Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Adrian Mocioniu a supărat directorii școlilor din Ialomița

Adrian Mocioniu a supărat directorii școlilor din Ialomița

În urmă cu o săptămână, în cadrul unei întâlniri oficiale a profesorilor din Ialomița, Adrian Mocioniu, primarul Sloboziei s-a dat în spectacol în fața cadrelor didactice. Acesta a criticat modul în care directorii de școli din județ și-au ocupat funcțiile, avansând ipoteza numirilor pe criterii politice. Prezentă la întâlnire, Manuela Zainea, actuala șefă a Învățământului ialomițean, a încercat să lase întâmplarea neobservată, fără să intervină. Ea le-a adresat însă invitaților o serie de mesaje pline de elucubrații semantice de genul «în general, nu generalizez...».

Întâlnire cu scandal Directorii școlilor din Ialomița au participat, în urmă cu o săptămână, la o întâlnire oficială organizată la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița. Tema respectivei întâlniri a reprezentat-o analiza Învățământului ialomițean în anul școlar 2016-2017, sub denumirea de «Starea Învățământului ialomițean». Discuțiile dintre cadrele didactice și oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița s-au desfășurat în prezența primarului Adrian Mocioniu, edilul Sloboziei, și a lui Cătălin Grigore, fost cadru didactic, actual vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița. Total dezinteresat de probleme expuse de profesori, edilul Adrian Mocioniu s-a ridicat în picioare, cu intenția de a părăsi sala, la câteva minute de la debutul întâlnirii. Iar cele câteva fraze pe care le-a rostit audienței au creat un adevărat val de reacții în sală. Concret, edilul Sloboziei a reușit să atragă nemulțumirea profesorilor prezenți, lansând ipoteza potrivit căreia aceștia și-ar fi câștigat funcțiile pe criterii politice. «Să fim cu toții realiști, știm cu toții cum unii dintre dumneavoastră ați fost puși în funcția de conducere!» ar fi declarat primarul Adrian Mocioniu. Imediat, directorii au început să critice cuvintele primarului Sloboziei, în timp ce Manuela Zainea, șefa Învățământului ialomițean, îndemna la calm audiența, în speranța că incidentul ar putea trece neobservat. Ceea ce nu știe Adrian Mocioniu este că peste 80% din funcțiile de conducere din școlile din Ialomița au fost ocupate prin concurs, organizat în vară de Ministerul Educației!

«În general, nu generalizez...» Întâlnirea din sediul Inspectoratului Școlar a continuat cu elucubrațiile semantice care s-au regăsit în discursul Manuelei Zainea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, numită în funcție de ministrul Liviu Pop. Pe foaia pe care aceasta și-a notat respectivul discurs, ea a scris următoarele cuvinte: «în general, eu nu generalizez...». Până la închiderea ediției nu am reușit să obținem un punct de vedere oficial de la Manuela Zainea, aceasta nefiind de găsit la sediul instituției. Surse din cadrul instituției au precizat că ea ar conduce Învățământul ialomițean din sala de ședințe a PSD Ialomița, acolo unde s-ar afla în permanență plecată. «„Sunt la o ședință la partid...“. Așa zice în fiecare zi și pleacă!» susțin, sub anonimat, surse din Inspectoratul Școlar.

11 Octombrie 2017, 14:40 (3914 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
O groapă, trei gropari: Ionașcu, Stoica, Mocioniu
Finalizarea «gropii lui Stoica» se amână la nesfârșit
Primarul Adrian Mocioniu a cerut demisia șefului DADP Slobozia

Comentariile cititorilor:


@Didina:
(13 Octombrie 2017, 08:30)
Mojo Jojo nu a fost pus de majoritate. Dimpotriva, de o minoritate. Calculand la populatia cu drept de vot a Sloboziei, Mojo a obtinut undeva sub 10% din voturi. Adica nu reprezinta nici macar toti pensionarii orasului. Acesti oameni au dat acelasi concurs fie ca a fost vorba de un colegiu, fie ca a fost vorba de o scoala mica. Si...la acelasi concurs a participat si madam Zainea... Si parca l-a picat... De doua ori chiar! Deci, cum a fost pusa? Stie primariciul sufletului! Acum o asteptam si pe Luminita Trifan drept consilier al ministrului educatiei. Cu cat esti mai prost si mai nesimtit cu atat ai sanse sa ajungi mai sus. @Adriana. Femeie mai taci si vezi-ti lungul nasului. Pentru tine, oricine vine la inspectorat nu e bun. E habarnist, incompetent, nestiutor. Daca tu le stii pe toate, de ce nu ai participat niciodata la concurs? Nu o da pe componenta politica pentru ca nu tine. Daca ai fi incercat si ai fi fost picata intentionat, as fi inteles. Dar asa... nici macar nu ai incercat sa depui vreun dosar. Mai dai elevii in judecata? Mai faci scandal zilnic la CNMV? Mai ai mult pana la pensie sa se scape de tine din invatamant? Ce mi-e Malanca, ce mi-e Balan, ce mi-esti tu! Intr-o viata anterioara cred ca ati fost dintr-o mama toti trei!
@Tiberiu, Mitu si Doamna:
(12 Octombrie 2017, 20:57)
Popescu Ecaterina este sotia distinsului Col(R) Popescu de la circulatie, care circulatie onesta a favorizat circulatia banilor in natura si invers...Acum ati inteles? D-aia castiga Doamna, intotdeauna!!!!
didina:
(12 Octombrie 2017, 17:05)
Domnule majoritatea directorilor de scoli sunt pusi politic si sunt consilieri locali,din parta unor partide politice,de exemplu directorul scolii din Dridu,este consilier din partea PNL-organizatia din Dridu,este profesor de matematica fizica,ca din partea PSD,nu or fii directorii unor licee din Urziceni,Fetesti sau chiar Slobozia,ia numai fiti suparati domnule primar Moicioniu si dle Morar,ce naiba,pe vremea PCR,cum era,se politizeaza dinaintea de 1989 institutiile statului roman,tot aia ne conduc domnule primar Moicioniu,ce tatal dvs nu a fost comunist sau ce,ati uitat cine va pus primar,majoritatea Sloboziei.
Domnul:
(12 Octombrie 2017, 15:35)
Doamna Zainea, regret că te-a făcut Barcari!
Doamna:
(12 Octombrie 2017, 12:51)
Jos palaria pentru Doamna Popescu ! Un om deosebit, capabil si stie sa puna punctul pe 
"I".
mitu:
(12 Octombrie 2017, 11:56)
Observatia lui Tiberiu ,cred ca este f.corecta. Si-acum ce facem Tiberiu ? Ne bagam ?
@Tiberiu:
(12 Octombrie 2017, 09:15)
Omule, NU îți bate joc de cineva sub acoperirea anonimatului! Doamna la care faci referire a fost reprezentanta Prefecturii la acea întâlnire. În particular, pentru că o cunosc, se numește Popescu Ecaterina și a fost una din cele mai bune învățătoare pe care le-a avut județul acesta.
Leo:
(11 Octombrie 2017, 20:11)
@tiberiu. Toate sunt....blonde.
Tiberiu:
(11 Octombrie 2017, 19:48)
Oamenilor din școli! Cine este ciufulita de lângă învățătoarea general? Este foarte nesatisfăcută...
ADRIANA:
(11 Octombrie 2017, 18:50)
De data aceasta, sunt de acord cu afirmația primarului (criterii politice!), dar nu și cu atitudinea sa! Concurs a fost! Competențele mintale ale viitorilor directori de școli, n-au fost cântărite însă! Apă din Ialomița. Că unii au mai și picat acea mascaradă de concurs, nu denotă gradul de dificultate. Cei picați au fost chiar sub limita admisă a prostiei ori nealiniati politic! Cine s-a înscris? 3 pe loc? Nu! Omul și locul.
dottore:
(11 Octombrie 2017, 18:42)
Dl Mocioniu pare asa in transa si nu isi da seama cat e de penibil. Iar doamna Zainea seamana cu vrajitoarea Ursula din desenele animate cu Mica Sirena :D
livu genuche:
(11 Octombrie 2017, 17:59)
Prezidiu Plenara CC al PCR !
Care este suma totala a salariilor platite de noi astia din partea asta alora din partea aia ?
Ba nene:
(11 Octombrie 2017, 17:37)
Ba baiatule...aveam asteptari de la tine!!