Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Țeapă de 80000 de euro, dată de doi ialomițeni la Oslo

Anchetă a autorităților norvegiene

Țeapă de 80000 de euro, dată de doi ialomițeni la Oslo

Anchetă a autorităților judiciare din Norvegia în Ialomița. Procurorii și polițiștii din Oslo au colaborat cu omologii lor români din județul nostru pentru a identifica și trage la răspundere doi tineri din comuna Făcăeni, acuzați de «înșelăciune». În baza unor acte false, cei doi au beneficiat de un credit de 80000 de euro. Cu banii au cumpărat două autoturisme pe care le-au vândut în România. Ambii suspecți sunt încă în libertate. Potrivit protocoalelor internaționale în materie penală, pentru faptele lor, ei vor fi judecați după legile norvegiene.

Ancheta a debutat în Norvegia Din informațiile achetatorilor, numiții Dumitru Motoloiu și Loredana Nica, iubita sa, ambii domiciliați în comuna ialomițeană Făcăeni, sunt în vizorul anchetatorilor norvegieni încă din primăvara acestui an. Procurorii din Oslo au fost sesizați de către reprezentanții unei bănci din capitala Norvegiei care au precizat că au fost înșelați de cei doi tineri din Ialomița. Ambii s-au folosit de adeverințe de muncă false, cu ajutorul cărora au reușit să acceseze o linie de credit. Cei doi au primit din partea băncii din Oslo suma de 80000 de euro. Cu banii pe care i-au încasat, suspecții au cumpărat două mașini de lux, marca BMW și Mercedes, cu care au venit în România pentru a le vinde. O dată cu tinerii, în Ialomița au ajuns și procurorii norvegieni, care au colaborat cu omologii lor din județul nostru pentru a-i trage la răspundere pe suspecți. În cauză au fost dispuse mai multe proceduri judiciare speciale, pentru ca aceștia să nu scape din vizorul autorităților.

Mașini expuse pe internet În timp ce autoritățile judiciare române și norvegiene adunau probe pentru a construi un caz în această speță, suspecții etalau pe internet autoturismele pe care le-au cumpărat cu ajutorul creditului de 80000 de euro, pe care l-au achiziționat prin intermediul adeverințelor false. Pe un binecunoscut site de socializare, sunt expuse mai multe fotografii ale mașinilor pe care aceștia le-au adus în România pentru a le comercializa. Surse judiciare au declarat că automobilele au fost indisponibilizate și ar urma să ajungă înapoi în Norvegia. Fiecare dintre cele două automobile a avut un preț de aproximativ 35 mii de euro, însă ialomițenii le-ar fi scos la vânzare cu 50 mii de euro. În urma cooperării judiciare internaționale, autoritățile din Norvegia au făcut demersuri pentru preluarea cazului și tragerea la răspundere a celor doi ialomițeni, după sistemul legilor penale norvegiene. La momentul de față, numiții Dumitru Motoloiu și Loredana Nica se află în stare de libertate, pe numele lor nefiind impusă vreo măsură preventivă.

Ialomițenii, campioni la furturi în străinătate Datele polițiștilor arată că ialomițenii stau prost cu respectarea legilor din străinătate. În ultimele luni, 10 persoane din județul nostru, în special din orașul Țăndărei și comuna Bărbulești, au fost arestate și extrădate în urma mandatelor europene de arestare emise pe numele lor de alte state europene. Faptele pe care aceștia le-au comis vizează furturi din locuințe sau din buzunare. State precum Italia, Anglia sau Spania îi vor trage acum la răspundere pentru ceea ce au făcut.

5 Octombrie 2017, 14:35 (7199 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@Bianca:
(11 August 2018, 16:04)
Esti una din cei carora scoala "nu lea facut nimic",  asa "cacapul "sus..
Bianca:
(11 August 2018, 13:33)
Bv lor daca se descurca pana la urma nu a bagat mana in buzunar la nimeni sa ia si magazinul nu are nici o treaba e de ani de zile acolo ce va legati de el .au furat si au facut magari politai si cele de la primarie si nu lea facut nimic sunt in libertate si profesează in continuare sa ii ia pe ei ca cica ne protejeaza furand si facand acte false pe ei de ce nu ii vorbeste nimeni.asa ca capul sus
Anonim:
(11 August 2018, 12:39)
Nu catalogati toate rudele si apropiatii celor 2 ca fiind acelasi tip de oameni ! Si daca tot comentati urat sau aveti ceva de spus de ce nu o faceti fara anonimat? Si magazinul din centru nu are nici cea mai mica legatura cu ce s-a scris in reportajul asta.
Bazatu:
(11 August 2018, 05:18)
La pușcărie cu mitica bolovan și femeia lui mica si tatuata.. toată viața numai din prostii au făcut bani.. poate le închide și prăvălia din centru că și acolo se învârt multi bani murdari..marfa fara factura, vânzări fara bon fiscal și multe altele...
Nela:
(10 August 2018, 16:04)
La puscarie cu ei si casa confiscata nu stiu sa muncească duc fete la produs si legea nu le face nimic sia facut casa la intrare in Facaeni pe înșelăciune sa le ia tot la pușcărie cu ei
Nikolas :
(10 August 2018, 15:52)
Ce sa astepte? Voturi
Codolban:
(9 Octombrie 2017, 17:04)
Mă, după nume, par a fi din neamu lui Bebe de la prăvălia din centru...ce să le ceri....
ioana:
(6 Octombrie 2017, 22:59)
Vad ca în străinătate instituțiile statului au demnitate și responsabilitate iar cazurile de hoție sunt rezolvate pana în cel mai mic detaliu nu ca în ROMANIA UNDE INTR -O PRIMĂRIE DIN TANDAREI UNDE BURJA TRAIAN & EDILUL.FALSIFICA CHITANTE ÎN PRIMARIE.V-AM SFIDAT PE TOTI,VA ASTEPTAM LA JUMATE.Ro.MARADONA- BURJA -FERARU-CRU CEANU.
Giori:
(6 Octombrie 2017, 12:41)
Ne este frică să-i punem pe toți sub lege?! Este evindent că ORGANELE nu intră cu legea în țigani, de frică! Noroc că în afara României legile sunt respectate!
Cioare:
(5 Octombrie 2017, 15:23)
La puscarie cu toti infractorii cioare a alfabete au furat nu au muncit o zi si merg in masini de lux si in case care nici pe afara nu vezi .Nu stiu ce se mai asteapta de nu le confisca tot