Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Luminița Barcari se poate întoarce în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița!

Potrivit Curții de Apel București

Luminița Barcari se poate întoarce în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița!

Curtea de Apel București a decis miercuri, 11 octombrie 2017, să-i dea câștig de cauză Luminiției Barcari în procesul pe care aceasta l-a intentat Ministerului Educației, ca urmare a Ordinului de revocare din funcție. Judecătorii din București au admis cererea șefei Învățământului ialomițean de a suspenda executarea actului semnat de ministrul Liviu Pop. Procesul însă continuă, fondul cauzei vizând anularea scandalosului Ordin.

«Învățământul nu trebuie politizat!»
Cu câteva zile înainte de debutul noului an școlar, ministrul Educației a demis printr-un Ordin 13 inspectori școlari generali, printre care și Luminița Barcari, șefa Învățământului ialomițean. Aceasta a atacat la Curtea de Apel București Ordinul semnat de ministrul Liviu Pop, iar miercuri, 11 octombrie 2017, instanța s-a pronunțat, dându-i câștig de cauză. Potrivit sentinței, judecătorii au hotărât să suspende executarea Ordinului și astfel au decis ca Luminița Barcari să revină în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. «Mă bucur că s-a luat această decizie. Învățământul nu trebuie politizat! Voi răspunde pentru greșelile pe care le-am făcut și mi le voi asuma, atunci când ele vor exista. Astfel de situații nu trebuie să se întâmple în școli...» a declarat Luminița Barcari, imediat după publicarea sentinței la Curtea de Apel București.

11 Octombrie 2017, 20:05 (18357 vizualizări - 31 comentarii)

Citiți și:
Luminița Barcari, nominalizată pentru o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației
Învățământ cu demisiile pe masă
Luminița Barcari a revenit în fruntea Învățământului ialomițean
Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița
Ministerul Educației întârzie revenirea Luminiței Barcari la comanda Inspectoratului Școlar Ialomița

Comentariile cititorilor:


George:
(17 Octombrie 2017, 16:21)
În cazul de față, ca și în alte numeroase cazuri, LEGEA ROMÂNEASCĂ, mai putea da pe-alături! Făcea un bine școlilor!
In cazul de fata:
(17 Octombrie 2017, 15:17)
avem o situatie clara: psd a gresit total cand a demis-o pe Barcari(si pe ceilalti 12 inspectori scolari din alte judete, care au castigat un concurs legal), doar pt a numi pe cineva din psd. Iar legea si-a spus cuvantul! Restul sunt baliverne de chibiti si speculatii de doi bani.
Om liber:
(17 Octombrie 2017, 12:27)
@corina. Când ești fanatică politiciană și/sau partidul te are la mână cu ceva, mănânci și....C...eva! Nu mai deții libertatea decizei. Noi suntem siguri că Barcari L. nu se supune necondiționat liberalilor! Nu are principii, are frică de trecut.
Nelu:
(17 Octombrie 2017, 11:39)
Persoana BL în postul acesta, importă! De capul ei depinde învăț. Ialomița.! Capul ei este doar coafat și școlile...ciufulite!
CORINA:
(17 Octombrie 2017, 11:24)
Ar fi demnitate și onoare pt ea să nu revină!! Dar este păpușa partidului ei. Oricum, va pleca din nou peste câteva luni. Se joacă ăștia cu ea și ea nu realizează înjosirea! E o maronetă!
@Alina:
(17 Octombrie 2017, 09:54)
Mai putin importa persoana Barcari si ce va face ea in continuare; aici e vorba despre un principiu: se respecta legea din tara asta sau se aplica bunul plac al psd prin intermediul unui ins aflat vremelnic(si total nepotrivit dupa cum a demonstrat-o) in postul de ministru?
ALINA:
(17 Octombrie 2017, 08:18)
Voi credeti ca revine??? Si pentru cat timp????? Ce naiba oameni buni!
...cu polonicul!:
(16 Octombrie 2017, 15:51)
A avut noroc. Dreptatea nu învinge întotdeauna sau, nu pentru oricine.
Carmen:
(16 Octombrie 2017, 12:47)
Felicitari !  Dreptatea invinge intotdeauna.
Mesaj:
(15 Octombrie 2017, 20:53)
Inspectorii ISJ Ialomița salută preaplecați marea dv. victorie! Vă așteptăm cu un cadou de bunvenit!
Ograda:
(15 Octombrie 2017, 10:22)
ZIAR INDEPENDENT, POZE DE LA RE RE RE REVENIREA LUI BĂRCARII! Covor roșu, aplauze, pupări mâini, lacrimi de fericire...? alaiul nebunilor reginei!
din rural:
(15 Octombrie 2017, 10:11)
NUMAI la inspectorat vă poate fi locul....
de la cocora :
(15 Octombrie 2017, 07:33)
MA BUCUR DIN SUFLET CA NU V-ATI LASAT INTIMIDATA  SI CA  LEGEA  A FOST DE  PARTEA  DREPTATII.
VA DORESC SA VA INTOARCETI CAT MAI REPEDE LA INSP. PT. CA ACOLO VA ESTE  LOCUL. 
Nela:
(13 Octombrie 2017, 13:04)
Felicităăări! Felicitări! Felicitări!!!!!! Mare succes, în timp scurt, parcă nu ar fi justiție de la noi.
Ion:
(13 Octombrie 2017, 10:08)
Felicitari!!!