Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Peste 1000 de palate țigănești, construite ilegal

La Bărbulești

Peste 1000 de palate țigănești, construite ilegal

Potrivit datelor furnizate de Inspectoratul Județean de Stat în Construcții, la Bărbulești există peste 1000 de palate țigănești construite ilegal, fără autorizații. Cele mai multe dintre case se află în zona extravilană a localității. Deși autoritățile locale și cele județene cunosc situația în detaliu, până acum au fost aplicate doar 10 sancțiuni, justificarea pentru numărul mic de amenzi fiind că persoanele care și-au construit casele sunt de negăsit. Mulți dintre proprietarii de palate sunt plecați în străinătate.

Case fără autorizații
Intrați în atenția opiniei publice de nenumărate ori din cauza scandalurilor cu iz penal pe care le-au provocat, romii din Bărbulești nu se dezmint nici de această dată. Potrivit Inspectoratului Județean de Stat în Construcții Ialomița, în satul țigănesc din apropierea Urziceniului există 1149 de construcții ridicate fără autorizații legale de construcție! Situația a ieșit la iveală în urma unui control pe care Inspectoratul Județean de Stat în Construcții Ialomița l-a dispus la Primăria Bărbulești. Responsabilii din cadrul autorităților locale au făcut demersuri în vederea identificării proprietarilor și a documentelor prin care aceștia justifică maniera în care și-au ridicat imobilele în care locuiesc. În urma verificărilor, angajații Primăriei, cât și cei ai Inspectoratului Județean de Stat în Construcții Ialomița, au rămas uimiți să afle faptul că romii și-au construit casele acolo unde au dorit, fără să ceară documente de la Primăria Bărbulești. În Raportul pe care reprezentații autorităților l-au întocmit se explică faptul că: «(...) din totalul de locuințe identificate ca fiind construite fără autorizație, 247 au regim de înălțime parter+1 etaj, 28 parter+2 etaje, fiind executate din BCA sau cărămidă (...)». Situația este cu adevărat delicată în condițiile în care proprietarii caselor nu pot fi trași la răspundere, fiind de negăsit. Mulți dintre ei figurează ca fiind plecați în străinătate. Pe cale de consecință, în acest caz au fost aplicate doar 10 sancțiuni contravenționale, niciuna mai mare de 500 de lei.

Slobozia construcțiilor ilegale Bărbulești nu este singura localitate cu probleme în privința construcțiilor ridicate ilegal. La Slobozia astfel de imobile au adus procurorii la ușa administrației locale. Primăria Slobozia este implicată de mai bine de 2 ani într-o anchetă a Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia privind maniera ilegală în care s-au realizat mai multe construcții în Bazarul Municipal sau «impresionantul» sediu al firmei lui Nicu Pericli, Nick Touring, de la intrarea în oraș. Deși inițial cercetările începuseră într-un ritm alert, despre acest dosar aproape că nu se mai știe nimic.

10 Octombrie 2017, 08:20 (2220 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Toma:
(12 Octombrie 2017, 23:30)
Aceeași problema și in orașul țigănesc Tandarei !
socrate:
(10 Octombrie 2017, 20:01)
E tara lui Papura voda. Parca sunt tampiti!. Cum adica situatia e delicata. Daca erau romani si nu tigani erau demult la zdup.

Cei care au tolerat o asemenea situatie trebuie sa infunde puscaria iar casele ilegal construite pe dom. public daramate cu buldozerul.

Scurt si cuprinzator...
din sat de la mine:
(10 Octombrie 2017, 19:41)
numai in Barbulesti? nu, sa nu credeti, la Cocora toti ''tiganii'' sunt la jutor social si din 2008 de cand primar este Lefter Sorin-Danut sa vedeti case ce si-au facut, cate animale au.Ii intreaba cineva ceva, pai mai vin la vot?Nu stiu, de la judet nu verifica nimeni? ca doar sunt banii statului risipiti, ca de la primarie nu avem nici o asteptare in acest sens si  nici in altele.
Bili:
(10 Octombrie 2017, 17:39)
Rahat in ploaie! Unde a fost primarul? Ori Barbulestiul apartine de Mauritania? Inspectoratul de Stat in Construcii Ialomita nu stie,nu vede? Politia locala? Polutia nationala? Ce dracu mai prietenas toti au mancat spagi de la negru gim si fratii lui salam! Toti bagati in puscarie toti sun coplici toti sunt platiti don bani pulici si ei fac pe plac si inchid ochi la glunele indienilor. Ialomita cel mai corupt judeti incepand de la Gigi gagicaru pana la ultimul bugetar din primaria de jos toti spagari ordinari
Amărât:
(10 Octombrie 2017, 11:24)
Au ajuns la un nr impresionant de palate! De ce n-ați mai așteptat să se adune? Erau greu de observat cu ochiul liber?! Vă e frică. Legea nu este și pentru țigani!!!! Corupție pe față!
Nelutu:
(10 Octombrie 2017, 11:17)
De ce nu se incepe demolarea,asa cum este normal si legal,ca ati vedea atunci cum apar ca prin minune si proprietarii sa se jeluiasca.
cetatean:
(10 Octombrie 2017, 11:01)
Oare daca erau romani si nu de etnie, autoritatile ar fi procedat la fel ? Ei nu muncesc o zi(legal)si sunt cei mai favorizati si au si aceleasi drepturi ca romani: la ajutor social, sanatate,etc..
vio:
(10 Octombrie 2017, 09:57)
Nu le mai spuneti "palate tiganesti" , sunt "palate romane" .