Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amara are administrator public

Amara are administrator public

În timp ce conducerea Școlii Gimnaziale din Amara scandalizează părinții, noul primar Ion Măiță a găsit un înlocuitor pentru fostul administrator public, Larisa Mihai. Numele noului administrator public al orașului este Iuliana Sohodoleanu. Ea obținut 80 de puncte la proba scrisă și 86,42 la interviu...

Primarul face, primarul trage
După modelul predecesorului său, ajuns între timp președinte de județ, noul primar al orașului Amara a organizat un concurs pentru numirea în funcție a unui administrator public. Decizia primarului Ion Măiță de a organiza concursul survine la nici 2 luni de la majorarea ilegală a salariilor din cadrul instituției. Și atunci, și acum, primarul orașului Amara a refuzat să facă declarații publice cu privire la deciziile sale. Surse administrative interne confirmă însă faptul că numirea în funcție a unui nou administrator public marchează o nouă «etapă» a activității primarului Ion Măiță, rămânând însă sub tutela politică și administrativă a președintelui Victor Moraru. Cu toate acestea, președintele Moraru a declarat în cadrul unei conferințe de presă, referitor la modul în care Ion Măiță înțelege să conducă pseudo-orașul: «Puteam fi întrebat, ca unul care a făcut administrație acolo 16 ani... Poate că așa nu s-ar fi făcut atât de multe greșeli!».

Nu e pentru cine se pregătește
Revenind, lupta pentru impunerea unui administrator public la Amara a fost acerbă. Se spune că «alegerea» președintelui Moraru ar fi fost Ionica Băicoianu, fostă angajată a Primăriei Amara, acum transferată la Consiliul Județean... Candidatura acesteia s-a pierdut însă pe drum, în cursa finală înscriindu-se Cezar Vâlcan, fost jurist al aceluiași Consiliu Județean, Iuliana Sohodoleanu, «protejata» viceprimarului Gheorghe Sohodoleanu și un oarecare Andrei Paraschiv, care s-a retras discret înainte de proba scrisă, înțelegând că Primăria Amara funcționează după legile nescrise ale administrației, iar nu după cele scrise. Concursul s-a finalizat pe 18 octombrie 2017, fără incidente, iar contestația depusă de către Cezar Vâlcan nu face decât să statueze rezultatul. Iuliana Sohodoleanu a obținut 80 de puncte la proba scrisă (n. red.: în timp ce Cezar Vâlcan a obținut 75 de puncte) și 86,42 puncte la interviu (n.red.: în timp ce Cezar Vâlcan a obținut 70,77 de puncte).

24 Octombrie 2017, 17:15 (4762 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
Larisa Mihai e vicepreședinte. Și Președintele e fericit!

Comentariile cititorilor:


Cetatean :
(15 Mai 2018, 23:12)
Hai gata , lasati comentariile rele si mars la munca , asteptati ajutor social si nu faceti nimic in afara de : sa vorbiti de rau si sa faceti rau altora!!!
Ma-ta:
(15 Mai 2018, 23:09)
Nu va mai dati cu parerea , nu mai fiti subiectivi ! Daca cineva a gresit cu ceva va plati in fata lui Dumnezeu .
Pentru @...:
(19 Martie 2018, 21:08)
Trebuie sa pricepi un lucru: cand devii persoana publica, platita din bani publici,nu te astepta doar la laude. Oamenii au dreptul sa-i critice pe cei care traiesc din impozitele lor. Stiu,nu e drept, mai ales cand esti judecat gresit, dar, daca nu te tine cureaua sa rezisti, schimba-ti locul de munca.
...:
(19 Martie 2018, 20:30)
Doamne ce oameni rai . Nu mai criticati pe altii si vedti-va de ale voastre .
Anonim:
(19 Martie 2018, 20:29)
Ea a plecat de la Amara pentru ca erau niste imbarligaturi urate facute de Moraru si ea nu a vrut sa fie implicata cu nimic si s-a intors pentru ca a fost ales alt primar in locul lui Victor si acele .... chestiiii au plecat cu el .
Anonim:
(11 Februarie 2018, 23:52)
Aveti grija de imbarligaturile voastre nu de ale altora.!
Anonim:
(11 Februarie 2018, 23:50)
Cred ca e foarte urat sa vorbesti asa despre cineva pe care sa nu cunosti ...
...:
(11 Februarie 2018, 23:47)
Iuliana si-a meritat locul . A muncit mult si acum vin roadele cat despre partea cu stat in concediu 6 ani e total gresit iar despre faptul ca a fost in concediu pentru a vinde pepeni e strict ceva personal este alegerea ei daca pleaca in vacanta sau vinde pepeni.
Xxx:
(29 Octombrie 2017, 10:40)
Pai nu era normal sa se reîntoarcă iuliana la Amara? Treburile sau aranjat repede... transfer. .. concurs aranjat ... viceprimar este socrul. .. În comisie primarul. ..apropo o fi legal? Și restul ce mai e de comentat?
Alin:
(29 Octombrie 2017, 09:35)
Poate vine odată Dna sane salveze sane scape de hoți și curve.
ax:
(28 Octombrie 2017, 18:35)
Ma umfla risul! Iulica administrator!? În ultimi 10 ani, 6 a fost în concediu de crestere a copilului si 2 in concedii medicale sa vanda pepeni! În curând o sî vă pun și poze de la o petrecere de Crăciun cu ea în acțiune. Mai avea puțin și-l altoia în public pe unu. Nu spun numele.....persoanî importantî dar toatî Slobozia știe....
Ion:
(27 Octombrie 2017, 11:28)
NISTE HOTI. SI LA AMARA SI LA SLOBOZIA
Florina:
(27 Octombrie 2017, 08:34)
Dupa cum se vede Doamna Baicoianu tinjea dupa Primaria Amara, dar nu se poate asa, pai cum asa, stai acolo linga Moraru, nu ai ales tu sa fii cadina lui ! Scuze dar roata sa intors, tu ai ales, acest lucru. Cit despre Iuliana chiar este o fata desteapta si merita acest post.Ca a plecat di Primarie a fost vina prea fericitului de Moraru care a imprastiat teroare dar si supunere, dar fata desteapta a mers in alta parte si a demonstrat ca poate. Felicitari, meriti tot respectul ! In comparatie cu alte maimute care tijea acest post scuze .
Eu:
(26 Octombrie 2017, 18:57)
Dar de ce a plecat această doamna de la Primăria Amara și de ce s-a întors?
un cetatean:
(26 Octombrie 2017, 17:33)
Cred că prea carcotim. Doamna este o isteață si chiar munceste in instituție. De ce nu se vad vechile bisericuțe care ....le curg balele ptr functii....se stie. Hai sa- o lăsăm sa si muncească.. ..