suspendarea până la judecarea pe fond a cauzei, iar în paralel a fost făcută o acțiune de anulare a Ordinului prefectului privind această încetare de mandat! În aceste condiții, am primit o solicitare din partea domnului Paros prin care solicita imperativ revocarea Ordinului prefectului. (...) Analizând cu colegii mei, nu am niciun motiv de revocare a acestui Ordin pentru că temeiul legal care a stat la baza emiterii Ordinului este încă în vigoare până la o hotărâre de instanță definitivă!». Proiectul de hotărâre privind validarea mandatului de consilier al lui Nicu Pericli în plenul Consiliului Local a fost susținut public și de către primarul Adrian Mocioniu. Acesta a susținut că decizia plenului trebuie adoptată rațional, iar nu sentimental, pe baza documentelor administrative existente: «Este un joc „de-a șoarecele și pisica“ care durează de la începutul anului... Noi trebuie să luăm o decizie pe baza documentelor pe care le avem! De asemenea, există un precedent, respectiv excluderea domnului consilier Ionașcu, pentru că acesta nu mai făcea parte din rândurile formațiunii pe listele căreia candidase. Nu suntem noi responsabili de luptele interne din cadrul unui partid... Prin urmare, susțin proiectul de hotărâre pe care l-am inițiat!». În pofida validării mandatului lui Nicu Pericli, războiul dintre Radu Paros și PMP continuă. Acesta a declarat că așteaptă decizia finală a instanței pentru a reveni în funcție: «Așa cum am mai spus, nu este vorba despre mine, este vorba despre un principiu! Nu e normal să fii exclus dintr-un partid pentru că nu răspunzi la comenzile politice... Există deja un precedent, fapt care mă face să fiu încrezător în finalitatea demersurilor mele!».

4 Octombrie 2017, 11:05 (4600 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020
Consiliul Local Slobozia preia controlul asupra Primăriei
Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!

Comentariile cititorilor:


Răzvan:
(7 Octombrie 2017, 13:04)
@nicu i. Vei vedea că la Slobozia totul este posibil! Hahalerele aceste de "edili" joacă cum la cântă un analfabet care știe ce vrea! Județul Ialompizzelor..,!!
Nicu Incompatibilu:
(6 Octombrie 2017, 20:03)
Cine are indrazneala sa ii valideze mandatul lui Nicu Pericli ?   Cat de incompetent sa fii (Primar, Prefect, Presedinte CJ si alte organe in drept ale statului) sa validezi mandatul unui om care el si familia lui de ani buni face afaceri cu Primaria Slobozia si traieste de pe urma acestei afaceri ?   Va bateti joc de noi si de banii publici pe care noi ii platim sau din care pe voi va platim !    Omul asta nu are dreptul prin lege sa fie ales in nicio functie care vizeaza Primaria Slobozia si Consiliul local al acesteia sau sa isi rezilieze ACUM contractul de transport si sa lase locul altei firme, altfel el se afla intr-un mare conflict de interese.
mitu:
(6 Octombrie 2017, 17:11)
Dama din dreapta prim plan cine este ? Normal ca voteaza cu pro imbuibarea consiliului local si in continuare si a ei .
Titi:
(6 Octombrie 2017, 14:29)
Periclită nu are carte, da are parte! În Slobozia, edilii sunt pe măsura județului înapoiat!
gogu:
(5 Octombrie 2017, 22:23)
Suntem nebuni?Golanul analfabet Pericli a ajuns si consilier.In loc de puscarie,la primarie:)))
Adina:
(5 Octombrie 2017, 14:52)
Radu Paros....MIHĂIȚĂ nu se mai satură? A supt destul. Cu Băcănelu de mână ar trebui s-o șteargă!
Cetatean:
(5 Octombrie 2017, 09:04)
4 octombrie 2017
"Fostul deputat Eduard Stelian Martin, asociat si administrator al companiei Polaris M Holding SRL, a fost retinut de DNA pentru savarsirea infractiunii de evaziune fiscala"
"Pentru executarea serviciilor de salubrizare, societatea Polaris M Holding a incasat tarife supraevaluate, imprejurare care a facut obiectul unui alt dosar penal, trimis in judecata in 9 decembrie 2015"
DNA... hai si la Slobozia.
citizen:
(4 Octombrie 2017, 18:48)
Si cu apa de la robinet cum ramane?  Astia viseaza numai cai verzi pe pereti. Sunt intr-un film de fictiune. Seful de la polaris le are cu cersitul  , pina la urma  nu-i prost cine cere.......... Ce reprezinta diferenta de la 72 lei la 58 lei, ? de unde are dlui bani sa-si plateasca in particular salariatii, adica a venit cu bani de acasa, sa-i spuna lu mutu..........ceva comisioane pe acolo inseamna marirea de tarif ? Si cum se voteaza in turma e si normal , acum adapteaza serviciile la nivelul salariilor primarului si a altora. Rusinea natiei.
Hot.news:
(4 Octombrie 2017, 18:48)
Eduard Stelian Martin, asociat si administrator la companiei Polaris M Holding SRL, a fost retinut de DNA pentru savarsirea infractiunii de evaziune fiscala, anunta Agerpres.
In acelasi dosar, a fost retinut Marcel Daniel Banaga, administrator, ulterior presedinte al consiliului de administratie al societatii Polaris M Holding.
puscasu' marin:
(4 Octombrie 2017, 17:29)
Au mai făcut unii schimb de terenuri si au ajuns la pârnaie...
Mary:
(4 Octombrie 2017, 13:26)
 Am terminat cu tigania din fata prefecturii si facem sala polivalenta. Nu mai spun cate sunt prioritare si cate s-au stricat de idioti. Tara piere si baba se piaptana. Prostie emanata de prostii care ne conduc, ca in Slobozia, nu mai vezi. Putem construi o piramida, asemanatoare celor din Egipt, numai din prosti.