Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia a sărbătorit Ziua Națională a României în Piața Unirii

Slobozia a sărbătorit Ziua Națională a României în Piața Unirii

Aproximativ 1000 de oameni au participat la evenimentele organizate la Slobozia în Piața Unirii din oraș. Cetățenii au venit de la primele ore ale dimineții pentru a asista la manifestări. Ceremonialul s-a încheiat cu un spectacol susținut de artista de muzică populară Elena Merișoreanu.

Copiii, încântați de parada militară
Evenimentele dedicate Zilei Naționale a României au debutat la Slobozia la orele 11,00, când Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a salutat Garda de Onoare. A urmat apoi desfășurarea unui ceremonial religios, oficiat de Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. După depunerea de coroane, soldații, polițiștii, jandarmii și pompierii strânși în Piață au desfășurat parada militară. Parada a fost așteaptă cu sufletul la gură de peste 1000 de cetățeni, veniți să urmărească evenimentele dedicate zilei de 1 Decembrie. Cei mai încântați de parada militară au fost copiii. Micuții au aplaudat, ținând în mână steaguri tricolore. «Mie mi-a plăcut parada soldaților... Când o să fiu mare vreau să fiu soldat» ne-a declarat Mihai, un băiețel în vârstă de 6 ani.

1 Decembrie 2017, 12:05 (4013 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
M&M la «Ziua Națională a României» de la Slobozia
A fost «Ziua Națională» și la Slobozia...
Ialomița Națională

Comentariile cititorilor:


Iuliana:
(6 Decembrie 2017, 15:37)
Nu (Iulia)ana, nu sunt una din ele. Dar cred ca te-am ghicit din moment ce ai cunostinta de vb de culise. Numai una din interior stia cine a fost invitat si cine nu si numai una din garda nouaa era deranjata de prezenta lui Moraru. Si ai esti tu......(Iulia)ana!
Mary:
(6 Decembrie 2017, 12:41)
Piata Unirii, ca Piata Revolutiei, este o deziluzie totala.
ana:
(5 Decembrie 2017, 08:12)
Vai, tu Maria, ce constatare ai facut ! Cred ca te doare rau, ce am scris acolo ! Cumva esti una din cadinele lui Moraru ?
Maria:
(4 Decembrie 2017, 16:11)
@ana. Ai atâtea greșeli de scriere în limba română, că mi-e teamă să nu fii unguroaică!
Ana:
(4 Decembrie 2017, 08:32)
Da o parada pe masura competentei alesilor nostri.La Amara se putea vedea o parada zic eu ok.Daca domnul presedinte nu sa putut aptine sa nu vina la Amara, desi nu avea o invitatie, acesta a aparut, calare, ba chiar a si comentat, s/a adresat unui consilier judetean, Tu ce cauti aici ? adica nu avea voie sa vina acolo ? Acesta cu capul plecat a spus ca a fost invitat. A, da atunci a reiesit ca acesta nu avea invitatie, dar mister a dat cu râtul împreuna cu fiul său,,,,,,,,,,,
Costică M :
(3 Decembrie 2017, 10:42)
Până la marele moment politic 1Decembrie la Slobozia îl vedeam pe "costantin"ăla de la"cultura"agitandu-se pe langa muncitori,macara,polițaii locali(experti și aia in amplasare de monumente).Adică el e "ăl" de se ocupă cu pregătirile?Bă băieți! Lasati-o încolo! Omu'a cantat cu Ceaușescu,a scuturat scame,pregătirea lui in domeniu e egală cu fi-su la pompieri.Scapati naibi o data de el!Se face un plan cu poziționarea militarilor,cu amplasarea spectatorilor pentru o buna desfășurare și vizionare.Adriene,inspirata mișcarea cu steaguri,frumos,dar ziceai că ai consilieri băiete.La treabă cu ei.Scapa de lichele și aplaudaci de pe lângă tine că aia au cazmale in portbagaje și te baga de nu mai ieși! Sapa ai dracu cu așa dexteritate...Ceaușescu a cazut ca a fost Revoluție? Hai mă,Adriene!Scăpa de prostălău.Cauta oameni de calitate.Impune-te!
ISTORIC:
(2 Decembrie 2017, 15:24)
Ca să ne arate calul lui Mihai Viteazul  căruia i-au pus la picioare coroane au  jignit istoria. Coroanele astea la care s-au înghesuit cu toții să le depună  trebuiau așezate aici pe 27 mai. Pe 27 mai 1600 Mihăiță al Tudorii  , se intitula într-un hrisov  „ Domn al Țării românești, Ardealului și Moldovei înfăptuind Marea Unire.” Acum, când am sărbătorit  1 Decembrie  vă aștepta cu flori, fanfară și paradă fastuoasă colonelul Popescu în parcul Catedralei. Ați văzut că la București iohannis a depus coroană la  statuia lui Mihăiță , nu la Arcul de Triumf.. Ce are Mihai Viteazul cu 1 Decembrie 1918, numai la Slobozia se știe. Și mai am o propunere : La anul ca să dregeți busuiocul, Festivalul ăla cu sarmale și pastramă să-l faceți nu la Casa Tudorii ci la Casa Georgetei, mama colonelului Popescu, ca să fiți chit. Și nu ați găsit altă boșoroagă care să facă playback pe șcenă cu...Noi suntem români, noi suntem români  ?. Dar vine revelionul din stradă și să vezi destrăbălare cu Mihai călare.
De rasul curcilor:
(2 Decembrie 2017, 11:08)
Cred ca este singura capitala de judet in care au stat masinile in garaje. Cel mai asteptat moment a lipsit cu desavarsire. RUSINE!
Român :
(1 Decembrie 2017, 22:18)
Rușinos moment.Am ajuns la ora 10.00,am așteptat nerăbdători momentul defilării. Totul o improvizație tipic ialomițeană. Cu dovezi(filmare)ca nu a existat nici cea mai mică coordonare între participanți.La început,goarnele aveau un ritm,ăla cu toba...bătea după...(?) Cadenta cu ridicarea brațului la coloana de militari=O bătaie de joc.Alandala,fara sincronizare.Bai oameni buni,sunteți de cacao !!Comandantul gărzii de onoare nu are experiență? Altul! Voce leșinată... Așa defilare să prezentați doar copiilor de până la 6ani.Ca cei de 7-8anisori va vor bate obrazul.Si garantat: daca se anunța că nu vor defila mașini/blindate/autospecialele,probabil ați fi avut 73 de spectatori.Fara tehnică de lupta? Rușine din nou! Am răbdat cu copiii discursuri anoste,pentru a asista la 6minute de brambureala.Mai cadentati și regulamentari au defilat preoții cu icoanele și moaștele.Clar! Militarii de azi,sictiriți,"hemorodizati",fara zâmbet,crispați,derutați.De ce nu s-a folosit amplificarea de la spectacol când se ordonau comenzile către militari?? De brambureala?
Vasile:
(1 Decembrie 2017, 20:24)
Ma indreptam spre Central si eram uimit de puhoiul de oameni, cu copilasi de mana, care mergeau spre Piata Revolutiei Am ajuns pana la Ialomita si m-am intors. De data asta puhoiul de oameni,dezamagiti, veneau in sens invers. Nu stiu ce a fost si ce se asteptau ei sa vada, dar in nici un caz inaugurarea unei statui. Primaria Slobozia nu are un angajat care sa stie sa organizeze o serbare. Ori pica curentul, ori este noroi pana la gat, ori artistii nu sunt pe placul cetatenilor. Nimic nu se face cu gust!!
Minciunica:
(1 Decembrie 2017, 17:58)
Parca se lauda premaru' Mincioniu ca de 1 Dec. se va deschide Piața Revoluției. Pe 1, muncitorii lucrau de zor iar de vizitat se putea vizita cu cizme de cauciuc, mai ales în zona de NE a Centrului Cultural. Hai ca a-i rezolvat-o si p-asta Aditza ;)
Miha:
(1 Decembrie 2017, 14:24)
Ce a mai urata parada din toti ani rusine
Petre:
(1 Decembrie 2017, 13:28)
Plăcut, neutru, tonul articolașului! Nici nu aveați pentru ce să vă exaltați! Acum urmează bețiile! La mulți ani, mai buni! Apă potabilă am cărat și azi.
un ROMÅN:
(1 Decembrie 2017, 12:46)
La mulți ani românilor de pretutindeni. La mulți ani ROMÂNIA.
T.B.:
(1 Decembrie 2017, 12:24)
La multi ani dragi romani! La multi ani Romania!