Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are 6000 de hectare de terenuri degradate

Ialomița are 6000 de hectare de terenuri degradate

O situație a Direcției pentru Agricultură Ialomița arată că la nivelul județului nostru există 6000 de hectare de terenuri degradate. Chiar dacă nu sunt propice agriculturii, toate aceste suprafețe ar putea fi valorificate în sensul utilizării lor pentru împădurire. Eforturile în acest sens ar trebui demarate de administrațiile locale pe raza cărora există respectivele suprafețe, însă deocamdată nu s-au făcut demersuri în acest sens.

O mare de pământ pietrificat
Legea Fondului Funciar reglementează clar statutul terenurilor degradate. Potrivit actului normativ, această denumire le este atribuită în special suprafețelor pe care nu crește vegetație, pline de pietriș, aflate de cele mai multe ori în preajma unor ape. La nivelul județului Ialomița, Direcția Județeană pentru Agricultură apreciază că există 6000 de hectare de terenuri degradate. Cea mai mare suprafață, de 1141 hectare, există pe raza localității Giurgeni. De asemenea, 439 de hectare au fost identificate pe raza localității Ciulnița, iar la Jilavele există 282 de hectare. Chiar dacă nu sunt bune pentru practicarea agriculturii, aceste terenuri ar putea fi valorificate prin demararea de lucrări de împădurire. Totul depinde însă de interesul administrațiilor locale pe raza cărora sunt înregistrate terenurile... Mulți dintre aleșii locali ai respectivelor comune susțin faptul că au nevoie de multe avize și aprobări pentru a putea pune în practică o valorificare corespunzătoare a pământurilor degradate. «Interes există, dar ce putem noi să facem?! Ca la orice proiect pe care vrei să-l demarezi, ai nevoie de avize și de hârtii... E o birocrație prea mare!» susțin reprezentanți din cadrul administrației locale a comunei Jilavele. Aceeași opinie o împărtășesc și oficialii comunei Giurgeni, localitatea care deține cele mai multe terenuri degradate. «S-ar putea face lucruri multe, dar nu țin toate de noi... Ca să iei aprobări și să semnezi avize e foarte dificil, așa că mai bine lași lucrurile așa!» susțin oficiali ai primăriei din localitate.

10 Noiembrie 2017, 15:35 (641 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


dgrs:
(11 Noiembrie 2017, 20:36)
Cei mai corupti dintre,corupti hoti.huligani,mincinosi,tarfe cu doua fete din Romania îi gasim in cloacele infecte din U.A.T.urile jud.Ialomita in materie agricola si retrocedari de terenuri. 6000 ha.nefertile bate recordul prostiei. Ceva care nu stiti. Din intregul teritoriu ialomitean sunt date disparute circa 20 mii ha.de teren arabil adica nea Gigi Petre mai are de restituit catre divesrse persoane un total de 20000 ha.terenuri de care prapaditul nu le poate da. 20000 ha. Insumeaza terenurile adunate in cererile a mii de cetateni. Prefectul se face ca ploua banditeste.Multe terenuri au fost vandute inainte de colectivizare pentru ca unii stiau ce urmeaza asa ca le-au dat pe ce le-au dat prostini si au fugit in strainataturi. Dupa revolutie terenurile astea au fost revendicate si de urmasii chiaburilor cat si de urmasii amaratilor care le-au cumparat. In ialomita au fost preferati si au avut prioritate nepotii si anturajele chiaburilor. 6000 ha.teren neproductiv,neimpadurit. Bateti-l cu ranga,ardeti-l cu tigarea pe Gigi Petre pe primarii corupti si vă va spune unde si cum ascunde hotia. 6000 ha. Merita jupuiti si dati la porcii care cresc liberi prin mlastinile ialomitei.
Nelu:
(10 Noiembrie 2017, 17:03)
Niste dobitoci, de 20 de ani m=am mutat la tara, am cerut si eu un pogon de pamint  si au zis ca nu are . Ce padurice de salcimi era acum..........