Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Deficit de personal la Serviciul Supravegheri Judiciare al Poliției ialomițene

Deficit de personal la Serviciul Supravegheri Judiciare al Poliției ialomițene

Lipsa personalului din Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița își face simțită prezența și în ceea ce privește maniera în care instituția desfășoară misiunile de supraveghere a persoanelor pe numele cărora procurorii sau judecătorii au dispus măsuri preventive mai blânde. Astfel, potrivit informațiilor oficiale, Ialomița are antrenați să verifice infractorii aflați în «arest la domiciliu» sau puși sub «control judiciar» cu doar 5 polițiști! Pentru a suplini lipsa oamenilor specializați în servicii de supraveghere a suspecților, oficialii Poliției ialomițene susțin că aceste activități sunt realizate și prin intermediul agenților și ofițerilor din cadrul altor servicii, care au competențele necesare pentru a gestiona astfel de situații.

E nevoie de polițiști!
Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița este una dintre instituțiile județului cu cel mai mare număr de locuri de muncă. Statistic, Poliția are aproximativ 600 de posturi de încadrare. Valul pensionărilor din ultimul an a afectat serios structura de personal din cadrul IPJ Ialomița, nevoia ca golurile să fie umplute fiind destul de mare. Într-o astfel de situație se află și Serviciul Supravegheri Judiciare din cadrul Biroului de Investigații Criminale al Poliției ialomițene. Agenții și ofițerii din cadrul acestui serviciu au rolul de a verifica și înregistra date despre infractorii pe numele cărora procurorii și judecătorii au dispus măsuri preventive mai blânde. Concret, acești polițiști nu sunt antrenați să supravegheze dacă persoanele aflate în arest la domiciliu sau sub control judiciar respectă dispozițiile pe care magistrații le-au impus pe numele lor. Statistica arată că Ialomița are doar 5 polițiști specializați să asigure astfel de servicii, în contextul în care, la momentul de față, numărul persoanelor supravegheate este de 66! Chiar dacă statistic situația nu este una fericită, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița susțin că activitățile de supraveghere sunt realizate cu suficiente resurse umane. «Astfel de activități sunt întreprinse și de polițiști din cadrul altor structuri sau servicii, care au comptențele necesare și sunt pregătiți în acest sens...» explică Andreea Loghin, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

7 Noiembrie 2017, 11:55 (1559 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Dorin:
(10 Noiembrie 2017, 15:55)
Catre Redactia "Independent" : de cand cei ce sunt pusi in "arest la domiciliu" sau in "control judiciar " sunt infractori ? Sunt persoane cercetate care au dispuse asemenea masuri restrictive, insa nu sunt condamnate !!! Dvs nu ati auzit de prezumptia de nevinovatie ? Pana la condamnarea finala, definitiva, cum puteti numi pe cei ce sunt in "arest la domiciliu" sau "control judiciar" INFRACTORI ? Nu sunt destule cazuri in care sunt si nevinovati aruncati de catre INjustitia din Romania in asemenea ipostaze ? Prin urmare va solicit a rectifica termenul de INFRACTORI !
Manea:
(9 Noiembrie 2017, 21:17)
Lasati domnilor ca avem la Jilavele una de cand merge pocneste asfaltul sub ea unde calca mai mult se rostogloleste dacat sa paseasca. Sta toata ziua cu mancarea in mana plimbandu-se pe langa gaura gropii acooerita cu tabla ruginita. Va plangeti ca nu aveti decat 6 oameni dar de astea de mananca cate o roaba de mancare odata nu spuneti ca freaca cururile mari si obeze de scaun cat este programul de lung. Scoatetii dracu din sectiile de politie grasele si puturosii nu va mai vaitati degeaba. Pai cum sa scoateti balenele la munca un strada ca daca alearga 10 metri explodeaza parturile din ei. Oricum suneti rusinea rusunilor 85% dintre voi
Zidaru:
(9 Noiembrie 2017, 16:12)
Este un polițist la bl. 160 care suflă nasul pe jos, în fața scării! Ăsta, polițist?!! Mai are și fetițele proprii pe lângă el! Scârbă!
Stan Pățitu:
(9 Noiembrie 2017, 16:08)
Sunt slab pregătiți. Ei vin când îi chemi. Speriați, slugarnici, gata să fugă îndărăt că ,,nu e de competența” lor! Păcălesc pe cei neinformați, și sunt destui! Băgați tineri curajoși și deștepți! Mai uitați-vă și la moacele lor; este câte unul/una firav/ă de-l suflă vântu. Piperniciți, domnilor, fetițe cu codițe și doar cascheta e de ei! Dați-le măcar câte un câine mare cu ei să sperie infractorii!
MAI:
(9 Noiembrie 2017, 07:43)
Individul face parte din gasca"rezist"..acolo nu-i trebuie bani de gogosi,pateuri..le primeste moca ca doar are voce.analfabetul
mar:
(7 Noiembrie 2017, 18:49)
Mario -1. se pare ca nu  ti-a au ajuns banii si pentru virgule, nici pentru i- corect ar fi  "sa fii"
2. nu te-a pus nimeni "sa fii" politist, te-ai facut pentru  ca stiai ca stai 24 de ore la munca, ca stai si sarbatoriile, asa cum stau multe categorii profesionale. Stai linistit, ca nu esti singurul. 
3. Toata lumea mananca la serviciu, doar ca unii nu isi permit pateuri, sucuri, gogosi....
4. Eu zic ca ar trebui sa vorbesc, atat timp cat nu va reformati
5. Suni la 112. sa vina Politia, fiindca asta este menirea ei. Desi de multe ori as fi eu mai eficace.
6. Oricum, as fi fost mai bun ca tine, daca as fi politist (nu pot din motive pe care nu doresc sa le impartasesc cu dumitale). Daca iti este asa greu  in politie, de ce nu pleci in alta parte?  Vad ca te-au coplesit cele 24 de ore cateodata si sarbatoriile.
7. Desi sunteti zeci de structuri, nu prea se vede. Unii muncesc, altii ..mananca gogosi?
8. Eu stiu ca la voi, la unitate, se spune deseori "mucles", dar, ce sa vezi, nu mai suntem  in vremea cand ne confundam cu Unitatea. Sa traiti!
Mario:
(7 Noiembrie 2017, 15:31)
@mar de ce nu te faci polițist sa vezi cum este sa fi la munca câteodată 24 de ore și sărbătorile sa ți le faci cu suspecții și hoții. Du-te la politie ca se plătește bine ca debutant 2700 ron pe luna și vezi ca trebuie sa duci și bani acasă la sfarsit de luna, nu sa dai pe gogoși, pateuri, sucuri și mâncare. Eu zic sa vorbești când ești întrebat ca nu ești în măsura sa vorbești de politie. M-am saturat de indivizi ca tine care striga mereu la o strâmtorare sau scandal: "SA VINA POLITIA, SUNA-ȚI LA 112". Eu zic totuși sa încerci la politie dc este așa ușor.
mar:
(7 Noiembrie 2017, 13:00)
Cat a angajat si tot degeaba. Mai e nevoie, mai e nevoie. Angajati 1000 si ati rezolvat treaba. Avem nevoie si de alte profesii, cum ar fi medici, e unu la 1000 de locuitori, pe ultimul loc din Romania , alaturi de Giurgiu. Nu lipsa personalului, ci proasta organizare a structurilor. Daca acum se face de alti politisti, de ce nu se reorganizeaza insitutia? De vazut oricum nu prea ii vede nimeni pe poltisti. A facut cineva un audit serios cu privire la munca?! In plus, sunt 5 politsiti la 66 de suspecti. Deci atat de multi, un politist are 11 suspecti de supravegheat, Incredibil. Trebuia sa fie suspectul si politistul.