Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Orfanii care au nevoie de sprijinul semenilor

Orfanii care au nevoie de sprijinul semenilor

O poveste de viață cutremurătoare se scrie în satul ialomițean Luciu. Mirel, Livia și Stelică Purice, trei frați din localitate, au fost greu încercați de soartă. În 3 luni, aceștia au rămas fără ambii părinți, răpuși de cancer. Transformați în oameni mari fără voia lor, orfanii din Luciu sunt condamnați să-și ducă zilele într-o casă sărăcăcioasă, fără sprijinul nimănui. Tot ce își doresc frații Purice de la semenii lor mai înstăriți este ca cineva să-i ajute cu reparația casei în care s-au născut. De restul se vor descurca singuri, așa cum fac în fiecare zi...

Copii cu chipuri de oameni mari
Curtea e mare cât vezi cu ochii, dar Mirel, un băiat cât o șchioapă, în vârstă de 10 ani, știe tot rostul gospodăriei. Pe umerii săi stă responsabilitatea întregii curți, de când părinții săi s-au urcat la cer. Dacă n-ar fi atâtea lucruri de făcut, poate că și-ar permite să-i fie dor de mângâierile mamei sau de poveștile rostite de tatăl său. Dar, ca un om mare, copilul trebuie să poarte în fiecare zi grija gospodăriei în care s-a născut. Apucă zdravăn toporul și sparge lemne, are grija celor câteva animale din ogradă și îi ascultă dumnezeiește pe Livia și Stelică, frații lui mai mari. «Rolul meu este să am grijă de curte... Mă duc la școală, ajung acasă, iar după teme mă apuc de treabă! Sparg lemne pentru sobă, că acum e frig în casă... Mătur curtea, dau mâncare la animale... Tata și cu mama făceau toate astea, dar acum a venit vremea să le fac singur!» spune copilul. Livia are 12 ani și pasiunea sa este cântatul la chitară. Lasă deoparte brațul de haine pe care le așeza în dulap și face o demonstrație... Mâinile care ciupesc coardele încep să tremure, iar ochii albaștri să se scalde în lacrimi. Melodia se întrerupe, iar fetița scoate o batistă din buzunar ca să-și șteargă fața. De când cancerul i-a furat mama, Livia a învățat să facă mâncare, să scuture, să spele și să așeze în dulap hainele ei și ale fraților săi! Sunt sarcini pe care multe fetițe de seama ei nici măcar nu se gândesc că ar fi în stare să le îndeplinească. Dar Livia, împinsă de necazul care i-a secerat părinții, s-a încurajat să poată face toate aceste treburi. E destul de dificil pentru ea, mai ales că școala implică, de asemenea, o responsabilitate. Cu toate acestea, fetița a învățat să-și facă timp pentru lecții, dar și pentru a întreține casa părintească. «Nu mă deranjează să spăl sau să fac mâncare... Am învățat să-mi fac timp pentru toate aceste treburi! E greu, dar nu imposibil... Când am timp, iau chitara și cânt. Îmi place tare mult să cânt la chitară... Mi-e dor și de mama, și de tata! Știu că se gândesc la noi și ne încurajează. O să ne descurcăm cu toate, sunt convinsă de asta...» spune fetița.

A devenit capul familiei
La cei 18 ani proaspăt împliniți, Stelică este cel mai mare dintre frații Purice. Iar de 3 luni a devenit și stâlpul familiei! În timp ce frații mai mici trebăluiesc prin curte și prin casă, Stelică merge la muncă la Slobozia, ca să facă rost de bani pentru pâinea de a doua zi. S-a angajat de câteva săptămâni la o firmă din oraș și trudește din zori și până seara... Când este la serviciu, nu-i loc pentru altceva, dar Stelică este în permanență cu gândul la frații mai mici care îl așteaptă acasă, la Luciu. «Fac naveta la Slobozia cu autobuzul, ca să câștig un ban... Trebuie să am grijă și de mine, și de Livia, și Mirel! Stau mereu cu grija lor când nu sunt acasă, dar au înțeles că e nevoie ca eu să plec să lucrez. Ne înțelegem bine unii cu alții, pentru că ne avem unii pe alții...» spune Stelică. Cu sufletele golite de suferința pricinuită de dispariția fulgerătoare a părinților, orfanii din Luciu cer ajutorul semenilor mai înstăriți. Tot ce și-ar dori să primească este un ajutor în ceea ce privește reabilitarea casei în care locuiesc. Plămădită din lut, locuința are nevoie urgentă de lucrări de reparație. Prin camerele mici și înghesuite, vântul aspru al toamnei suflă cu putere, iar ploaia trece de geamurile care abia mai stau prinse în pereți. De asemenea, copiii cei mici ar avea nevoie de hăinuțe și încălțăminte nouă pentru a putea merge la școală. Ana Banu, învățătoare în satul Luciu, cunoaște cel mai bine nevoile fraților Purice. «Suferința prin care trec îi face să nu mai poată spune nevoile pe care le au... Iar dacă am amintit despre nevoi, ele sunt destul de multe. În primul rând, trebuie făcut ceva cu casa în care locuiesc, pentru că trebuie reparată. Se vede cu ochiul liber că e destul de veche. Mesajul nostru este adresat tuturor oamenilor care vor să-i ajute pe acești copii!» spune Ana Banu.
Persoanele care vor să sprijine cauza fraților Purice din satul Luciu o pot face sunând la numărul de telefon 0724/014.700-Ana Banu.

3 Decembrie 2017, 14:55 (3172 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Sărbători mai bune pentru familia Cloșcă din satul Luciu

Comentariile cititorilor:


dragii mosului:
(5 Decembrie 2017, 15:03)
Ideea e sa filozofam mai putin si mai mult sa ajutam, daca putem.
d zeu sa-i intareasca:
(5 Decembrie 2017, 12:23)
si cand te gandesti ca sunt copii care primesc totul si nu dau nimic in schimb nici macar parintilor...copiii au primit diverse obiecte, dar nu vor mai primi niciodata dragostea parinteasca, nimic nu poate compensa pierderea ambilor parinti! oamenii s-au solidarizat, dar ne intrebam ce fac autoritatile pentru acesti copii, de ce e nevoie de interventia si d emila semenilor, in ce fel de tara traim???dumnezeu sa-i ajute sa ramana impreuna, orfelinatul nu e o solutie

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 16 Iul 2018
185 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
cu sediul în loc. Cosâmbești, jud. Ialomița
angajează
ȘOFER AUTOUTILITARĂ/AUTOCAMION
Cerințe:
-studii medii
-permis de conducere categoria B și C+E
-experiență în conducerea de
Autoutilitare <3,5 to minim 5 ani
și a Autocamioanelor >3,5 to minim 1 an
-fără cazier judiciar
-atestat valabil de șofer profesionist transport marfă
-atestat valabil ADR
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern
Responsabilități:
-participă la operațiunile de încărcare
și descarcăre a autovehiculului
-disponibil la deplasări în alte orașe
din Ialomița, Călărași, Buzău, Brăila
-livrează comenzile conform
programului de distribuție
Beneficii:
-pachet salarial atractiv
-card analize medicale
-telefon
CV-urile se pot depune
atât la sediul din Cosâmbești
cât și pe următoarea adresă de
email: agromasgrup@gmail.com
Relații se pot obține și
la telefon 0749/162.458

13 Iulie 2018, 10:05


1

Urziceni: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Un tânăr de 17 ani, din Urziceni, a fost surprins de către polițiști în timp ce încerca să pătrundă într-un autoturism parcat. Marți, 10 iulie a.c., Poliția a fost sesizată, în miezul nopții, cu privire ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 14:25
(709 vizualizări - 0 comentarii)


2
Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Marți, 10 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant un bărbat din Urziceni, bănuit că ar fi încercat să comercializeze o cantitate de tutun transportată cu ajutorul autoturismului propriu ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 14:20
(658 vizualizări - 0 comentarii)


3

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

11 Iulie 2018, 11:05


Urziceni: Tânără dispărută

Urziceni: Tânără dispărută

Polițiștii solicită sprijin pentru depistarea unei tinere care, la data de 28 iunie a.c., a plecat de la domiciliul său din Urziceni și nu a revenit până în prezent. Persoana dispărută se numește DOBRE ADRIANA ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 18:20
(917 vizualizări - 8 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2018, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5317 șomeri, din care 702 șomeri indemnizați, respectiv 4615 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 17:20
(701 vizualizări - 0 comentarii)


6

Protopopiatul Slobozia: «Marea Unire în viziunea celor mici»

Luni, 9 iulie 2018, Protopopiatul Slobozia a desfășurat prima activitate din proiectul educațional «Clubul de vară», aflat la cea de a IV-a ediție. Astfel, în parteneriat cu Biblioteca Județeană «Ștefan ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 16:05
(583 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii stabilite prin lege, cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2018, în perioada 18-29 iunie 2018 , s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 15:50
(711 vizualizări - 0 comentarii)


8

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

6 Iulie 2018, 16:15


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 176000 de lei, 18 permise de conducere reținute

La acest sfârșit de săptămână, 29 iunie-1 iulie a.c., polițiștii au intervenit la 72 de evenimente și au aplicat peste 600 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 176500 de lei, iar pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 15:05
(1023 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Șase subofițeri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au fost mobilizați să intervină în localitățile din Moldova, afectate de inundațiile din ultimele săptămâni. ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 14:05
(1013 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A murit din cauza extenuării

Un bărbat de 49 de ani, angajat ca maseur în cadrul Hotelului «Lebăda» din stațiunea Amara a murit la serviciu, din cauza oboselii. Bărbatului i s-a făcut rău în timp ce făcea un masaj unei persoane și ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2018, 15:05
(1936 vizualizări - 7 comentarii)


12

Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-distribuție Dobrogea anunță pentru săptămâna viitoare, 2-6 iulie 2018, mai multe intervenții la rețeaua de distribuție și alimentare cu energie electrică din județul Ialomița. Astfel, energia electrică ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 16:40
(1428 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Coșereni și Movilița

Joi, 28 iunie 2018, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza județului s-au produs două accidente rutiere, soldate cu victime. Primul accident rutier s-a produs în jurul orei 9,00, pe DN ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 16:25
(1216 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele colective de muncă, în vizorul ITM Ialomița

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, numărul unităților din județul Ialomița cu peste 21 de salariați, la 31.05.2018,
era de 427, din care cu capital de stat (inclusiv bugetari) ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 16:20
(1295 vizualizări - 0 comentarii)


«O viață cât un Centenar»: O ialomițeancă, sărbătorită de reprezentanții MAI

Joi, 28 iunie 2018, s-a desfășurat la Valea Măcrișului acțiunea locală a proiectului, derulat la nivel național de Ministerul Afacerilor Interne, «O viață cât un Centenar». Campania are ca scop omagierea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 13:55
(1354 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Infractor arestat

Polițiștii din Ialomița au identificat un tânăr, de 28 de ani, din localitatea Borănești, care se sustrăgea executării unei pedepse de 3 ani pentru comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată». Acesta ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 17:40
(1607 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

În urma unei acțiuni desfășurată de polițiștii din Ialomița pe șoselele județului, a fost identificat un tânăr de 29 de ani care conducea în stare de ebrietate. Acesta a refuzat testarea cu aparatul Drager ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 17:15
(1706 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Măsuri preventive împotriva incendiilor de vegetație uscată

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița trag un semnal de alarmă cu privire la modul în care fermierii trebuie să protejeze terenurile agricole de riscul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 17:05
(1643 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: A murit strivit de un copac

Este anchetă la Postul de Poliție Vlădeni după ce un bărbat, de 60 de ani, a murit miercuri, 20 iunie 2018, strivit de un copac, într-o pădure de la marginea localității. În momentul de față se fac cercetări ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2018, 10:55
(2414 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii mai 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5447 șomeri, din care 678 șomeri indemnizați, respectiv 4769 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 18:10
(1809 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști din Ialomița, la «Cupa Zâmbetelor»

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița s-au alăturat campaniei umanitare «Cupa Zâmbetelor», care a fost inițiată de un localnic din Ciulnița și se află la a doua ediție. Scopul campaniei este ajutorarea copiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 17:25
(1697 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional din Săveni, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat de 31 de ani, din Săveni, pe numele căruia exista un mandat european de arestare emis de autoritățile franceze. Cel în ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 16:35
(2117 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 160000 de lei, 18 permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 iunie a.c., polițiștii au intervenit la 100 de evenimente și au aplicat 499 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape 160000 de lei. De asemenea, au constatat ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 16:15
(1754 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț arestat

Un bărbat de 33 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunilor de «furt» și «furt calificat», a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 17:15
(1893 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în intervalele ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 16:05
(1798 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Furt comis după metoda «Sinești»

Doi tineri 20 și 25 de ani, ambii din Urziceni, au fost arestați după ce au furat bunuri dintr-o mașină parcată pe DN2A, în zona localității Lilieci, după metoda «Sinești». Polițiștii nu exclud varianta ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 15:48
(1814 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentă de 13 ani, înghițită de apele Brațului Borcea

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în momentul de față pentru a scoate din apele Brațului Borcea o adolescentă de 13 ani, din zona municipiului Fetești, care ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2018, 16:46
(2070 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Se închide DN21A pentru lucrări de reparații, între localitățile Bărăganu și Țăndărei

Începând de marți, 12 iunie 2018, se închide circulația rutieră pe DN21A, pe sectorul de drum cuprins între km 0+000 (Bărăganu)-km 21+126 (Țăndărei), pentru execuția lucrărilor de reparații sistem rutier ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2018, 09:25
(1871 vizualizări - 1 comentariu)


Trenul Regal în Dobrogea. Prima oprire, la Fetești!

În Anul Centenar al Marii Uniri și al sfârșitului Primului Război Mondial, Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei române, Alteța Sa Regală Principele Radu și Alteța Sa Regală Principesa Maria vor călători ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2018, 14:15