Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia mimează eficiența managerială

Idila unui dezastru

Spitalul Județean Slobozia mimează eficiența managerială

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a solicitat Consiliului Județean Ialomița o suplimentare a bugetului cu suma de 3,1 milioane de lei. Consilierii Opoziției s-au declarat nemulțumiți de activitatea acestei instituții și s-au abținut de la vot. În replică, președintele Moraru a apreciat prestația managerului Mariana Iancu. Dincolo de declarații, cifrele oficiale reflectă o realitate alarmantă.

Superlative prezidențiale
La nici două săptămâni de la învestirea legală în funcție a managerului Mariana Iancu, aceasta a solicitat Consiliului Județean un sprijin pentru susținerea activității curente a acestei unități medicale. Săptămâna trecută, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița în care s-a aprobat această rectificare bugetară, consilierii Opoziției au solicitat explicații privitoare la pierderile înregistrate. «Am reușit să aducem la Spital 18 medici noi, avem servicii care se apropie de nivelul contractului cu Casa Județeană de Sănătate (...), am primit în dotare aparatură care ne ajută să creștem indicele de complexitate al tratamentului, avem specialități care nici nu existau, precum Urologia, pe Ortopedie vom avea linie de gardă, am menținut garda a II-a la Chirurgie, un medic de Chirurgie Pediatrică. (...) Sunt mândră de ceea ce am reușit să realizez și încrezătoare că anul viitor vom reuși mai mult! Iar în 3-4 ani vom putea să aducem Spitalul la cele mai exigente standarde medicale. Vă asigur că oamenii încep să aibă încredere în Spitalul Județean!» a declarat Mariana Iancu în plenul ședinței. În pofida problemelor cu care se confruntă Spitalul Județean, președintele Victor Moraru a ținut să aprecieze activitatea managerului Mariana Iancu. «Pe mine personal mă surprindeți cum ați reușit într-o perioadă atât de scurtă să vă însușiți activitatea și termenii medicali! Vă felicit pentru asta și este dovada că vă dedicați 100% activității de acolo. Și cred că veți avea rezultate foarte bune!» a declarat acesta în plenul ședinței.

Minciuna are picioare scurte
Dincolo de declarațiile publice pro și contra, realitatea cifrelor rămâne una cruntă, care nu poate fi cosmetizată. Potrivit informațiilor oficiale furnizate de către conducerea Spitalului Județean Ialomița, la acest moment unitatea medicală înregistrează pierderi de 2,9 milioane de lei în contractul cu Casa Județeană de Sănătate din cauza neefecturării serviciilor medicale. Mai mult decât atât, cifrele raportate Ministerului Sănătății reflectă diferit realizările manageriale ale conducerii Spitalului. Astfel, în urmă cu un an, la preluarea funcției de către Mariana Iancu, unitatea medicală avea plăți restante în valoare de 1 milion de lei. La un an distanță, în luna august 2017, valoarea acestor plăți restante a crescut de 2 ori, ajungând la 2,2 milioane de lei. Nici în cazul medicilor Spitalul Județean nu se prezintă mai bine. Deși este incontestabil că eforturile Marianei Iancu de a securiza unele secții prin angajarea de medici noi au dat rezultate, per ansamblu numărul acestora s-a redus. Astfel, în luna august 2016, Spitalul Județean raporta un număr de 73 de medici specialiști și 25 de medici rezidenți, iar în luna august a anului în curs, numărul acestora scădea la 71 de medici specialiști și 21 de medici rezidenți. Iar aceasta este doar partea văzută a activității manageriale. În continuare, la Spitalul Județean pacienții își cumpără medicamentele cu care urmează să fie tratați, calitatea actului medical lasă de dorit, toaletele sunt insalubre și... exemplele pot continua la nesfârșit! Mai mult decât atât, surse administrative din cadrul Spitalului susțin că activitatea contabilă a Spitalului Județean este cosmetizată pentru a se evita intrarea acestei unități medicale în incapacitate de plată. Și acesta este doar începutul!

Concursul a fost contestat Deși Mariana Iancu este oficial managerul Spitalului Județean pentru 3 ani, iar nota obținută pentru proiectul său de management este meritorie, rezultatul concursului desfășurat în 18 septembrie 2017 nu este definitiv. Cel de-al doilea candidat, Vasile Zamfir, a fost împiedicat să participe la concurs de către comisia Consiliului Județean și a depus o contestație la Tribunalul Ialomița. Soluția în acest conflict este așteptată miercuri, 4 octombrie 2017, dar surse din cadrul instituției susțin că motivele respingerii candidaturii lui Vasile Zamfir «nu sunt justificate», motiv pentru care concursul s-ar putea relua.

10 Octombrie 2017, 11:50 (2046 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Doi candidați pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia
Spitalul din Slobozia își caută manager
Tratamentul celor 13 bolnavi care au nevoie de dializă costă 335 mii de lei

Comentariile cititorilor:


albinuta:
(12 Octombrie 2017, 09:06)
Eu am fost la particular si am asteptat 4 minute fata de ora programata.Pentru accidente de munca si de circulatie exista UPU. Unde ai sansa porcului de Craciun.Pentru probleme lumea ia calea Bucurestiului.
Vali:
(12 Octombrie 2017, 07:00)
Cat de prost sa fii, sa zici sa se închidă spitalul? Merge lumea la Philos Acolo sunt aceiași doctori din spital, stai 2 ore la ușa, plătești, dar ai fost la privat.... La câte se întâmplă zilnic accidente de circulație, de munca, etc sa zici sa se închidă spitalul mai bine închizi ușa acasă la tine sa nu mai iasă și alții.
gogu:
(11 Octombrie 2017, 13:21)
Inchideti abatorul! Deja curentul s-a creat, oameni de conditie medie sau chiar mai putin s-au indreptat spre philos si cabinetele particulare, la spitalul judetean mai merg doar cei care nu au incotro. Despre UPU  ce sa mai vorbim , avem exemplul omului  trimis acasa ca "nu are nimic" dar  a murit pe scari dupa cateva minute.Facaturile si mizeriile de partid nu intereseaza bolnavii.Gunoiera si moraru , ni s-a cam umplut paharu!!!
unul:
(11 Octombrie 2017, 11:37)
Ce este drep, este drept la UPU ajungi cu infarct si te tine la usa vreo1 h si cand intrii la medic se constata ca este grav si se pune problema unei operatii.
Asistentele de la urgenta ar trebui sa faca cursuri de comunicare sau sa-si schimbe meseria daca nu le convine.
Doamna manager este toata ziua prin spital si intradevar se vad schimbarile. Fara gandaci in saloane, lenjerie curata, asistentele din sectii sunt profesioniste.
Eu cred ca ar trebui sa-i acordam incredere nu sa o judecam.
oana:
(11 Octombrie 2017, 11:13)
......oare ce s-a intimplat cu asistenta  care a trimis acasa persoana cu osul de peste in gat si ulterior a decedat pe casa scarii, in timp ce nevasta-sa era in telefon cu cei de la ambulanta, care desi stiau de caz , ca doar omul se prezentase la urgente la spital,  erau suspiciosi ca fiind un telefon fals. Mizerie umana daca nu cumva crima umana. Daca vrei sa mori anticipat mergi la UPU Slobozia.
Ercuș George:
(11 Octombrie 2017, 10:55)
Nu directoarea este cea mai vinovată de eșecurile actului medical din Slobozia! Ea trage, dar n-are cu cine! Dacă ultimii angajați din schemă o înjură, ce este de făcut? Să rămână manager și să aibă coerență în ceea ce a-nceput! Cui nu-i convine să plece la Istanbul, că acolo, poate, asistentele medicale sunt și în harem!
Dana:
(11 Octombrie 2017, 08:25)
Cu ce ne laudam noi, cu un manager bun de tot. Daca era atit de buna ramine la Vivani si continua dar alta a fost intentia acolo, adica faliment. Spitalul Slobozia este un dezastru. Am fost intr/o seara la UPU deci o urgenta medical, in care mori cu urgenta cu tot. Doamna doctor ocupata, niste asistente tupeiste si nesimtite care te intreaba pe un ton restit ce ai. Oare aceste maimute in halat de asistente nu au auzit de confidentialitate? A trebuit sa ple dupa 50 min.la o alta institutie privata. Rusine Spitalului si asistentelor tupeiste, care nu isi dau seama ca acolo mergi in situatii critice si dai de niste needucate...............
pacient: