Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Propaganda on-line e finanțată din fonduri publice

Ode TV pentru oficialii ialomițeni

Propaganda on-line e finanțată din fonduri publice

Piața TV din Ialomița trăiește a doua tinerețe. După 25 de ani de monopol al Antenei 1 Slobozia, sateliți desprinși din cloaca acesteia și găzduiți fără discernământ în mediul on-line, reușesc să ducă pe noi culmi prostituția televizată. Revenim azi asupra subiectului făcând o trecere în revistă a câtorva dintre produsele oferite consumatorilor de ocazie.

Ofensiva prostituției on-line Presa ialomițeană a avut dintotdeauna un fetiș pentru dosurile oficiale. Până în urmă cu vreo 30 de ani de-acum, ele aparțineau partidului unic. Între timp, oferta s-a diversificat, iar zeci de publicații locale din Ialomița au făcut carieră ridicând osanale oficialilor zilei. De câțiva ani încoace, progresul tehnologic a modificat tiparele comportamentale, iar clasicele «articole de bine» au devenit «materiale video» postate generos în mediul on-line. Depășit de situație, postul local de televiziune Antena 1 Slobozia se sufocă sub greutatea propriei incompetențe. Sunt de notorietate bâlbele editoriale, montajele grosolane și calitatea execrabilă a emisiei cu care acest dinozaur TV își chinuie metodic cei 4-500 de fideli care i-au mai rămas... Pe locul lăsat liber zburdă în devălmășie o jumătate de duzină de reporteri, sateliți desprinși din cloaca Antena 1, dispuși să facă orice pentru un contract cu oficialii administrației. Producțiile video realizate au câteva zeci de vizualizări, în mod excepțional sute, și reprezintă tot atâtea dovezi ale modului în care oficialii locali, indiferent de culoarea lor politică, au transformat presa locală în tractir pe banii publici. Adică banii contribuabililor... Ziarul nostru, și nu numai el, a publicat în repetate rânduri valoarea acestor contracte, atrăgând public atenția asupra acestei risipe bugetare inutile. Repetăm, nu suntem împotriva contractelor media pe bani publici, cu condiția ca cititorii/telespectatorii să beneficieze de informații utile și pertinente.

La apelul bocancilor Prima fantomă TV care ne-a picat sub ochi este, inevitabil, Antena Ialomițeană TV. Specializat în urmărirea activității publice a primarului Adrian Mocioniu, reporterul acestui aprozar media a ajuns la performanța de a posta materiale video în care informația e redusă exclusiv la titlu. «Ziua comunei Coșereni» sau «Recoltarea orzului începe cu producții promițătoare»... Un alt satelit desprins din Antena 1 Slobozia este Bărăgan TV. Mai puțin prolific, căci angajații «postului» dețin și slujbe la stat, reporterul Bărăgan TV practică o formă de prostituție media punctuală, aparent dezinteresată. Cu rare excepții, materialele video prezentate urmează linia propagandei oficiale impuse de către Președintele Victor Moraru. Personal, ne-a fascinat un interviu cu Larisa Mihai, «primul administrator public din Ialomița», postat în luna martie a anului trecut, pe vremea când aceasta nici nu visa că va ajunge administrator public al județului în cadrul Consiliului Județean... Mai răsărită în peisaj se dovedește a fi TV Ialomița. La fel de harnică în postarea de osanale oficiale, TV Ialomița este singura «televiziune» care răspunde stasului. Din păcate, în marea de dejecții on-line, standardul autoimpus devine inutil, iar numărul accesărilor scade vertiginos, de la o postare la alta... O altă mostră de televiziune o oferă Impuls TV, o televiziune care emite exclusiv în zona orașului Fierbinți-Târg, dar care spală rufele murdare ale oficialilor județeni contra unui contract modic, de câteva sute de euro lunar. Și exemplele pot continua cu postările on-line ale ziarelor locale, prea multe pentru a fi înșirate, dar la fel de obediente și ambițioase sub aspect tehnic.

Ce primesc «telespectatorii»? Privite individual, toate aceste surogate TV din mediul on-line, unele proprietare de site-uri oficiale, nu fac rău nimănui. În fond, România e o țară liberă, în care oricine poate face orice, iar libertatea de exprimare este un drept fundamental al omului. Per ansamblu însă, situația trebuie privită diferit. Indiferent de calitatea lor, aceste «materiale video» au girul oficialilor locali și județeni. Mai mult decât atât, unii dintre oficiali, precum primarul Sloboziei Adrian Mocioniu sau președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, au ajuns, inevitabil, să abuzeze de (supra)ofertă, devenind protagoniști exclusivi ai informațiilor furnizate on-line. Astfel, sub pretextul furnizării unor «informații de interes public» ialomițenii sunt expuși propagandei oficiale. Dincolo de aspectul moral al acestui sistem, reamintim că toate aceste «producții» sunt susținute din fonduri publice. Concret, oficialii administrației, de la primarii de comune până la președintele Consiliului Județean, fără a uita șefii instituțiilor descentralizate, își maschează prin aceste materiale video incompetența administrativă sau, după caz, impostura oficială. La fel ca în cazul celebrei întrebări «cine a fost întâi, oul sau găina?», în cazul de față întrebarea care s-ar impune este «cine e vinovat, posturile TV on-line sau oficialii administrației?». Din păcate, nu suntem în măsură să vă răspundem la această întrebare. Dar putem spune, cu siguranță, cine plătește! Dumneavoastră, contribuabilii!

9 Octombrie 2017, 14:10 (1869 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Fântanaru:
(11 Octombrie 2017, 16:38)
Excelent articolul. Bine faceți că spălați cloaca asta de agramați și slugoi ai celor care îi finanțează.  S-a tot scris într-un ziar local,  despre o magazie construită ilegal  și primăria tace în frunte cu cei de la urban și viceprimarul de resort. Dar noi ,locatarii,  nu suntem luați în seamă căci purtătoarea de vorbe care a lucrat la Antena Slobozia face revista presei în funcție de cum îi sunt admirate silicoanele. Veniți, dvs. de la Independent, că  în mod sigur vă citește și demolați magazia construită la Blocul B-1 - 38, Sc AN str. Mihail Sadoveanu care nu este ,cică a nimănui. Și-atunci de ce nu o demolează ? Pentru că , cică ,  e lipită de zidul  apartamentului unuia  de la SRi, care are și un balcon ce este plin de jeg și este construit chiar la intrarea în bloc. Ba mai mult ,au turnat asfalt și pe spațiul verde  iar locatarii plătesc impozit pe terenul aferent.  Nimic ,de 15 ani de zile. Se tace și când sunt alegeri, în fața magaziei se dau brichete și pixuri.Așa trebuie să se facă presa , imaginile video pot spune mult,dar și fotografiile. Dar cine să facă acest lucru,panaramele de sit-uri Tv ?  Tovarășul de la Antena, care  spune  unui fermier că vremea e în curs de răcire și temperatura în creștere ? Luați exemplul de la INDEPENDENT. Bravo !
PeSeDeTV:
(9 Octombrie 2017, 20:44)
Aaaaaaaa, sunteti invidiosi! Nea Nae a nascut monstri tV pe bani publici. Bravo domle!!!!!! Daca postul MAMUT era si este ZERO barat, nu vorbim de competenta si pregatirea stiristelor flancate de onor Moraru,presedintele tuturor europenilor ialomizati.....Asta e. Votati la fel, saraciti un pic mai bine!!!!