Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Frezele sovietice din dotarea Drumuri și Poduri vor feri Ialomița de furia iernii

Și anul acesta

Frezele sovietice din dotarea Drumuri și Poduri vor feri Ialomița de furia iernii

Și iarna aceasta, Ialomița va fi scăpată de nămeți cu ajutorul frezelor sovietice deținute de societatea Consiliului Județean Ialomița, Drumuri și Poduri. Cele 6 utilaje de deszăpezire, ce datează de la mijlocul anilor 1960, au fost pregătite pentru a interveni acolo unde vor fi probleme cauzate de căderile masive de zăpadă. «Știm că există contracte de deszăpezire încheiate, dar noi am pregătit mașinile pentru a interveni în cazuri extreme. Aceste utilaje pentru asta au fost construite!» susține Cristian Stan, directorul Drumuri și Poduri.

Se anunță o vreme rea
Chiar dacă în unele zone ale țării a căzut deja prima ninsoare, iar în Ialomița temperaturile încă nu au ajuns sub 0 grade Celsius, meteorologii susțin că iarna 2017-2018 va fi una extrem de capricioasă, care va pune la grea încercare autoritățile din Ialomița. Cu toate acestea, reprezentanții autorităților județene sunt optimiști că vor scăpa cu bine de furia iernii, pentru că și anul acesta vor folosi frezele sovietice din dotarea Drumuri și Poduri, firma Consiliului Județean Ialomița, care asigură întreținerea celor peste 500 de kilometri de drumuri județene. Utilajele, 6 la număr, datează de la mijlocul anilor ’60 și au fost pregătite special pentru sezonul rece 2017-2018. «Le-am vopsit, am înlocuit piesele defecte și le-am făcut să fie funcționale pentru iarna care va veni... Știm că există contracte de deszăpezire încheiate, dar noi am pregătit mașinile pentru a interveni în cazuri extreme. Aceste utilaje pentru asta au fost construite, să facă față unor situații destul de delicate! Capacitatea pe care o au le permite să facă acest lucru și ne bucurăm că putem să le utilizăm...» susține Cristian Stan, directorul Drumuri și Poduri. Nici nu-i de mirare că bătrânele utilaje sunt folosite pentru lupta cu cei mai mari nămeți. Fiecare este un adevărat tanc, fiind dotate cu câte două motoare gigant, unul care pune în funcțiune utilajele, iar celălalt frezele din dotare. Fiecare dintre cele două motoare consumă între 40 și 60 de litri de combustibil pe oră!

Tur de forță împotriva iernii
Pentru ca iarna 2017-2018 să nu ia prin surprindere autoritățile, reprezentanții instituțiilor publice au început deja pregătirile pentru a ține piept vremii. Astfel, s-au verificat stocurile de material antiderapant și utilajele care vor asigura deszăpezirea pe toate șoselele din Ialomița. Reprezentanții Secției Drumuri Naționale susțin că, la momentul de față, stocul de material antiderapant este suficient, însă dacă este nevoie se vor solicita suplimentări. «Avem rămase de iarna trecută câteva tone în curte... Ne putem face treaba cu ele, dar dacă vor apărea probleme, vom comanda stocuri suplimentare! Situația este sub control...» a dat asigurări Mitel Grecu, șeful Secției Drumuri Naționale Ialomița. La fel de optimist este și Gigi Petre, prefectul județului Ialomița. Acesta susține că iarna 2017-2018 nu va da bătăi de cap autorităților. «În mare parte, pregătirile sunt finalizate. Am organizat întâlniri cu primarii din județ pentru a vedea ce nevoi au și cum vor să gestioneze situația... Din punctul nostru de vedere, situația nu ridică probleme, chiar dacă mai sunt unele aspecte de pus la punct!» a declarat Gigi Petre, prefectul județului Ialomița.

13 Noiembrie 2017, 15:55 (2388 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Drumuri și Poduri SA asfaltează la jumătate de preț
Drumurile județene, drumurile nimănui
Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară
Cristi Stan, condamnat penal pentru «înșelăciune în formă continuată»

Comentariile cititorilor:


batranele "Kraz":
(14 Noiembrie 2017, 13:47)
Utilajele din poza lasa aceeasi impresie a intoarcerii in timp pe care turistul o traieste cand viziteaza Cuba, la vederea masinilor americane din anii '50 de pe strazile Havanei..
.....:
(14 Noiembrie 2017, 13:40)
Daca nu ar exista aceste masini antice  Ialomita ar fi acoperita de zapezi,masinile au fost concepute pentru a actiona in conditiile extreme din Siberia.
Barbu:
(14 Noiembrie 2017, 11:15)
Daca nu au contract , probabil i sa se asterna zapada pe ele ! Iarna trecuta au pierdut cu ele trei miliarde lei ! Bin management ! Marca inregistrata "Moraru" !!!
Gelu:
(13 Noiembrie 2017, 21:49)
Foarte bune ss le vedem si pe drumuri judetene la iarna