Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Lăcașul de cult al răspopiților Pandelică, înghițit de flăcări

Incendiu de proporții la Reviga

Lăcașul de cult al răspopiților Pandelică, înghițit de flăcări

Pompierii intervin cu 7 autospeciale pentru a stinge un incendiu produs în localitatea Reviga. Din primele informații, flăcările au cuprins locuința și lăcașul de cult în care slujesc preoții Gheorghe și Casian Pandelică. Militarii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență se luptă cu flăcările de aproape o oră. De asemenea, focul a distrus și câteva automobile care se aflau în curtea imobilelor cuprinse de flăcări.

UPDATE Flăcările au cuprins inițial câteva anexe gospodărești în care erau depozitate materiale combustibile. Apoi, din cauza vântului puternic, focul s-a extins cu repeziciune la casa în care preoții locuiesc și la lăcașul de cult. Incendiul nu s-a soldat cu victime.

26 Octombrie 2017, 16:20 (6032 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Reviga: Incendiu la casa unei bătrâne de 93 de ani

Comentariile cititorilor:


Iuli:
(21 Decembrie 2017, 19:48)
Nu exista har preoțesc și Sfinte Taine fără episcop, fara Biserică și nu exista o mie de biserici! Mulți au fost caterisiți sau opriți de la slujire chiar și de PS. Vicentiu dar nu toți si-au făcut propria biserică, chiar daca dreptatea era de partea lor, s-au smerit și au făcut ascultate, că despre smerenie și ascultare este vorba în Biserică! Asta este o mare înșelare, Pandelica fiind într-o mare înșelare a mai tras și pe mulți neștiutori si slabi la minte după el... Cercetați, citiți, cunoașteți-va credința, aveți acum internet și acces la cărți ortodoxe o mulțime, nu mai sunt scuze că în perioada comunistă! Dogmele, istoria Bisericii și ce este Biserica nu-i doar pentru seminariști și cei care fac facultatea de teologie, ci pentru tot creștinul botezat ortodox!
Narcisa:
(10 Noiembrie 2017, 18:40)
A fost o incercare.Dumnezeu o sa.i ajute sa treaca peste acest necaz.
Preotul este un om generos ,bun,asa ca nu ma indoiec ca o sa aiba putere si ajutor.
Rar vezi asa un preot,un om bun pina la urma.
MARIA:
(7 Noiembrie 2017, 20:20)
Cum putem fi atata de rai? Dumnezeu nu poate face rau acestor oameni care l-a slujit si-l slujete in continuare. CU HARUL PREOTULUI PANDELICA oamenii au reusit sa treca peste multe greutati,au reusit sa se apropie de DUMNEZEU,au vazut ca EXISTA prin minunile lui.RAUL a fost creat de oamenii fara suflet ,iar DUMNEZEU nu lasa pe nimeni nepedepsit. De ce nu ne gandim ca uneori pot fi greseli si rautati si intre oamenii biserici? Important sa fim alaturi de toata familia PREOTULUI PANDELICA GHEORGHE printr-o rugaciune si o mana intinsa. DUMNEZEU SA LE DEA PUTERE SA TREACA PESTE ACEASTA GREUTATE SI SA AUZIM NUMIA DE BINE !!!!!                                        Sunt convinsa ca oamenii pentru care s-au rugat ,din toate colturile tarii,nu vor ramane indiferenti!.........DOAMNE AJUTA!!!!!
Antoaneta:
(7 Noiembrie 2017, 14:43)
Dacă sinodul Bor i-a caterisit, asta nu inseamnă ca ei au cazut din Harul lui Dumnezeu! L-am cunoscut pe pr Gheorghe prin 2012 și NU l-am văzut deschizând NICIO carte, așa cum vorbesc gurile bogate in a sudălmi! In schimb l-am văzut făcând o dumnezeiască Sf Liturghie. Nu l-am văzut cerând bani pt Sf Liturghie, nici nu s-a uitat in hirtia impaturita a Pomelnicului meu sa vadă CÂT și dacă am pus acolo vreun bănuț!! I-a primit pe toți cei veniți acolo unde slujea cu aceeasi consideratie și dragoste frățească! Dacă i-a luat foc casa, acest lucru ți se poate intimpla și ție, cititorule, și oricui, fie ca se-ntâmplă din vreo neglijență, fie de la vreun dușman oarecare!! Dumnezeu sa ne dea TUTUROR din LUMINA Sa, și să ne arate fiecăruia dintre noi: "Adevărul despre noi", cum îi place părintelui Gheorghe să spună.
Gh. Doja:
(31 Octombrie 2017, 15:40)
A fost o pedeapsă de la om sau de la D-zeu. De ce nu i-a apărat Domnul?! Nu numai în Reviga sunt hoți!
baiat necunoscut....:
(31 Octombrie 2017, 00:29)
eu cunosc bine reviga si majoritatea oamenilor,,,,,,oameni mai hoti si mai ciorani care mai de care sa fure ciolanu,,,,,,,vedetiva de treburile voastre sa nu vb eu mai multe..
baiat necunoscut....:
(31 Octombrie 2017, 00:26)
ma nu mai vorbiti asa ca mai mare pacat ca al vostru ca criticati lumea eu nu cred ca este.........vedetiva de treaba voastra si de mafioti care ai aveti in sat.....ca nu stiu cum sa fure mai mult.........
Mario:
(27 Octombrie 2017, 17:10)
Nu am fost acolo dar eu privesc acest lucru ca pe o pedeapsa pt ca ei nu mai sunt preoți, au fost dati afară de Episcopul Vicentiu. Unde mai este smerenia și ascultarea lor ?! Nu am nicio treaba cu ei. Dumnezeu sa le ajute acestor preoți și sa facă lumina dc a fost pedeapsă sau încercare.
Nina:
(27 Octombrie 2017, 16:50)
Nu este lucru curat. De ce foc la un loc despre care se aud numai lucruri bune? O neatenție, o neglijență?
Miha:
(27 Octombrie 2017, 06:30)
Ai fost vreodată acolo de scrii minciuni Vio? Ce suflet sa ai sa te bucuri ???
vio:
(26 Octombrie 2017, 21:58)
I-a dat eroare cartea ,cand a deschis-o ?
jan jeni:
(26 Octombrie 2017, 21:39)
Nu pot sā cred.....de ce Dumnezeu loveste asa....?