Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Egal în lacrimi

Handbal, HCM Slobozia-SCM Craiova 21-21

Egal în lacrimi

Antrenorul Gheorghe Covaciu a transformat HCM Slobozia, cel puțin pe teren propriu, într-o echipă sclipitoare, făcând uitată prestația blazată din meciul cu Brăila. Ialomițencele au produs surpriza etapei a 8-a, fiind la doar o secundă de o mare victorie în fața locului 2 din Liga Națională, SCM Craiova. A mai fost însă timp pentru o aruncare, iar oltencele au plecat acasă cu un punct... Mădălina Ion, excelentul portar al Sloboziei, a izbucnit, după fluierul final și după 5 aruncări de la 7 metri apărate, în plâns. Cu o astfel de atitudine, HCM poate deveni un adversar periculos pentru orice echipă!

Muică, ce poartă avurăm! Duminică spre prânz, suflarea handbalistică din Slobozia prezentă în sală sau în fața televizorului prevedea un meci care nu putea duce decât către o victorie a oaspetelor. Era greu de crezut că echipa aflată pe locul 2, cu o pleiadă de vedete în lot, va găsi în HCM Slobozia un adversar redutabil. Burlachenko a învins-o prima pe Dumanska, iar apoi Ilie a făcut 3-2. Focul de paie s-a transformat în vâlvătaie pe măsură ce înaintam în joc. Fetele lui Covaciu arată clar dorința de victorie, iar acest aspect se vede clar mai ales din dârzenia cu care se apără. Ana Maria Inculeț are câteva parade prin care-i brăzdează pe frunte antrenorului Craiovei primele semne de îndoială. Când Mădălina Ion parează primul 7 metri, e semn clar că echipa de pe Jiu se poate împotmoli în Ialomița. Cei doi portari ai HCM s-au completat foarte bine și și-au certificat astfel valoarea. Pe atac s-a muncit mult pentru fiecare gol, dar reușitele au fost îndelung savurate de public. Andreea Enescu și-a redescoperit pătrunderile sclipitoare, iar echipa s-a menținut la conducere până la pauză. 11-9 pentru Slobozia la capătul unei reprize la care, din păcate, Craiova a pierdut-o pe Cristina Zamfir, jucătoare de echipă națională. Aceasta a suferit o entorsă la gleznă, într-un duel cu Andreea Ivan, leziune care i-ar putea periclita participarea la campionatul mondial.

Final tensionat HCM Slobozia continuă să-și țină la respect adversara. Mădălina Ion parează aruncare după aruncare de la 7 metri, ajungând la 5 astfel de isprăvi. Craiova nu reușește mare lucru pe extreme, cu toate că acolo le are pe Elisei și Nikolic, handbaliste cu ștaif. În schimb, la echipa noastră zvârluga Mădălina Toma este irezistibilă. Gheorghe Covaciu participă activ la reușitele elevelor sale, aplaudându-le și încurajându-le. În toate cele 3 meciuri jucate acasă de echipă de la venirea sa pe banca tehnică, handbalistele nu au rămas datoare publicului, indiferent de rezultatul final. Ceva din turație se mai pierde pe finalul jocului, dar în ultimul minut Slobozia continuă să fie în avantaj, 21-20. Mai sunt câteva secunde, iar Craiova atacă disperat... În ultima secundă, interul Nicoleta Tudor aruncă spectaculos la poartă și face imposibilă intervenția portarului nostru. Mădălina Ion plânge, rezultatul este nedrept, dar un egal contra Craiovei nu este la îndemâna oricui. Se termină 21-21, cu Bogdan Burcea, antrenorul oltencelor, foarte nervos. Pentru HCM Slobozia au marcat: Ilie-7 goluri, Toma-5, Enescu-4, Ivan-2, Burlachenko-1, Georgescu-1, Pătuleanu-1.

Alina Ilie s-a accidentat Aflată din nou printre remarcatele din tabăra Sloboziei, Alina Ilie a suferit în jocul cu Craiova o accidentare a cărei gravitate încă nu o cunoaștem. Interul dreapta a resimțit pe parcursul jocului dureri la genunchi, acestea accentuându-se după finalul celor 60 de minute. «Alina a efectuat un RMN, iar acum așteptăm rezultatul... Sperăm să nu fie o problemă gravă însă, indiferent de concluziile analizelor, ea nu va juca la Bistrița!» ne-a declarat președintele HCM Slobozia, Nicolae Goidea. Alina Ilie, 21 de ani, este golghetera echipei, cu 43 de reușite realizate în cele 8 etape scurse până acum. Ea se află în lotul lărgit al României, cu șanse foarte mari de a participa la Campionatul Mondial din luna decembrie.

7 Noiembrie 2017, 14:10 (1059 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Amintiri din copilărie
Rezultate normale la primul turneu
Vine Vâlcea!

Comentariile cititorilor:


Romica slabanogu':
(10 Noiembrie 2017, 22:28)
Cred ca ar fi cazul sa ne castigam respectul, in primul rand, prin buna crestere si decenta. O galerie huligana nu are ce cauta intr-o sala cu o capacitate de 100-200 de locuri unde sunt foare multi copii. Ce exemplu dai tu Romistule? In primul rand tu porti in fiecare zi o uniforma si apoi esti ultras. Putin respect pentru valorile pe care le slujesti!
nini:
(10 Noiembrie 2017, 22:09)
Bai analfabetule!

Daniel:
(10 Noiembrie 2017, 20:25)
Eu nu am nimic cu acest om zis Romistu dar va spun ceva la conducerea echipei este o mafie in care trebuie sa intre DNA.Romistu a facut ca aceasta echipa sa mai existe fara galeria lui noi nu mai ieram aici. Asa zis Romistu are multe calitati pe langa cei care cred ca conduc echipa de handbal,a facut bine la oameni cu dizabilitati a facut bine la oamenii strazii a facut cinste la oamenii care sunt cinstiti, voi nu ati facut nimik ati vrut sa desfiintati echipa si acum va dati smecheri omul ala Romistu care voi nu il suportati are tot ce isi doreste e smecherit de mic nu ca voi la 30 de ani am iesit din casa pisoilor.
Romistu:
(10 Noiembrie 2017, 17:30)
Voi care comentati despre Romistu sunteti niste curve ieftine.De ce nu comentati de arbitraj ma fricosilor.Ati vz meci la Slobozia in care nu am fost umiliti de arbitri?.Sa va fie rusine gastelor care nu aveti inima de suporteri adevarati vb mereu din umbra.Am ajuns sa ne amenite si conducerea clubului ca nu mai intram in sala.Cine esti tu ma nini presedinte de club de handbal sa ma amenti tu pe mine ca nu mai intru in sala.Cum aj ajuns tu presedinte? Stii iti spun eu daca vrei.Tu crezi ca ne incaltam cu fesu O sa strigi tu de acum pt aceasta echipa.
baietii din peluza:
(10 Noiembrie 2017, 00:39)
Handbalul si fotbalul ialomitean nu a avut si nu va avea nici un viitor condus in continuare de primarii si pesedei,la un moment dat va veni un moment 0 si pentru handbal cand va intra bineinteles in colaps , nu ca fotbalul n ar fi , dar ne imbatam cu iluzia ca inca putem promova o data la 6 7  ani in liga secunda . . . Obisnuiti va cu gandul ca noi suntem un biet taram de las fierbinti , si ca aici tragem de oameni sa vina la meci nu sa vina ei de placere si din pasiune . 
baietii din peluza:
(10 Noiembrie 2017, 00:29)
am fost o perioada de incalzire ,in primele luni ale Unirii Slobozia in handbal , apoi am ramas cu fotbalul , pana intr un moment unde am decis sa punem punct,stiam ce avea sa se intample , si ca va urma o lunga perioada in esalonul al 3 lea , si ani ce vor mai urma,iar din putinele locuri care mai erau in sala ,acum suntem o rusine din punct de vedere al infrastructurii in handbal.Fiecare e liber sa si sustina echipa oricand si in ce mod prefera.
Romistu:
(9 Noiembrie 2017, 18:24)
Toti stiti doar sa jigniti pe la spate,dar stiti de ce pt ca voi sunteti niste papusi ieftine.Cica veniti la handbal,sunteti civilizati,duceti va la teatru mai baieti daca nu va place galagia. Sunteti niste ofticati cu buzunarele goale.
Romistu:
(9 Noiembrie 2017, 18:18)
Toti aveti curaj sa scrieti fratilor.Ce galerie a fost in primul an ma obositule? De unde dracu esti ma drogatule de vb asa tu.Daca ai tupeu zi cine esti si discutam.
galben-albastru:
(9 Noiembrie 2017, 15:05)
Echipa asta n-a avut o galerie adevarata decat în primul an imediat dupa promovare atunci cand baietii care încurajau echipa de fotbal veneau în sala si faceau o atmosfera de duduia hala aia !
În rest . . . niste mascarici - o adun[tur[ de frustrati care lucreaza pe la Penitenciar,Jandarmerie sau Politie si care sunt prieteni cu barbatii jucatoarelor vin sa faca galagie pentru ca ceea ce fac ei nu se poate numi altfel !
Romica Muschi:
(9 Noiembrie 2017, 13:38)
Voi care purtati grija lui Romistu vedetiva de treburile voastre,voi nu aveti nici macar bunu simt sa aplaudati aceasta echipa.Daca ai ceva de spus spune mi in fata nu vorbiti pe la spate ca curvele.Eu castig medalii an de an mai slabilor voi purtati grija lui Romistu mai aveti de mancat pana sai purtati de grija.Eu am 30 de ani de sport in spate,voi curvelor ieftine ce ati fc la viata voastra:sifoneala,
Romi muschi!:
(8 Noiembrie 2017, 22:39)
Un prost incult fata de retardat politist chipurile o mizerie se manifesta exact ca un analfabet .
La ce bun ....????!!!!!:
(8 Noiembrie 2017, 18:47)
Regretabila atitudine a unor postaci care sprijina revenirea Romaniei in epoca de aur. Nu prin trofee false, mincinoase se castiga prestigiu ci prin calitatea si functionalitatea unui oras si a unei tari. Slobozia este un prapad de oras si isi permite sa cheltuie sume importante cu salariile handbalistelor , fotbaliștilor , antrenorilor , bani atât de necesari in infrastructura , utilități , servicii , educație , învățământ .....In Suedia , Danemarca , Italia , Germania , Franța , Spania , Austria , Elveția , Marea Britanie , Statele Unite etc ...., tari dezvoltate economic si cu democratii consolidate, nici nu se pune problema cheltuirii banului public in sportul profesionist, dar la noi, in lumea a treia se poate. Astfel de practici provin din modelele RDG, URSS, RSR si acum le mai vedem prin Qatar, Bahrein, Emirate sau mai aproape Macedonia (Vardar). Asa ca nu are ce cauta banul public in sportul profesionist, mai ales intr-un oras cu probleme precum Slobozia .Din pacate , in afara de autoritatile incompetente si corupte mai exista si un cor inconstient de aplaudaci care inca mai considera ca poti ascunde in spatele unor rezultate mediocre un munte de mizerie.RUSINE!
Aurel:
(8 Noiembrie 2017, 12:59)
Purul adevar in cele relatate de suporteri civilizati.
Suporteri civilizati.:
(8 Noiembrie 2017, 11:56)
Vrem sa atragem atentia asupra comportamentului de-a dreptul golanesc privindu-l pe ,,Romi muschi" sau Romistu cum i se mai spune, acest autointitulat sef de galerie, care de cateva meciuri injura arbitrii si oficialii echipelor adverse ca la usa cortului, dar mai ales in cel cu Craiova cand a scuipat o arbitra, a aruncat in teren cu un steag si a instigat la sfarsitul meciului spectatorii impotriva antrenorilor oltencelor, gesturi condamnabile pentru un angajat al Politiei Romane. De ce Jandarmeria nu a luat nici o masura impotriva lui, stiindu-se ca de la astfel de gesturi se poate suspenda terenul echipei organizatoare? Exista imagini in sustinerea celor afirmate. Pana la sefii lui nu au ajuns astfel de exprimari reprobabile ale individului???