Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dorina Milea, directorul «falimentar» al Servicii Publice Slobozia

Dorina Milea, directorul «falimentar» al Servicii Publice Slobozia

Servicii Publice Slobozia SRL este firma Primăriei Slobozia care are ca domeniu de activitate administrarea piețelor, târgurilor, bazarului și cimitirelor din municipiu. În ultima jumătate de an, societatea a fost ținta unor scandaluri publice legate de modul ilegal în care Ștefan Costea, fostul administrator, a cheltuit fondurile din bugetul societății. Nici Dorina Milea, actualul administrator al Servicii Publice, nu pare să aibă calități de bun manager. Pe rolul Tribunalului Ialomița se află de 5 ani un proces prin care Milea cere insolvența firmei Karoline Exim SRL, societate pe care a administrat-o. Potrivit Ministerului Finanțelor, aceasta are de plătit datorii de peste 500 mii de lei. Mai mult, Fiscul i-a scos la vânzare proprietăți de peste 55 mii de lei, deținute pe raza localității călărășene Dor Mărunt.

Scandalurile nu mai contenesc Servicii Publice Slobozia SRL a fost înființată în anul 2014, iar până anul trecut la conducerea societății s-a aflat Ștefan Costea. Înlocuit în urma demisiei sale cu social-democrata Dorina Milea, firma a fost în toată această perioadă de timp ținta a numeroase scandaluri publice. Totul a ieșit la iveală în urma unui control al Camerei de Conturi Ialomița, auditorii descoperind grave abateri financiar-contabile comise de fostul administrator, Ștefan Costea. În mare parte, auditorii au scos la iveală faptul că Ștefan Costea nu încasa corespunzător taxele pe tarabe ale comercianților din Bazarul Municipal și a obligat reprezentanții firmei Servicii Publice să recupereze de la comercianți debite în valoare de peste 100 mii de lei. Revoltați, comercianții au venit de nenumărate ori la Primăria Slobozia să ceară socoteală pentru această situație, însă la momentul de față aceștia sunt buni de plată și executați silit în instanță. Apogeul neregulilor financiare a culminat în septembrie 2017 când, la comanda Dorinei Milea, s-a realizat un audit realizat de o firmă  privată. Auditorii externi au descoperit, printre altele, că Ștefan Costea a plătit din banii firmei cazări la hoteluri de lux sau achiziția unui tort de peste 10 kg, creând astfel prejudicii de peste 10000 de lei. Iar lista acestor deficiențe de ordin financiar continuă...

Un director cu probleme Iar problemele pe care le întâmpină societatea Servicii Publice Slobozia din cauza managerilor ineficienți care se perindă pe la conducerea sa continuă. După ineficiența afișată de Ștefan Costea, urmează cea a Dorinei Milea. Pe rolul Tribunalului Ialomița trenează de ani buni un proces prin care o firmă încearcă să-și declare insolvența și să plătească datoriile pe care le-a acumulat către cei 11 creditori... Printre aceștia se numără Primăria Slobozia, Primăria Dor Mărunt, 2 instituții bancare și 2 firme cu profil distribuție de băuturi alcoolice și non alcoolice. Firma cu probleme se numește Karoline EXIM SRL și a fost administrată de nimeni alta decât Dorina Milea, actualul administrator al Servicii Publice Slobozia SRL. Înființată în 1995, societatea avea ca obiect de activitate comercializarea de produse alimentare, produse din tutun și băuturi. Însă, din 2012, nemaiputând să facă față datoriilor acumulate, societatea și-a declarat insolvența. Site-ul Ministerului Finanțelor arată faptul că la momentul de față firma care a avut-o ca administrator pe Dorina Milea a acumulat datorii de peste 500 mii de lei. Mai mult, Fiscul ialomițean a scos la vânzare bunuri ale societății de peste 55 mii de lei, în cauză dsicutându-se despre o dubă, o suprafață de teren și o clădire, deținute pe raza localității călărășene Dor Mărunt. Contactată telefonic pentru un punct de vedere cu privire la această situație, Dorina Milea nu a răspuns la telefon.

4 Decembrie 2017, 11:20 (4783 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Servicii Publice SRL a sistat procesele împotriva comercianților din Bazar
Răzmerița comercianților din Slobozia
Slobozia percepe taxă pentru identificarea locurilor de veci

Comentariile cititorilor:


Gay:
(15 Decembrie 2017, 21:25)
Milea Dorina este urâtă.
Rusu:
(15 Decembrie 2017, 18:43)
Înainte să cumpere turismul pt plimbare, normal era să obtină autorizarea ISU pentru halele din bazar. Noi plătim, ea se plimba!
anti evaziune:
(9 Decembrie 2017, 11:18)
Stimati redactori ar fi bine sa solicitati un punct de vedere scris de la ANAF Ialomita privitor la aspectele cum ca in sediul lor se face evaziune ! Sa stim si noi daca se probeaza in vreun fel acele acte de comert ilegal prin institutii, dar si ce masuri iau ei in astfel de situatii.    

Sarbatori fericite !
@ Mary:
(7 Decembrie 2017, 12:30)
Si eu sunt foarte nemultumit de cum m-au sprijinit cei de la OJPC Ialomita (doua doamne deranjate ca am facut o sesizare unei firme mai mari unde probabil aveau diverse interese).    
Dar totusi conform legilor trebuie sa existe o petitie/sesizare/cerere pentru a se putea da curs.   
Asa oricine poate suna telefonic spune date false si sesizeaza ceva ce poate nu se probeaza. In momentul cand exista o hartie scrisa si asumata ei au obligatia sa dea curs la acea sesizare/petitie etc. Daca nu exista acel document cu numar de inregistrare in mod firesc nici ei nu se misca de pe scaune ca la stat e cel mai bine de tras mata de coada. 
Cat despre evaziune ai dreptate, ea trebuie sesizata la ANAF Antifrauda !  Dar fie vorba intre noi astia mici din comunitate sa vedeti ce de evazionisti pe fata vand diverse lucruri (imbracaminte, incaltaminte, bijuterii, parfumuri, etc) in sediul ala mare cum sunt si salariile lor ANAF.  In ograda lor se face evaziunea si ei nu misca nimic, sau poate accepta aceasta forma de inchidere a ochilor ca le vand marfuri la preturi mai mici.  In cazul asta unde sa mai sesizezi evaziunea ??? ca cei care trebuie sa o stopeze o incurajeaza.
Mary:
(6 Decembrie 2017, 11:53)
 EVAZIUNE FISCALA, CA IN BAZARUL DIN SLOBOZIA, NU GASESTI CAT AI CAUTA. DE CAND PASESTI IN ACEST LOC SI PANA LA IESIRE COMERTUL SE FACE "LA MICA CIUPEALA". IN PRIMUL RAND, ASA ZISI "RUSI" DE FAPT MOLDOVENI CU ACTE IN REGULA, CARE VAND CA O DINIOARA IN IARMAROCUL MOLDAV, NEGOCIATORI DE PRIMA MANA, FARA BON FISCAL, DOAR UN RANJET FORTAT. SA TRECEM PRUTUL DIN MOLDOVA IN TARA MUMA SI CE OBSERVAM, UN COMERT IN OGLINDA DEOARECE TOTI AU ACEIASI MARFA DAR DIFERA PRETUL,PRET CARE LIPSESTE LA UNELE PRODUSE MAI VANDABILE, DE UNDE SI COMERTUL "LA MICA CIUPEALA" JUSTIFICAND CA PLOUA, SAU BATE VANTUL IAR PRETURILE CU PRICINA SUNT DETERIORATE SAU PUR SI SIMPLU SUNT LUATE DE VANT. CAUT SA INTELEG DAR TOTI "AVEAU ACELEASI NEPLACERI" LA MUSAMAUA DE MASA, CARE DE PASTI SAU DE CRACIUN, SUNT LA MARE CAUTARE. CA DEGEABA SUNT SARBATORI DACA NU AI O MUSAMA NOUA PE MASA.  DACA AI CUMPARAT, ORICE PRODUS, VANZATORUL SAU VANZATOAREA DIN MAGAZIN INCEPE CU UN SOI DE  "GLUMITE" PROASTE NEAVAND REST, ETC. TOCMAI PENTRU ATI DISTRAGE ATENTIA DE LA ACTUL FINAL =BONUL FISCAL DE CASA= PE CARE "UITA SA TI-L DEA". NU MAI SPUN CA AM SUNAT LA OPC SLOBOZIA, IAR "AMABILITATEA" UNUI DOMN LUCRATOR, RADULESCU IONEL, M-A FACUT SA INTELEG CA LA ACEA ORA 14:30, TOTI INSPECTORII ERAU PE TEREN, INCLUSIV DIRECTORUL UNITATII, PE CARE L-AM SOLICITAT LA TELEFON, GHINION, NU ERA IN UNITATE!! IAR RECLAMATIILE SE FAC IN SCRIS SI NU TELEFONIC, CU TOATE CA AM DAT TOATE DATELE CU PRICINA SI PERSONALE, RENUNTAND LA OBIECTIVUL MEU DIN ACEA ZI SI LA ACEA ORA, DISPUS SA ASTEPT UN INSPECTOR IN A LAMURI LUCRURILE. IN ZADAR, IN BAZAR!! CONCLUZIA O TRAGETI DUMNEAVOASTRA, EU M-AM RESEMNAT. NU AI CU CINE SI DECE. TOT INAINTE CU EVAZIUNEA FISCALA, TOVARASI!!
Fuerea:
(5 Decembrie 2017, 21:41)
Băcanu V. în cârdășie cu Ștefan Costea? La așa ceva se coboară Briliantul ruginit, Băcănelu? Și? Nimic, nimic? Nicio pedepsă deocamdată? Vedea-l-aș după gratii pe umflat! Mare limbric!
Ma ta:
(5 Decembrie 2017, 16:54)
Pentru maria:Nici nu ai putut să dormi de supărare daca dai comenturi la 7 dim.Cred ca si pe celelalte tot tu le ai dat.Te ascunzi sub toate pseudonimele......oare oi stii ce sunt alea?
Ionel:
(5 Decembrie 2017, 09:31)
Am citit de 4 ori articolul, nu înțeleg de unde și până unde Dorina Milea este <<falimentară>>. Mi se pare un articol de genul "atac la persoană", atâta vreme cât voi scrieți că neregulile le-a făcut vechiul administrator.
Nu curge, pică!:
(5 Decembrie 2017, 08:37)
Ștefan Costea a fost luat de eficient ce este, la CNMV, administrator după pensionarea hoțului anterior. Adevărat, aici e mai puțin de furat: cantina, internat, fufe...Ideea este că l-au pedepsit rău!
Maria:
(5 Decembrie 2017, 06:48)
Nu poti avea pretentii de la cineva care nu a condus nici macar o scara de bloc, aici trebuia o persoana cu abilitati manageriale si nu mai spun ca femeia cred ca are si ceva tulburari de comportament, sa va uitati cr mesaje da in spatiul public si o sa va dato seama, este clar o mare greseala a primarului sa o puna in aceasta functie
Fila:
(5 Decembrie 2017, 00:39)
Bacanule ,hotule , tu ai fost în spatele lui Costea,  i al și pe Stoica și la pușcărie.....d n a .... se aude?
Lol:
(4 Decembrie 2017, 22:58)
bacanelu,  costea,  se strânge latul!!!
IT:
(4 Decembrie 2017, 22:22)
Ești una și aceeasi  ne am plictisit de tine!
BNR:
(4 Decembrie 2017, 22:16)
Aici e vorba de vestita Marilena de la bankpost! De fapt grupul infracțional de la bankpost!
oborul slobozia:
(4 Decembrie 2017, 21:39)
Ma baieti ce tot aveti cu fata asta? Altceva nu aveti ce sa scrieti in articole si va luati de ea o aduceti iar pe pagina din fata ? Cand zicea si ea ca a scapat hop si voi cu un nou articol despre ea ...Cat e PSD-ul in floare nici la pasarica n-o doare .....Mai sapati mai cautati si mai vedeti ce gasiti sa scrieti despre ea.