Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ocaua lui Ionașcu Vodă, «senatorul lui Dumnezeu»

Cine ridică sabia...

Ocaua lui Ionașcu Vodă, «senatorul lui Dumnezeu»

Un Raport al Curții de Conturi Ialomița confirmă faptul că ex-primarul Gabi Ionașcu se face vinovat de plata ilegală a unei facturi de 37500 de lei. Pentru recuperarea sumei, municipalitatea slobozeană l-a acționat în judecată pe Gabi Ionașcu, devenit între timp senator... Litigiul se află pe rolul Curții de Apel București, în stadiul de recurs. Termenul scadent stabilit de municipalitatea slobozeană pentru recuperarea acestui prejudiciu este 15 decembrie 2017.

O poveste veche de 9 ani
Prin anul 2008, pe vremea când nu nici nu visa că va fi trădat și va trăda propriul partid, Gabi Ionașcu se ocupa cu administrarea orașului. Poate vă mai amintiți sloganul lui: «Politicienii fac politică, eu fac administrație!». Ei bine, în calitatea sa de administrator al urbei, Gabi Ionașcu a semnat «efectuarea de plăți nelegale în valoare de 37500 de lei, prin încheierea cu SC Dacia Trading and Consulting SRL a două contracte de prestări servicii, care se referă la același obiect și care au generat în sarcina Primăriei Municipiului Slobozia aceste obligații de plată». Nu o spunem noi, o confirmă oficial un Raport al Curții de Conturi Ialomița din luna iunie a anului 2013, anul în care s-a descoperit ilegalitatea. De-atunci au trecut anii, Gabi Ionașcu a ajuns senator, iar lupta pentru recuperarea prejudiciului creat s-a mutat în instanță. Procesul a demarat în 2015 și se află acum pe rolul Curții de Apel București, în faza de recurs. Potrivit unei dispoziții a primarului Adrian Mocioniu din luna octombrie 2017, funcționarii Primăriei Slobozia au obligația de a urmări stadiul acestui proces pentru recuperarea sumei «de la persoanele vinovate de crearea prejudiciului».

Ionașcu contraatacă: Ce mie nu-mi place... fac altuia!
În replică la demersurile legale ale administrației locale, Gabi Ionașcu a contactat Curtea de Conturi a României. Printr-o interpelare lansată de la tribuna Parlamentului, acesta a cerut acestei instituții să confirme, printre altele, dacă Primăria Slobozia a făcut demersurile legale pentru recuperarea prejudiciului creat de finanțarea ilegală cu aproximativ 1 milion de euro a Asociației Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia. Altfel spus, speriat de scheleții din dulapul propriu, Gabi Ionașcu încearcă să demonstreze că administrația Mocioniu îl persecută, tratându-l discriminatoriu. Și că el, în calitatea de «senator al lui Dumnezeu» conferită de cei 4000 de alegători care și-au rătăcit ștampilele în dreptul numelui său, are dreptul la o altfel de judecată. Ori poate n-am înțeles noi natura demersului dumneavoastră, domnule Ionașcu?

28 Noiembrie 2017, 14:35 (3579 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Bogdan:
(29 Noiembrie 2017, 21:39)
@unde ești sorine. Cel care comenta @sorin s-a lăsat cumpărat! Nu era ceea ce părea! A pus botul.
Unde ești, SORINE?:
(29 Noiembrie 2017, 13:33)
@cetățean. Nu era mai multă seriozitate la Ionașcu! Tot hoți și fufe ieftine. Ionașcu ne-a otrăvit apa, asta trebuie plătit! Murim, iar este senator, îl doare la bască! El și consilierii lui trebuie să plătească. A fost un hoț deștept. Cei de-acum sunt și analfabeți, și hoți!
Cetatean,,,,:
(29 Noiembrie 2017, 11:13)
lasati ca era mai multa seriozitate in administratia publica..........si...tinea cu salariatii ?!
gogu:
(28 Noiembrie 2017, 23:03)
Pentru banii aruncati pe apa sambetei si batjocorirea slobozenilor bidonari,cand plateste acest iresponsabil???
@Haiduc:
(28 Noiembrie 2017, 17:02)
Acest mamifer, dl.Ionascu ar trebui sa suporte costul parcarii, impreuna cu consilierii care l-au sustinut si care l-au ascultat orbeste.