Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița nu poate susține «învățământul dual»

Ialomița nu poate susține «învățământul dual»

bonus: Un județ care ascunde analfabetismul funcțional

Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița caută soluții pentru implementarea «învățământului dual», prima întâlnire organizată în acest scop dovedindu-se un eșec notabil. Agenții economici se declară dezamăgiți de educația elevilor care absolvă liceul, directorii unităților de învățământ declarându-se depășiți de situație.

O întâlnire formală
Joi, 2 noiembrie 2017, la sediul instituției, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au organizat o întâlnire al cărei scop declarat a fost «stabilirea cifrei de școlarizare pentru „învățământul dual“ și „învățământul profesional“ pentru anul 2018-2019». Întâlnirea a fost prezidată de Elena Radu, inspector școlar pentru Învățământul Tehnologic. În prima parte a întâlnirii au fost prezentate oportunitățile oferite de legislația din România pentru înființarea «învâțământului dual». Reamintim că «învățământul dual este o formă de organizare a învățământului profesional, care se desfășoară pe bază de contract de muncă și combină pregătirea profesională ce se organizează de un operator economic, cu pregătirea organizată în cadrul unei unități de învățământ. Responsabilitatea privind organizarea și funcționarea este partajată între operatorul economic și unitatea de învățământ...». Formal și neancorat în realitate, prezentarea oferită de către inspectorul școlar Elena Radu a generat nemulțumiri în rândul celor prezenți la dezbatere. «Există cadrul legal pentru susținerea „învățământului dual“, iar agenții economici au acum șansa de a susține această formă de învățământ!» a concluzionat aceasta după un discurs de o oră.

Realitatea nu poate fi cosmetizată
Poziția oficială a Inspectoratului Școlar a fost însă contestată vehement de către reprezentanții agenților economici prezenți la întâlnire. Aceștia s-au declarat dezamăgiți de calitatea procesului de învățământ și de pregătirea elevilor care absolvă liceul sau școlile profesionale. «Ies din liceu fără să știe să se semneze... Nu înțeleg ceea ce citesc, nu pot face adunări simple! Nu au noțiuni de igienă, nu sunt capabili să respecte programul de lucru și nu pot face față unor cerințe minimale!» a susținut reprezentantul STC Internațional SRL, respectiv abatorul de porci de la Gheorghe Lazăr. Deși au existat și opinii contrare, acest punct de vedere a fost susținut, cu minime variațiuni, de către majoritatea celor prezenți. În mod surprinzător, această realitate a fost confirmată, indirect, și de către directorii de licee prezenți în sală. «Dintr-o clasă de 28 de elevi, clasă de mecanici agricoli, doar 2 au rămas anul trecut la firma A&S Internațional, firmă care a asigurat practica elevilor și specializarea la locul de muncă. Alți 7-8 se află acum în șomaj... Iar restul elevilor au plecat sau vor pleca după părinții lor, în străinătate!» a declarat, printre altele,  Săceleanu Fănica, directorul Liceului tehnologic «Anghel Saligny» din Fetești, unul dintre liceele tehnologice-etalon ale județului.

Un județ care ascunde analfabetismul funcțional Anul acesta, județul Ialomița a înregistrat un procent de promovare record la examenul de Bacalaureat-73,72%, procent pe care nu l-a mai înregistrat de 10 ani. În pofida acestor rezultate, o bună parte dintre elevii care absolvă învățământul liceal sunt analfabeți funcționali. Iar în unitățile de învățământ profesional și tehnic situația este de-a dreptul catastrofală. Există licee unde procentul de promovare la Bacalaureat a fost «0» (vezi cazul repetat al Liceului din Căzănești!). De asemenea, în lipsa elevilor interesați, unele dintre școlile profesionale se află în pragul desființării. În aceste condiții, implementarea «învățământului dual» reprezintă doar o nouă «gogoriță educațională» pe care agenții economici din Ialomița, un județ sărac și fără oportunități investiționale, nu sunt dispuși să o crediteze. Poate tocmai de aceea, în anul școlar 2017-2018, în pofida faptului că legislația a fost aceeași, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu a reușit să înființeze nici măcar o clasă de «învățământ dual». Și, de maniera la care se desfășoară în acest moment campania de promovare a acestui sistem de învățământ, e puțin probabil că va fi altfel în viitorul an școlar.

9 Noiembrie 2017, 16:15 (1756 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ISJ?:
(13 Noiembrie 2017, 18:07)
CINE ESTE ACUM INSPECOR GENERAL????
mimi:
(13 Noiembrie 2017, 14:07)
Adevarat, copiii termina liceul/scoala profesionala fara a cunoaste lucruri elementare,nepregatiti profesional pentru ca scoala se rezuma doar la hartii. Se bifeaza tot felul de actiuni  pompoase doar pe hartie si se cosmetizeaza tot.Pentru ca unii " vad "realitatea doar la superlativ.
Un pesimist:
(12 Noiembrie 2017, 13:09)
Este adevărat : analfabetismul funcțional este o realitate dureroasă. Dar cum să se repare această stricăciune , dacă mai marilor din ISJ Ialomița nu le pasă? Ce contează într-o școală? Hârtii, acțiuni care n-au legătură cu învățătura și...cam atât. Foștii inspectori puneau copiii să citească, controlau caietele elevilor, dădeau evaluări elevilor în urma cărora cadrele didactice primeau calificative ( multe din ele nu erau B sau FB) . Acum totul e FB pe linie. E ca în medicină: analize bune, dar pacientul moare.
Exigență, autoritate și motivarea dascălilor buni- acestea ar fi soluțiile. Bineînțeles și dorința de a schimba o stare de lucruri care ne pune viitorul ca nație în pericol! 
Visator:
(10 Noiembrie 2017, 08:04)
Învățământul acesta merge une merge economia.adica fabrici.combinate etc. Astfel de abordări sunt prin Ardeal dar cu întreprinderi din afara țării. Ce să meargă în Ialomița? E aberant. Mergea dacă se pastra ce am stricat după 90. Acum??? Tinerii să invwte limbi străine și să plece.ca aici e dezastru.
Alege oaia!:
(9 Noiembrie 2017, 18:07)
Învățământ dual! Adică cu școli profesionale? Ce drc complicați lucrurile? Procentul de la bac cred că e fals. Un lucru e sigur: cine trece bacul, 30% din cei 70% declarați admiși, se meditează la greu! Ați citit ce declara Iordache, cnmv, s-a meditat la toate ( n-a spus și din ce clasă a început meditațiile!)