Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Rulouri de gazon peste «groapa lui Stoica»

Amenajare peisagistică în prag de iarnă

Slobozia: Rulouri de gazon peste «groapa lui Stoica»

Administrația Mocioniu pune carul înaintea boilor și demarează acțiunea de amenajare peisagistică a Pieței Revoluției. Primele rulouri de gazon au fost întinse demonstrativ la început de noiembrie, pentru ca primăvara să le găsească gata uscate.

Iarba verde de acasă
Mereu în criză de timp, administrația slobozeană a acceptat cu 6 luni în avans amenajarea peisagistică a Pieței Revoluției, zona de Sud. Stabilită pentru perioada aprilie-mai 2018, ea a demarat în forță la sfârșitul lunii octombrie 2017. După cum se poate observa în fotografia alăturată, angajații firmei City Garden au întins primele rulouri de iarbă naturală, la prețul modic de 26,03 lei pe mp. După o seară de hei-rup demonstrativ, sub ochii extaziați ai pensionarilor care încă nu au dat drumul la centralele de apartament, primii 300 de mp de spațiu verde din Piața Revoluției au fost bifați la categoria «succese». Nu susținem că am fi specialiști în horticultură, precum noul director al DADP, Valeriu Roșca... Dar ni s-a părut suspectă graba cu care firma întindea rulourile de iarbă, în plin șantier și înainte ca terenul să fi fost nivelat. De aceea, am decis să consultăm site-ul City Garden pentru a descoperi care este perioada optimă de amplasare a acestor rulouri. Iată ce am descoperit: «Pregătirea terenului se face prin frezare, cu adâncimea de circa 15 cm. După montaj, gazonul se va tăvălugi, după irigare abundentă. Suprafața gazonată va fi irigată cu circa 5 l/mp/zi în perioada caldă, de preferat cu sistem automat de irigații. Orice problemă trebuie tratată imediat după apariție. Porțiuni afectate pot fi înlocuite tot cu rulouri de gazon». Orice alte comentarii sunt de prisos! Dar așteptăm cu interes explicațiile autorităților locale referitoare la acest subiect... Poate, cine știe, chiar există o explicație!

14 Noiembrie 2017, 10:35 (3311 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
În gropița din groapă vor fi instalate catarge
Haznaua din fața Primăriei Slobozia
O nouă licitație pentru «Groapa lui Stoica»

Comentariile cititorilor:


Marian:
(15 Noiembrie 2017, 12:40)
Își bat joc de noi și de banii noștri. Ei știu că nimeni nu i oprește. Proștii sunt pasivi și supuși. Ori, din școli așa ies generațiile!
@Marian:
(15 Noiembrie 2017, 10:13)
Cineva din psd, imitandu-l (ca initiativa capitalista) pe seful ce confectioneaza uniforme scolare la Amara, isi va deschide o linie de productie de trandafiri(rosii) de plastic. Alt psd-ist, prin firma proprie, se va ocupa de parfumarea lor periodica pt a creea o ambianta agreabila in piata, intru incantarea slobozenilor..
Marian:
(15 Noiembrie 2017, 08:21)
Domnilor și dragi tovarăși! Suntem prostiți și tăcem. Peste gazon vor pune trandafiri de plastic...Se va continua îndobitocirea ialomițeanului că nu e greu!
Prostii:
(14 Noiembrie 2017, 20:35)
PAi in noiembrie puneti gazon cind noaptea ingheata solul panaramelor in 6 zile incepe SA se usuce
smecherie ieftina: