Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Statuia ecvestră a lui Mihai Viteazul, în lumina reflectoarelor ministeriale

Senatorul lui Dumnezeu are preocupări edilitare

Statuia ecvestră a lui Mihai Viteazul, în lumina reflectoarelor ministeriale

Demontarea statuii lui «Moș Crăciun» din Piața Unirii resuscită dezbaterea publică privitoare la instalarea unei statui ecvestre a lui Mihai Viteazul pe acest amplasament. Interesat de legalitatea acestui nou demers, senatorul PMP Gabi Ionașcu, fost primar al Sloboziei, a făcut o interpelare în Parlamentul Rămâniei, cerând oficial răspunsuri pe care autoritățile locale refuză să le ofere de ani buni.

Ionașcu nu iartă și nu uită Expulzat din PSD pe ușa din dos și, ajuns «prin voia lui Dumnezeu» și a 4000 de ialomițeni senator PMP, Gabi Ionașcu pare hotarât să nu ierte niciunul dintre derapajele administrației locale. Recent, el a adresat de la înălțimea tribunei Parlamentului o interpelare ministrului Culturii și Identității Naționale, Lucian Romașcanu, în care cere acestuia informații privind avizarea statuii ecvestre a lui Mihai Viteazul. «Domnule ministru, suntem convinși că sunteți informat de scandalul iscat despre statuia lui Mihai Viteazul inaugurată la Slobozia în data de 1 Decembrie 2014, „botezată“ de unele canale media locale și naționale „Moș Crăciun“ din fața Restaurantului și Hotelului „Select“, care nu deține Autorizație de construire și căreia i se eliberase un aviz din partea Ministerului Culturii la acea vreme. Actuala administrație locală din Slobozia, probabil rușinată cel puțin de calitatea estetică a statuii, a procedat de curând la demolarea acesteia și înlocuirea cu un alt monument, de această dată ecvestru, reprezentând pe marele unificator Mihai Viteazul...» spune Gabi Ionașcu în debutul interpelării solicitând informații despre stadiul avizării noii statui de către Comisia Națională pentru Monumentele de For Public.

Autoritățile locale și-au înghițit limba Reamintim că autoritățile slobozene au demontat statuia lui «Moș Crăciun» în luna octombrie, fără nicio explicație. Potrivit unor surse administrative interne, pe amplasamentul respectiv urmează să fie așezată statuia ecvestră a lui Mihai Viteazul, realizată de către sculptorul Gabriel Manole. Acesta a declarat însă public că nu va accepta ca statuia să fie ridicată de către autorități până când nu va fi achitată integral. În altă ordine de idei, autoritățile locale nu au oferit nicio informație privitoare la stadiul demersurilor de autorizare a noului monument. Pentru a debloca situația, senatorul Gabi Ionașcu a mai cerut ministrului Lucian Romașcanu informații privind legalitatea demersurilor anterioare ale autorităților locale, respectiv dacă lucrarea executată a respectat prevederile avizului și a proiectului și dacă autoritățile publice din Slobozia au înaintat vreo documentație conform legii, în vederea amplasării unei alte lucrări. «De asemenea, domnule ministru, vă rog să îmi precizați care sunt principalele obligații care revin autorităților publice locale privind sărbătorirea Centenarului Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918 și cum se urmărește conformarea privind programul acestui mare eveniment» mai precizează senatorul Gabi Ionașcu în interpelarea sa.

9 Noiembrie 2017, 12:25 (2462 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Noua statuie a lui Mihai Viteazul a ajuns în Piața Unirii
Gabriel Manole nu predă statuia lui Mihai Viteazul!
Războiul statuilor municipale

Comentariile cititorilor:


Mary:
(16 Noiembrie 2017, 11:51)
 PLATESTE CINEVA PENTRU TAMPENIILE SI BANII ARUNCATI PE STATUIA LUI" MOS CRACIUN", SAU POSTAMENTUL REFACUT???!!!
Georgeta:
(11 Noiembrie 2017, 11:07)
Vedea-l-aș Statuie, post mortem! Chiar în poziția din poză. Cu bidoanele în mâini, l-aș scuipa zilnic!
Ene Marin:
(11 Noiembrie 2017, 09:40)
În loc de pușcărie, a primit onoruri! România!
gogu:
(11 Noiembrie 2017, 06:35)
Incredibil!Nemernicul din cauza caruia slobozenii isi cara apa de ani de zile are tupeul sa mai deschida gura???Alooo justitia!De ce nu e macacul in puscarie???
statuia de poveste apsd:
(10 Noiembrie 2017, 18:04)
Jumatate-om-calare-pe-jumatate-iepure-schiop inconjurat de cadane cu buricul la vedere...
Sila:
(10 Noiembrie 2017, 14:22)
@sile. E Ionașcu, cel cu apa, nu stoica, cel cu Groapa! Mocioniu e cel cu Moraru, care sunt cu cadânele. Nu e greu de reținut! Toți au fost cu binele pe noi, Mămăligile.
Sile:
(10 Noiembrie 2017, 12:43)
,,statuia lui Mișu” din Slobozia, îl reprezintă pe dl. Moraru, conform spunerii lui Vlad Florin, vai de capu lui ( Vlad Săpălingă)! Lăsați-l pe Stoica, avem DOCTOR mai tâmpit ca el.
Statuia lui Misu la Slobozia:
(10 Noiembrie 2017, 10:00)
Potrivit ar fi un grup statuar in care sa apara fosti si actuali fruntasi psd inconjurandu-l pe Mihai Viteazul, cel care, in loc de barda, in mana stanga sa aiba un bidon cu apa aratandu-l victorios slobozenilor, purtand inscriptionate cuvintele unui personaj caragialesc(Rica Venturiano):"ori toti sa muriti, ori toti sa scapam"..
Doctor:
(10 Noiembrie 2017, 08:57)
Vezică te vede lumea cum stai cu degetul în gură după ce l-ai băgat în nas. Las-o baltă. Taci și ia bani în continuare de la parlament. Lege de rahat, să devii deputat cu 4000 de voturi
HIDROFOR:
(10 Noiembrie 2017, 08:54)
Despre apa slobozenilor, care e opera ta, despre modul cum a luat  fiica ta un spațiu în fosta policlinică cu plată, depre ilegalitățile făcute pe la viloiul tău, despre comunistul de la IELIF, Ionașcu, și despre celmai înverșunat opozant al lui Băsescu pe care îl pupi acum ,nu faci nicio interpelare ? Despre cum folosești mașina de la parlament și altele , nu faci nicio interpelare ? Ipocritule, îți umbă mucii nesimțirii prin mustață.! 
iONASCU:
(10 Noiembrie 2017, 07:22)
Cu totii preferam statuia din dreapta!
Gabi:
(10 Noiembrie 2017, 06:57)
Elocventa ,statuia din partea dreapta a paginii!!!