Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Sprijin elvețian pentru IMM prin intermediul CEC Bank

Slobozia: Sprijin elvețian pentru IMM prin intermediul CEC Bank

Dezbaterea desfășurată la Slobozia, la care a participat și Excelența Sa Urs Herren, ambasadorul Confederației Elvețiene în România, a avut drept scop prezentarea oportunităților IMM de accesare a unor fonduri prin Programul de Finanțare Româno-Elvețian. Acest program constă în acordarea către IMM a unor linii de creditare cu dobândă redusă. Sunt finanțate astfel 8 domenii de activitate principale, printre care se numără construcțiile, agricultura, turismul sau serviciile medicale. Scopul acestui program este de a sprijini, dezvolta și a crește competitivitatea Întreprinderilor Mici și Mijlocii din România, prin crearea unor linii de creditare eficiente și care să răspundă nevoilor antreprenorilor. Programul Româno-Elvețian pentru Întreprinderi Mici și Mijlocii face parte din Programul de Cooperare Elvețiano-Român, inițiat încă din anul 2014 și care are ca scop reducerea discrepanțelor economice și sociale în cadrul Uniunii Europene. Prezent la întâlnirea organizată la Slobozia cu scopul de a-i determina pe reprezentanții locali ai sectorului IMM să creadă și să susțină oportunitatea Programului Româno-Elvețian, Excelența Sa Urs Herren a precizat: «Mă bucur foarte mult că mă aflu astăzi aici la Slobozia, alături de dumneavoastră. Oportunitatea accesării acestor fonduri este esențială pentru dezvoltarea afacerilor dumneavoastră și pentru creșterea economică a zonei în care vă aflați. Eu zic că merită să încercați să profitați de această șansă care vă este oferită, pentru că rezultatele se vor vedea în timp și vor fi benefice pentru toată lumea!».
Cei interesați de obținerea de fonduri prin Programul de Finanțare Româno-Elvețian pentru IMM trebuie să știe faptul că banii se acordă sub forma unor credite bancare, cu o dobândă de 1%+ROBOR la 6 luni. Creditele sunt acordate prin intermediul CEC Bank, instituția bancară parteneră prin care se desfășoară acest program la nivelul țării noastre. Prezenți la întâlnirea cu antreprenorii ialomițeni, reprezentanții CEC Bank au explicat faptul că, prin comparație cu alte credite, accesarea unor astfel de linii de creditare este destul de avantajoasă. «Trebuie reținut faptul că orice solicitant poate să beneficieze de o singură finanțare, a cărei valoare poate depăși 1 milion de lei... Creditele se acordă pe o perioadă de 7 ani și au o utilitate multiplă. Ele pot fi utilizate pentru construcția de clădiri, amenajarea de restaurante sau pentru obținerea de brevete ori licențe...» a explicat Ramona Ivan, director Direcția de Relații Externe și Finanțări Structurale din cadrul CEC Bank. Valoarea totală a programului este de aproximativ 132 milioane de lei, din care 70% reprezintă contribuția elvețiană. Datele statistice reliefează faptul că, la nivelul județului Ialomița, există 6 societăți din sectorul Întreprinderilor Mici și Mijlocii care beneficiază de fonduri prin Programul de Finanțare Româno-Elvețian pentru IMM. Acestea au accesat banii pentru desfășurarea de lucrări de retehnologizare a liniilor de producție.

2 Decembrie 2017, 09:55 (1098 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@Mary:
(6 Decembrie 2017, 15:19)
Nu fii rea, lupu' si cucu' au lipit si ei afise pt psd in campanie. 'E' si ei suflete iar acuma mananca si gura lor ceva, nu?...
Mary:
(6 Decembrie 2017, 12:10)
  Pentru IMM, din "parcul industrial"???!!! Construit si finantat cu fonduri europene???!!! Unde, acum, urla lupu' iar asta vara, canta cucu'!!! Cata bataie de joc din partea autoritatilor locale la adresa locuitorilor acestui oras, unde spaga si nepasarea nu are limite!!!