Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Impresii administrative de 35 mii de lei la Belvedere

Consiliul Județean Ialomița

Impresii administrative de 35 mii de lei la Belvedere

Săptămâna trecută, 25 de consilieri județeni au participat la un curs de formare profesională la Hotelul Belvedere din Predeal. Pentru 35 mii de lei, consilierii județeni, în frunte cu președintele Victor Moraru, au învățat timp de două zile despre «atribuțiile pe care le au și care este regimul incompatibilităților și al conflictului de interese». La sfârșitul cursului, cei 25 de consilieri județeni au primit o diplomă de absolvire și au ajuns la concluzia comună că «trebuie să decidă în interesul cetățenilor...».

Risipă bugetară transpartinică
Cursul de perfecționare administrativă desfășurat la Hotelul Belvedere a fost aprobat în ședința din luna șeptembrie a Consiliului Județean. Desfășurat în perioada 27-29 octombrie 2017, cursul a scos din buzunarele contribuabililor suma de 600 de lei pentru fiecare dintre cei 25 de consilieri care au participat la cursuri și suma de 810 lei pentru fiecare loc de cazare. Una peste alta, cheltuielile s-au ridicat la 35 mii de lei, bani în schimbul cărora firma Saral Expert Consult SRL Târgu Mureș a asigurat două zile de curs timp de 8 ore și... o diplomă de absolvire! Consilierii județeni s-au întors acasă cu un CD și o serie de informații irelevante despre noul Cod Fiscal, aflat în acest moment la stadiul de proiect, precum și regimul incompatibilităților și al conflictului de interese.

Socializare pe bani publici
Majoritatea consilierilor care au participat la acest curs au refuzat să facă declarații referitoare la această inițiativă sau să explice utilitatea participării la curs. Au existat însă și excepții. Consilierul PNL Gigi Manea ne-a declarat că acest curs a fost util pentru consilierii aflați la primul mandat: «Cred că eu sunt cel mai vechi dintre consilieri... Pentru mine nu au fost noutăți! Dar pentru cei noi, cursul a fost util... Și, pentru binele lor, sper că au avut de învățat câte ceva...». Mai pragmatic, consilierul PSD Nedu Marin a tras concluzia că, dincolo de utilitatea cursului, cel mai mare câștig îl reprezintă faptul că cei 25 de consilieri județeni au avut șansa să se cunoască. «Cursul a fost util! Eu unul, am clarificat o serie de informații privind incompatibilitățile. Dar la fel de important e că am avut șansa să ne punem de acord asupra unei abordări principiale a deciziilor, astfel încât votul să fie în folosul cetățenilor, iar nu unul politic. Cât despre condiții, vă asigur că Belvedere nu este un hotel de lux, așa cum se spune...».

Bârfe de la Belvedere Ceea ce nu ne-au putut spune oficialii, ne-au spus cameristele și ospătarii de la Belvedere. Ca de exemplu, faptul că președintele a fost extrem de strict cu programul, nepermițându-i nici acolo consilierului Sorin Fuerea să meargă la toaletă în timpul cursului. Situația s-a schimbat fundamental seara, când atât președintele, cât și consilierii, au participat la agape frățești, menite să frăgezească «abordarea principială a deciziilor» la viitoarele ședințe de Consiliu Județean. Atunci haita PSD s-a înfrățit cu maidanezii rătăciți din PNL și au sfârșit prin a vorbi, împleticit, aceeași limbă, uitând de diferendele politico-administrative. Ceea ce nu ne-a putut explica însă personalul hotelului este de ce a insistat președintele Moraru să urce în cameră cu o sticlă de vin vechi? Și nici de ce a avut nevoie de o cameră cu două paturi? Dar, evident, acestea sunt doar bârfe pe care nimeni nu le poate confirma, așa că nu insistăm. În fond, fiecare e liber să facă ce vrea în paturile lui, atâta vreme cât alegătorii sunt mulțumiți, iar Opoziția bea și mănâncă gratis pe bani publici...

7 Noiembrie 2017, 16:40 (2851 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Scrisoare deschisă adresată președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru
Adăpost pescăresc de 2,27 milioane lei pentru 38 de pescari ialomițeni
Paradisul administrației Moraru se clatină din temelii

Comentariile cititorilor:


Florentina:
(9 Noiembrie 2017, 08:14)
Pai doar nu credeti ca Presedintele a solicitat un vin vechi degeaba! Vai e clar ca una din cadine trebuia sa ii alunge singuratatea, tot haremu batea la ochi !
@Haiduc:
(9 Noiembrie 2017, 06:50)
Am inteles ca urmeaza o manevra de maestru la finante...in sfarsit se modifica ceva dupa 17 ani...Va doresc nunai bine d-le Moraru !!!
Din Misleanu:
(8 Noiembrie 2017, 18:46)
Își bat joc de noi. Nicio noutate! Știu ei că nu mișcă nimeni nimic că o ia la gamelă! Cine-și periclitează tihna în sărăcie pentru niște hoți? Lasă-i că nu mă doare pe mine nicăieri!
Marian:
(8 Noiembrie 2017, 07:14)
Ce fete de comunisti au cei din poza
Ce ironie: