Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Părăsesc «Cupa» cu fruntea sus

Fotbal, Cupa României, Unirea Slobozia-Politehnica Iași 0-2

Părăsesc «Cupa» cu fruntea sus

Final frumos de toamnă pentru Slobozia fotbalistică, în ciuda faptului că ploaia a vitregit spectacolul sportiv. Unirea a părăsit Cupa României în faza Optimilor, dar a făcut-o în mod onorabil. Băieții lui Enache Costea au luptat aproape tot meciul de la egal la egal cu ocupanta locului 8 din Liga I, doar ceva naivități făcând ca Poli Iași să câștige cu 2-0.

Neglijența care a făcut diferența
Terenul de joc mustind de apă a fost rapid mărunțit metru cu metru de crampoanele fotbaliștilor. 10 minute a durat tatonarea și timpul ar mai fi curs în acest mod dacă nu apăreau neglijențe în defensiva slobozeană. Apărătorii se încurcă reciproc și îi permit ieșeanului Cisse să pătrundă în careu. Adăscăliței îl atacă imprudent, adversarul știe când să cadă, iar arbitrul dictează penalty. Portughezul Pedro Mendes transformă de la punctul cu var, dacă-i mai putem spune astfel în condițiile meteorologice date... Iașiul are 1-0. În replică, Toma îl întinde serios pe portarul croat Kelava și astfel se scrie istoria primei reprize, una în care, ca de altfel și în a doua, lupta cu bălțile a înlocuit finețurile tehnice. În partea secundă, Unirea și-a dominat într-o oarecare măsură adversara, dar tot moldovenii au mușcat decisiv. Ștefănescu a făcut 2-0 în minutul 66, din centrarea lui Bosoi, iar zarurile au fost aruncate. Unirea a căutat măcar golul de onoare, dar tot ce a obținut au fost doar două ratări foarte mari ale lui Nelu Bucă. Ghinea are la rându-i o lovitură de cap pe care Kelava o reține cu prețul unei accidentări. Croatul părăsește terenul acuzând un umăr dislocat și, cum oaspeții făcuseră toate schimbările, în poartă intră jucătorul de câmp Narcis Bădic, care chiar reușește să rețină o minge slab trimisă de Năstase... Fluierul final a venit odată cu aplauzele publicului slobozean, meritate pe deplin de favoriți. Unirea a revenit în fazele superioare ale Cupei României, a luptat frumos dar... atât s-a putut! Jucătorii noștri au părăsit competiția cu fruntea sus, iar anul viitor va fi loc, în mod sigur, de o recidivă!

Unirea Slobozia Dumitrescu-Drăguț, Soare, Ghinea, Gherasim- Ibrian, Adăscăliței (Teodorescu ’63), Apostol (Năstase ’77), Toma (Marin ’83)-Bucă, Răduca
Politehnica Iași Kelava-Bosoi, Mihalache, Jagodinskis, Bădic- Chelaru, Qaka (Panțîru ’72)-Platini (Ștefănescu ’55), Mendes, Spătaru (Sin ’46)-Cisse

29 Noiembrie 2017, 08:20 (1147 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
«Cupa Crăciunului», la a 5-a ediție
Unirea Slobozia, «Generația 2005»
Punct final în turul campionatului
Unirea Slobozia-CSMS Politehnica Iași în Optimile Cupei României
Să vină granzii!

Comentariile cititorilor:


1:
(2 Decembrie 2017, 23:43)
Pista de atletism, terenuri de tenis incepute si nefinalizate..oricum..ceva obisnuit, nu-i de mirare starea terenului de fotbal pentru noi, daca eram o tara care se respecta mai ziceam...ce dra#u
Omul de Neanderthal:
(30 Noiembrie 2017, 17:22)
ca bine mai zici Unirea, terenul a fost exact ca pe vremea mea.  Terenul jalnic, baietii inimosi si dornici de un rezultat bun. Dar si noi spectatorii ne-a luat BATZUL de la rafalele de ploaie si vant. Noroc cu jandarmii ca ne-au lasat cu stcle de plastic in care aveam APA CHIOARA, sa ne mai incalzim un pic.
Unirea:
(30 Noiembrie 2017, 09:07)
Daca pui la socoteala faptul ca faza primului gol din penalty a fost precedata de un fault grosolan la Toma, iar la golul 2 e clară o poziție de offside a unui jucător de culoare care influentează faza,jucătorii noștrii n au fost cu nimic mai prejos.ba chiar au pus mingea jos și au încercat cât de cât sa construiască.doar arbitrajul pe alocuri hoțesc ne a privat de un rezultat bun.felicitari băieți!Cartonaș roșu autorităților locale.s a văzut lipsa oricăror investiții . Parca am asistat la un meci de fotbal din perioada preistorica.
Suporter:
(29 Noiembrie 2017, 20:14)
Felicitarii!!!!