Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Amara lui Măiță Vodă

Amara lui Măiță Vodă

Ion Măiță e primar la Amara din 11 iunie 2017. Și tot de-atunci învață abc-ul administrației. În 5 luni a ajuns la litera «c»... De la casă!

Ana are mere, Măiță n-are casă Amara lăsată de Moraru e un oraș falimentar. Parcul balnear înghite sute de mii de lei anual, apa nu e potabilă, societatea municipalității, Amara Bussines, e în pragul falimentului, rampa de gunoi a orașului a depășit 5 hectare și continuă să se întindă... Singura veste bună e că săptămâna trecută primarul Ion Măiță a semnat un contract de finanțare europeană în valoare de 13,8 milioane lei pentru renovarea și reabilitarea Grădinii de Vară. Și ar mai fi una. Ion Măiță a demarat lucrările pentru renovarea casei părintești. Pentru că timpul a fost scurt și iarna bate la ușă, până la acest moment a fost finalizată doar fundația. Da, da, pe Nicolae Bălcescu la nr. 121A... Nu-i vorbă, spun vecinii, că domnul primar are unde sta iarna asta. Și, oricum, poate locui și «acolo, în fund, că a pus deja acoperișul și ușile. Iar dacă bagă și gaze, cum se aude, să-i dea Dumnezeu sănătate!». Surse autorizate din instituție susțin că investiția în extinderea rețelei de gaze e doar o chestiune de timp. Și că toamna viitoare, când primarul Ion Măiță se va muta la casă nouă, toată strada va fi racordată «la gaze».

Silentio stampa Primarul Ion Măiță nu a dorit să ofere explicații. Nici nouă, nici concetățenilor! Iar funcționarul public care ne-a intâmpinat la intrarea în Primărie susține că toate aceste zvonuri sunt «niște mizerii»! Suntem de acord. Primarul orașului Amara e și el om. Trebuie să locuiască undeva. Altfel cum se poate ocupa de problemele urbei? De parcul fotovoltaic care nu funcționează, de exemplu? Ori de potabilizarea apei? Ori de recuperarea și reamenajarea singurei plaje publice a orașului? Ori de investițiile europene care bat la ușă...

21 Noiembrie 2017, 08:20 (5701 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Grădina de Vară din Amara va fi modernizată. Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!
Amara cheltuie 414 mii de lei pentru potabilizarea apei
Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei

Comentariile cititorilor:


gramaticul-@anonim:
(25 Noiembrie 2017, 10:39)
Voi nu sânteti(sunteti) jurnalisti(virgula)sunte-ti(sunteti) marionete. nu-l(Nu-l) cunoasteti pe dl.Maita ion(Ion)(virgula) primarul orasului Amara . constructia(Constructia) a inceput-o de foarte multi ani (punct)
anonim:
(24 Noiembrie 2017, 22:11)
Voi nu sânteti jurnalisti sunte-ti marionete.nu-l cunoasteti pe dl.Maita ion primarul orasului Amara . constructia a inceput-o de foarte multi ani
dorel:
(23 Noiembrie 2017, 22:14)
Aveti tot dreptul sa analizati realizarile sau nerealizarile primarului dar informatiile despre casa sunt false (sau rau intentionate). Primarul isi construieste de mult casuta (magazie , garaj sau ce-o fi) .
Personal l-am vazut de mai multe ori lucrand pe acolo la gard sau cu alte treburi pe langa constructia aceea  cu mult timp inainte de a deveni primar. Articolul e rautacios si are informatii false .
Ralu Voica:
(23 Noiembrie 2017, 16:19)
Ce vă mai mâncă hårșia oameni buni!Ce aveți mă???
@Anonim:
(22 Noiembrie 2017, 18:38)
Suntem siguri ca primarii(mai ales psd), daca sunt lasati, (isi)fac doar lucruri bune. De exemplu, omologul sau de la Slobozia, Mocioniu, tot la inceput este si el. Si uite cate lucruri bune(si-)a facut: si-a tras salariu baban, a fost in excursii prin Asia(cica dupa fonduri europene), si-a tras cadanele aproape(ca se anunta iarna grea) in primarie, pe salarii de nu le vine nici lor sa creada..Si-apoi in Amara n-ar mai trebui sa fie nimic de facut ca doar le-a rezolvat fostul, actual "capitan al lui Mihai Viteazul"aflat in capu' la CJ..In rest, traiasca partidu' si apa la bidon ca-i izvor de sanatate!..
Amarastean:
(22 Noiembrie 2017, 15:33)
Primarul Maita este doar o simpla marioneta, orasul fiind condus DOAR de Presedintele tuturor europenilor ialomizati, MORARU cel Frumos!!!!!! De cand il are si pe Barbu-smecher jurist-ambii fac naveta la CJI ca nu cumva sa greseasca ceva sau sa iasa din spusele Morarului...Ca-si face casa, mmmmmm, e doar o chestiune de ceva maruntis, problemele mari sunt in alta parte. Sile Barzoi, ai legatura!!!!!!!
Anonim:
(22 Noiembrie 2017, 14:04)
Dl Maita este printre putinii primari care chiar isi doreste sa faca ceva pentru cetateni si nu se gandeste la interesul propriu. Nu mai aruncati cu noroi in dansul, cu tot felul de "zvonuri" si informatii de la "surse oficiale". Lasati-l sa-si faca treaba, si aveti rabadare ca este abia la inceput de drum! Sunt sigur ca daca va fi lasat, va face doar lucruri bune!
colhoz:
(22 Noiembrie 2017, 08:40)
Ce casa aratati acolo, a turnat fundatie si atit, ca cealalata care se vede in spate este a cumnatului sau, Poftim are si omul un metru de pamint mostenire si vrea sa faca si el ceva. Voi gata pe el.Pai ce sa facem sa lasam sa patrunda buruienile .
Vecinu lu domnu primaru:
(21 Noiembrie 2017, 21:57)
Toata vara au circulat pe strada cifele cu beton, elefantul și camioane cu materiale de constructii. Nu înțelegeam de ce au ales ruta prin marginea satului, că doar domnu primar este cinstit.Daca tot sau ascuns de ce nu au venit noaptea?
Maita Mioara :
(21 Noiembrie 2017, 20:44)
Așa ziariști neinformați sunteți intr-o grava eroare ,penibili, numai minciuni! Nu este casa părintească, clădirea este ridicată de ani de zile, rușine sa va fie !Nu aveți motive și va legați de un om care vrea sa construiască ceva !
Anonim:
(21 Noiembrie 2017, 17:47)
Așa și ? Sunteți penibili. Nu vi se pare ca exagerați? Mai bine interesați-va mai bine cum sta treaba și apoi scrieți aberațiile astea. Î
@Ana-Maria:
(21 Noiembrie 2017, 15:14)
Te simti manipulata de "articolele astea de rahat"? Te credem doar dupa ce ne marturisesti,in ce grad de rudenie(de sange sau partid) te afli cu primarele.Te rugam,nu te mai mira ca face rau la ten...
Ana-Maria:
(21 Noiembrie 2017, 14:24)
Ce trist este ca nu va informati cum trebuie inainte sa scrieti articolele astea de rahat. Dar asa este mass-media, manipulatoare si in cautare de a face rau altor persoane. Nu ma mai mira!