Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Frizeriță reclamată la Protecția Consumatorului

Se întâmplă în Ialomița

Frizeriță reclamată la Protecția Consumatorului

Printre zecile de sesizări care ajung pe masa de lucru a inspectorilor Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița există și unele de-a dreptul uluitoare. Recent, comisarii din județ au fost nevoiți să răspundă unei petiții semnate de un cetățean din Slobozia care a reclamat că angajata unei frizerii nu l-a tuns cum trebuie. De asemenea, un alt slobozean susține că dulapul pe care l-a comandat unui tâmplar are dimensiuni mai mari și nu-l poate introduce în bucătărie. Chiar și sărbătoarea de Halloween a fost reclamată la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița, semnatarul sesizării apreciind că nu are legătură cu țara noastră.

Activitate intensă la Protecția Consumatorului
Lunar, comisarii din cadrul Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița primesc zeci de sesizări. Luate la verificat, multe dintre ele scot în evidență încălcări flagrante ale legii privind protecția consumatorilor. Altele, în schimb, depășesc orice imaginație. Recent, un cetățean din Slobozia s-a adresat instituției pentru a reclama faptul că este nemulțumit de serviciile angajatei unei frizerii din oraș. În petiția pe care a înaintat-o comisarilor acesta a specificat că: «nu-mi place cum m-a tuns. Arată de parcă m-ar fi ciugulit rațele!». Printr-o altă reclamație la fel de bizară, un bărbat își exprimă nemulțumirea față de tâmplarul care i-a meșterit un dulap pentru bucătărie. În plângerea sa adresată comisarilor, omul spune că dulapul pe care l-a plătit până la ultimul leu nu poate fi așezat în casă pentru că, din cauza dimensiunilor prea mari, nu încape pe ușă. «În această sesizare, petentul explică faptul că meșterul pe care l-a angajat i-a luat eronat măsurile pentru bunul pe care l-a plătit!» susține Cornel Ianuș, comisarul șef al Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița. Iar sesizările «speciale» nu se opresc aici. O altă persoană a reclamat la Protecția Consumatorului sărbătoarea de Halloween. În petiția pe care a înaintat-o comisarilor, omul și-a arătat supărarea cu privire la faptul că această sărbătoare ar trebui interzisă pentru că nu este autentică și nu are legătură cu tradițiile populare românești. În ciuda ridicolului, aceste sesizări trebuie tratate ca cele obișnuite, iar petiționarilor le sunt înaintate răspunsuri. «Fiecare petiție de acest gen se clasează. Noi motivăm în scris și răspundem reclamanților aceste aspecte...» mai spune comisarul șef Cornel Ianuș.

Amenzi de 52 mii de lei Potrivit informațiilor, în luna octombrie 2017, comisarii pentru Protecția Consumatorului din Ialomița au întreprins 179 de acțiuni de control. Vizate au fost magazinele de produse alimentare din județ, în special cele în care se comercializează carne și produse din carne procesate. Din 3 carmangerii din Slobozia au fost ridicate probe pentru efectuarea de analize suplimentare. În urma controalelor efectuate, comisarii ialomițeni au aplicat sancțiuni contravenționale de 52 mii de lei.

14 Noiembrie 2017, 07:50 (4218 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Tanța:
(14 Noiembrie 2017, 12:11)
E cam greu pt Protec. consumat. să acopere toate idioatele de coafeze! Multe ,,saloane”, slabe meseriașe! Needucate, cu aere de prințese pețite des... Saloane, în concurența cu cârciumile și farmaciile! Dacă îndrăznești ceva, te-ai ales cu o tunsoare de ți e jenă să mai ieși din casă.
Geta:
(14 Noiembrie 2017, 12:03)
La AZUR, la Tache Ianche și Cadâr, patron Isaincu..., nu vezi bon fiscal! S-au perindat multe vânzătoare, același obicei! Isaincu...cred că nu e hoț.
Cumparator:
(14 Noiembrie 2017, 10:12)
Aveti dreptate la ,,baron''este o vinzatoare care nu ti mai da restul intrg cind cumperi pinea o vinde cum vrea ea si pe deasupra aroganta pe care o are vinzatoarea nu mai zic de bon fiscal cei ala
Protectia ialomiteanului:
(14 Noiembrie 2017, 09:49)
Cum actioneaza inspectorii de la Protectia Consumatorilor daca vor primii cateva zeci mii de sesizari despre faptul ca politicienii care conduc destinele judetului si al orasului isi bat joc de cetateni? Vor raspunde politicos tuturor ca treaba e "conform programului partidului"sau se claseaza totul?
Dreptate!:
(14 Noiembrie 2017, 08:51)
3 Este bine ca le mai da si lor de lucru, pentru ca din propria initiativa nu vad nimic. Ex.
-in fiecare weekend nu vad ca la''Baron'' nu exista paine decat'' specialitatii ''la preturi exorbitante care se vinde fara bon fiscal, ei de unde or cumpara!.
-la legume si fructe de la MB 13 daca ceri bon s-ar putea sa ei si bataie, a doua locatie dinspre MB
Dl ziarist , dupa cum sunteti considerati a patra putere in stat ,deschide o pagina permanenta cu opinii, informatii, stiri, in care cetateni sa le comunice si celorlalti locuitori,  ceva de genul:
-daca de programezi la Philos la cardiologie, urologie, etc la ora x   intri peste 3-4 ore pentru ca angajatele de acolo daca intarzie medicul nu iti mai comunica ca se decaleaza programarea si stai,stai, te invoiesti de la servici ca ai programare, etc ca sa nu mai spu ca iti mai comunica''o urgenta'' in termeni populari ''pila"". Nu ne mai facem bine, privat care respecta pacientul, de unde, niste hrapareti de bani
-info activitati culturale
-info activitati sportive
-vizite personalitati
-etc