Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Grădina de Vară de la Amara va costa 13,8 milioane de lei

Reabilitare cu fonduri europene

Grădina de Vară de la Amara va costa 13,8 milioane de lei

Autoritățile locale din Amara au semnat un contract de finanțare europeană în valoare de 13,5 milioane lei pentru renovarea și reabilitarea Grădinii de Vară. Acesta este cel de-al doilea proiect finanțat la nivelul Regiunii Sud Muntenia în cadrul Axei Prioritare 7, la nivelul administrațiilor publice locale din această regiune.

3 ani de promisiuni Ideea «reabilitării și modernizării» Grădinii de Vară Amara a fost lansată în spațiul public în urmă cu 3 ani de către actualul președinte al Consiliului Județean, Victor Moraru, la acel moment primar al orașului-stațiune. Vineri, 3 noiembrie 2017, Primăria Amara a semnat, în sfârșit, contractul de finanțare, obținând promisiunea primelor fonduri nerambursabile din Programul Operațional Regional alocate pentru exercițiul financiar 2014-2020 în Ialomița. Acesta este cel de-al doilea proiect finanțat la nivelul Regiunii Sud Muntenia în cadrul Axei Prioritare 7, Prioritatea de investiții 7.1. Valoarea totală a contractului de finanțare este de 13.801.295,88 lei, din care valoarea totală eligibilă este de 13.759.602,04 lei. Autoritățile locale participă la această investiție cu suma de 275.192,04 lei, iar bugetul național va contribui cu o sumă de 1.788.748,27 lei.

Alte 33 de luni de așteptare Conform datelor oficiale, perioada de implementare a proiectului este de 33 de luni. Investiția urmărește realizarea unor lucrări de modernizare și amenajare în Grădina de Vară de la Amara «în vederea creșterii atractivității acestei zone verzi, care anual găzduiește o serie de evenimente artistice, culturale și în domeniul turismului de interes național, dar și internațional». Un alt obiectiv stipulat în proiect îl reprezintă «dezvoltarea turismului, prin creșterea numărului de vizite cu 35% în Grădina de Vară, care reprezintă un adevărat centru al culturii și turismului pentru stațiunea balneară ialomițeană». Acesta este primul proiect dintr-un număr de 4 prin care Amara încearcă să atragă fonduri europene nerambursabile. În cazul în care celelalte 3 proiecte vor fi semnate, valoarea fondurilor europene atrase de către administrația locală va crește la 50 milioane de lei.

12 Noiembrie 2017, 09:20 (1197 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Amara: «Caravana filmului românesc»

Comentariile cititorilor:


Mary:
(14 Noiembrie 2017, 14:11)
 LIPSA DE VIZIUNE, DE PREDICTIBILITATE, INDOLENTA, NEPASARE, NEGLIJENTA, ARATA PORTRETUL "PERFECT" AL PRIMARULUI mocioniu, ALES CU FAST SI PROMISIUNI CUM NU S-AU MAI AUZIT, ACEST INDIVID CARE ODATA INTRAT CU BOCANCII IN PRIMARIE, CONTINUA SA NEUIMEASCA DE PROSTIA DE CARE DA DOVADA  .MA INTREB CAT VA MAI DURA CA AMARA SA DEVINA RESEDINTA DE JUDET?!.  ASA NE (VA) TREBUIE!!
Florin:
(14 Noiembrie 2017, 01:00)
http://www.independentonline.ro/2010/09/27/RADEF-cedeaza-Gradina-de-Vara-Primariei-Slobozia-2883

Si asta se intampla in 2010 .Un focar de infectie . Fostul cinema Ialomita emana miros de sobolani de la o posta de gradina de vara nici nu poate fii vorba ,cat de curand va fi preluata de Ocolul Silvic cred mai degraba  , doamne fereste de un incendiu . Nu suntem prosti ,suntem  cei ce cotizeaza la posturile caldute din CJ, primarie ,consilieri etc cei ce plimba o hartie toata ziua si asteapta cu nerabdare salariul necuvenit si o plimbare gen "schimb experienta" .
Sedere placuta si cat mai scurta .....AFARA  parazitilor .
 

Laur:
(13 Noiembrie 2017, 14:12)
Orasul Amara?!!??Un sat in paragina !! Ulite,gen "str.I L Caragiale "unde nu poti merge decat cu cizme de cauciuc,fara canalizare,gaze.....Va intereseaza doar CENTRUL STATIUNII de parca noi,PROSTIMEA,nu platim impozite si taxe.
PeSeDeTV:
(13 Noiembrie 2017, 08:56)
Uauuuuuu!!!!! Gradina de vara de milioaneeeee!!!!! Bravo, frate, asta era urgenta conducerii pesediste de Amara? Stabiliti drq odata o lista de prioritati, invitati cetatenii la o dezbatere publica, nu cheltuiti banii in functie doar de interesele voastre! Primarul Maita este doar o hahalera de 2 bani. Sigur nu-si va termina mandatul. Pariez! DNA, ai legatura!
RNRT:
(12 Noiembrie 2017, 23:12)
Florine, o sa mori obsedat de un vocabular limitat. Totul se va face incet si usor, ca birocratia e lunga si anevoioasa, pana si coruptia se adapteaza, dar prostia voastra ramane aceeasi
Vasile:
(12 Noiembrie 2017, 21:22)
Grădina de la Amara?! Este tot ce lipsea. Nu se pot trage bani de oriunde. Trei zile pe an este folosită acea ,,GRĂDINĂ”! Vreo statuie nu puneți la intrare?
Florin:
(12 Noiembrie 2017, 18:16)
Sar gradina de vara de la Slobozia ...pe cand ......  Nu sunt banuti de tras...... poate ???? intreb si ma intreb OARE NE MERITAM SOARTA ??  Da cu siguranta condusi de o brigada de tip mafiot .