Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cutremur la Servicii Publice Slobozia SRL

Cutremur la Servicii Publice Slobozia SRL

După un an de la preluarea mandatului de către Dorina Milea, Servicii Publice Slobozia SRL oferă, în sfârșit, imaginea dezastrului din cadrul instituției. Un raport de audit care vizează activitatea desfășurată în perioada 1 februarie 2014-31 decembrie 2016 confirmă indubitabil activitățile ilegale semnalate de-a lungul anilor în presa locală. Raportul de audit a fost făcut public joi, 5 octombrie 2017, în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor firmei, respectiv Consiliul Local Slobozia.

Hoții la drumul mare Auditul prezentat AGA, o ședință care a durat peste 5 ore fără să stabilească nimic concret, confirmă fără drept de apel acuzațiile publice lansate în ultimii ani la adresa conducerii Servicii Publice Slobozia. Constatările firmei care a realizat auditul, Milenium Audit Expert SRL, confirmă încălcarea flagrantă a hotărârilor de Consiliu Local care reglementează închirierea spațiilor precum și cheltuirea fără justificare legală a fondurilor societății. Neregulile, prea multe pentru a putea fi enumerate, frizează absurdul. În principal, este vorba despre achiziții de materiale de construcții sau carburanți, închirieri de utilaje, lucrări de construcții-montaj, lucrări de modernizare a construcțiilor existente, cereri de oferte trucate sau «cheltuieli care se dovedesc nedeductibile». Unele dintre aceste constatări sunt amuzante... De exemplu, de la Inter Group SRL «au fost achiziționate 6 butelii de aragaz. Societatea nu deține butelii de aragaz și nici nu folosește». Sau «achiziție 20,59 mc cherestea tivită, furnizorul din județul Neamț, în valoare de 14942 lei. Transportul s-a făcut cu dubița societății. Greu de crezut!». Sau «în perioada octombrie 2014-octombrie 2016 au fost parcurși în total 31680 km, s-a transportat gunoi la cimitir timp de 78 de ore și 45 minute și s-au consumat 5626,58 litri de motorină». Reamintim că pentru practici similare, confirmate de un raport al Curții de Conturi în 2016, au fost constatate prejudicii de peste 500 mii de lei, imputabile fostului director Ștefan Costea.

Rău cu rău, dar... mai rău fără rău! Gravă, dar binecunoscută, situația constatată în urma auditului financiar este dublată de cea existentă în prezent. La un an de la preluarea funcției de director de către Dorina Milea, aceasta se confruntă cu o nouă revoltă a comercianților din Bazarul Municipal. Aceștia au fost ignorați de către autorități la ultima ședință a Consiliului Local, deși reclamau aceleași nereguli constate anterior. Nicolescu Leda, unul dintre liderii ad-hoc ai comercianților, explică situația: «Noi nu refuzăm plata facturilor! Reclamăm doar că nimeni nu ne-a comunicat, nici în scris, nici verbal, că avem facturi restante... În plus, plătim utilități pe care nu le avem! Căldură și aer condiționat, în condițiile în care până în 2016 nu am avut, apă care vine de la o chiuvetă pe care o folosește tot Bazarul, curent pe care îl folosesc angajații DADP când lucrează aici... Nu e corect, iar noi degeaba reclamăm la noua conducere. Nu se face nimic!». Deși înregistrată la Primărie, plângerea comercianților din Bazar nu a fost prezentată plenului Consiliului Local și nici nu a fost discutată în cadrul ședinței AGA din 5 octombrie. Mai mult, directorul societății Dorina Milea a declarat pentru ziarul nostru: «Contractele sunt semnate de către comercianți. Au semnat, trebuie să plătească. Vor să-și desfășoare activitatea în Bazar, astea sunt condițiile...». În altă ordine de idei, ar mai fi de remarcat faptul că, în decursul anului scurs de la preluarea mandatului, Dorina Milea nu a reușit să rezolve niciuna dintre problemele cu care se confruntă societatea. Un exemplu în acest sens ar fi lipsa autorizației ISU pentru același Bazar Municipal, devenit la acest moment mărul discordiei publice. Dar, evident, mai sunt și altele.

10 Octombrie 2017, 15:40 (3140 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Servicii Publice SRL a sistat procesele împotriva comercianților din Bazar
Răzmerița comercianților din Slobozia
Slobozia percepe taxă pentru identificarea locurilor de veci

Comentariile cititorilor:


ion:
(13 Octombrie 2017, 22:52)
O sa il plangeti pe Costea acum.Parca era mai bun sarmanul decat domnisoara Ciorbea.
PRIVIREA EI....:
(11 Octombrie 2017, 16:44)
ce privire intelectuala are madam Dorina, a la Victor CIORDEA :))))))))