Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Orfanii care au nevoie de sprijinul semenilor

Orfanii care au nevoie de sprijinul semenilor

O poveste de viață cutremurătoare se scrie în satul ialomițean Luciu. Mirel, Livia și Stelică Purice, trei frați din localitate, au fost greu încercați de soartă. În 3 luni, aceștia au rămas fără ambii părinți, răpuși de cancer. Transformați în oameni mari fără voia lor, orfanii din Luciu sunt condamnați să-și ducă zilele într-o casă sărăcăcioasă, fără sprijinul nimănui. Tot ce își doresc frații Purice de la semenii lor mai înstăriți este ca cineva să-i ajute cu reparația casei în care s-au născut. De restul se vor descurca singuri, așa cum fac în fiecare zi...

Copii cu chipuri de oameni mari
Curtea e mare cât vezi cu ochii, dar Mirel, un băiat cât o șchioapă, în vârstă de 10 ani, știe tot rostul gospodăriei. Pe umerii săi stă responsabilitatea întregii curți, de când părinții săi s-au urcat la cer. Dacă n-ar fi atâtea lucruri de făcut, poate că și-ar permite să-i fie dor de mângâierile mamei sau de poveștile rostite de tatăl său. Dar, ca un om mare, copilul trebuie să poarte în fiecare zi grija gospodăriei în care s-a născut. Apucă zdravăn toporul și sparge lemne, are grija celor câteva animale din ogradă și îi ascultă dumnezeiește pe Livia și Stelică, frații lui mai mari. «Rolul meu este să am grijă de curte... Mă duc la școală, ajung acasă, iar după teme mă apuc de treabă! Sparg lemne pentru sobă, că acum e frig în casă... Mătur curtea, dau mâncare la animale... Tata și cu mama făceau toate astea, dar acum a venit vremea să le fac singur!» spune copilul. Livia are 12 ani și pasiunea sa este cântatul la chitară. Lasă deoparte brațul de haine pe care le așeza în dulap și face o demonstrație... Mâinile care ciupesc coardele încep să tremure, iar ochii albaștri să se scalde în lacrimi. Melodia se întrerupe, iar fetița scoate o batistă din buzunar ca să-și șteargă fața. De când cancerul i-a furat mama, Livia a învățat să facă mâncare, să scuture, să spele și să așeze în dulap hainele ei și ale fraților săi! Sunt sarcini pe care multe fetițe de seama ei nici măcar nu se gândesc că ar fi în stare să le îndeplinească. Dar Livia, împinsă de necazul care i-a secerat părinții, s-a încurajat să poată face toate aceste treburi. E destul de dificil pentru ea, mai ales că școala implică, de asemenea, o responsabilitate. Cu toate acestea, fetița a învățat să-și facă timp pentru lecții, dar și pentru a întreține casa părintească. «Nu mă deranjează să spăl sau să fac mâncare... Am învățat să-mi fac timp pentru toate aceste treburi! E greu, dar nu imposibil... Când am timp, iau chitara și cânt. Îmi place tare mult să cânt la chitară... Mi-e dor și de mama, și de tata! Știu că se gândesc la noi și ne încurajează. O să ne descurcăm cu toate, sunt convinsă de asta...» spune fetița.

A devenit capul familiei
La cei 18 ani proaspăt împliniți, Stelică este cel mai mare dintre frații Purice. Iar de 3 luni a devenit și stâlpul familiei! În timp ce frații mai mici trebăluiesc prin curte și prin casă, Stelică merge la muncă la Slobozia, ca să facă rost de bani pentru pâinea de a doua zi. S-a angajat de câteva săptămâni la o firmă din oraș și trudește din zori și până seara... Când este la serviciu, nu-i loc pentru altceva, dar Stelică este în permanență cu gândul la frații mai mici care îl așteaptă acasă, la Luciu. «Fac naveta la Slobozia cu autobuzul, ca să câștig un ban... Trebuie să am grijă și de mine, și de Livia, și Mirel! Stau mereu cu grija lor când nu sunt acasă, dar au înțeles că e nevoie ca eu să plec să lucrez. Ne înțelegem bine unii cu alții, pentru că ne avem unii pe alții...» spune Stelică. Cu sufletele golite de suferința pricinuită de dispariția fulgerătoare a părinților, orfanii din Luciu cer ajutorul semenilor mai înstăriți. Tot ce și-ar dori să primească este un ajutor în ceea ce privește reabilitarea casei în care locuiesc. Plămădită din lut, locuința are nevoie urgentă de lucrări de reparație. Prin camerele mici și înghesuite, vântul aspru al toamnei suflă cu putere, iar ploaia trece de geamurile care abia mai stau prinse în pereți. De asemenea, copiii cei mici ar avea nevoie de hăinuțe și încălțăminte nouă pentru a putea merge la școală. Ana Banu, învățătoare în satul Luciu, cunoaște cel mai bine nevoile fraților Purice. «Suferința prin care trec îi face să nu mai poată spune nevoile pe care le au... Iar dacă am amintit despre nevoi, ele sunt destul de multe. În primul rând, trebuie făcut ceva cu casa în care locuiesc, pentru că trebuie reparată. Se vede cu ochiul liber că e destul de veche. Mesajul nostru este adresat tuturor oamenilor care vor să-i ajute pe acești copii!» spune Ana Banu.
Persoanele care vor să sprijine cauza fraților Purice din satul Luciu o pot face sunând la numărul de telefon 0724/014.700-Ana Banu.

3 Decembrie 2017, 14:55 (2662 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Sărbători mai bune pentru familia Cloșcă din satul Luciu

Comentariile cititorilor:


dragii mosului:
(5 Decembrie 2017, 15:03)
Ideea e sa filozofam mai putin si mai mult sa ajutam, daca putem.
d zeu sa-i intareasca:
(5 Decembrie 2017, 12:23)
si cand te gandesti ca sunt copii care primesc totul si nu dau nimic in schimb nici macar parintilor...copiii au primit diverse obiecte, dar nu vor mai primi niciodata dragostea parinteasca, nimic nu poate compensa pierderea ambilor parinti! oamenii s-au solidarizat, dar ne intrebam ce fac autoritatile pentru acesti copii, de ce e nevoie de interventia si d emila semenilor, in ce fel de tara traim???dumnezeu sa-i ajute sa ramana impreuna, orfelinatul nu e o solutie