Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Marian Neacșu se ia la trântă cu «statul paralel și ilegitim»

Don Quijote de Ialomița

Marian Neacșu se ia la trântă cu «statul paralel și ilegitim»

Cu doar cinci protestatari în stradă, Ialomița nu reprezintă o amenințare pentru PSD. Iar liderii locali, preocupați exclusiv de administrarea imaginii proprii, nu acordă niciun fel de importanță luptei pantagruelice cu «statul paralel și ilegitim». În aceste condiții, președintele Marian Neacșu a decis să lupte singur. Iar noi am decis să consemnăm pentru posteritate...

Un Don Quijote politic defect
Deși este doar o fundătură politică, Ialomița este reprezentată la vârf în lupta cu «statul paralel și ilegitim». După ce s-a umplut de ridicol devenind port-drapelul luptei împotriva acestei «grupări metastatale», cum o definește deputatul Ștefan Mușoiu, președintele PSD Marian Neacșu continuă lupta cu morile de vânturi, pardon de expresie. El a declarat luni, 27 noiembrie 2017, a doua zi după marșul protestatarilor între Guvern și Parlament, că i se pare nefiresc că «protestele nu sunt asumate și în mod oficial» (?!). Dacă s-ar fi oprit aici, opinăm noi, ar fi rămas doar un Don Quijote politic obligat să-l apere, în pofida evidenței, pe «omul providențial», adică Liviu Dragnea, de amenințarea himerică a «statului paralel și ilegitim». Numai că Marian Neacșu este un Don Quijote politic defect, căci, lăsat să se exprime liber, a uitat de principiile cavalerești în numele cărora s-a umplut de ridicol declarând autocrat: «Într-o democrație, noțiunea de miting spontan este destul de discutabilă...». Altfel spus, dacă pentru servilismul său Marian Neacșu este de înțeles (toți suntem oameni, toți avem șefi!), pentru această interpretare revoltătoare a ideii de democrație e de neiertat.

În vremea asta, liderii locali...
...fug de ridicolul declarațiilor ca Sancho Panza de gura nevestei, ca să ne păstrăm în granițele romanului mai sus pomenit. Președintele Victor Moraru susține că nu poate comenta declarațiile președintelui său fiindcă «eu acum fac administrație și am foarte multă treabă!», parlamentarii Mihăiță Găină și Marian Pavel promit declarații după... Paște, deputatul Ștefan Mușoiu, așa cum v-am precizat, ne-a explicat vreo 10 minute că, de fapt, țara este sabotată de «o grupare metastatală» împotriva căreia nu se poate lupta cu arme politice convenționale... Singurul parlamentar PSD care a ales să creadă deliberat în «statul paralel și ilegitim», dovedind că nu a uitat cine l-a propulsat în Camera Deputaților, este Andrei Pop, care a avut amabilitatea să ne răspundă după cum urmează: «Conceptual, statul paralel poate fi echivalat cu fenomenul de „deep state“. Este definit ca sumă a manifestărilor unei entități nealese prin vot, dar care influențează acțiuni guvernamentale sau politici publice...». «De regulă, reprezentanții nu răspund în fața instituțiilor legitimate prin votul democratic național!» ne-a mai explicat acesta didactic.

«Senatorul lui Dumnezeu» are, în sfârșit, dreptate
Acest stop-cadru al universurilor politice între care Marian Neacșu baleiază merită a fi completat că declarația senatorului PMP Gabi Ionașcu. Apropiat al lui Marian Neacșu până în urmă cu câțiva ani (n.red.: să nu uităm că Marian Neacșu a fost șeful lui de campanie la alegerile din 2008!), Gabi Ionașcu ne-a oferit o declarație care, în sfârșit, merită consemnată: «„Statul paralel și ilegitim“ este „stafia“ din mintea paranoidă a unui personaj/unor personaje care a/au dobândit prin orice mod puterea și care crede/cred că el/ei „este/sunt statul“». Vi se pare puțin confuză? Nu-i nimic, mai citiți o dată!

4 Decembrie 2017, 07:55 (4462 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Cuplul Neacșu-Moraru, oficializat!
Ghidul Renegatului
Ce ar fi Ialomița politică dacă...

Comentariile cititorilor:


@PTR.Digi24:
(14 Decembrie 2017, 12:41)
Esti in eroare.Nu sunt Claudiu iar postarea despre Neacsu este un fragment dintr-un articol publicat pe site-ul de stiri"Digi.24", avand ca subiect politica penala a psd-ului cu condamnatul Dragnea in frunte  si a locotenentilor sai, printre care si Neacsu.
PTR. DIGI 24 :
(13 Decembrie 2017, 21:14)
CUMVA ESTI CLAUDIU ? DE ACEEA II PUI PARTE? EXCROCUL TOT EXCROC RAMANE....NEACSU NU FACE ALTCEVA DECAT SA-I DUCA MAPA LUI DRAGNEA SI SA LINGA SI EL CE POATE PENTRU EL ...CUM LUPTA EL IMPOTRIVA STATULUI PARAREL?AIUREA DACA ERA VERTICAL STATEA LANGA GRINDEANU ,UNDE SANT MILIARDELE ACELEA CARE SE BATEA CU PUMNUL IN PIEPT CA LE ADUCE IN JUDETUL ASTA?UN MINCINOS NOTORIU.STIMATA REDACTIE CAUTATI ARTICOLUL IN CARE ATI SCRIS CUM SE LAUDA LA VREMEA RESPECTIVA  MINCINOSUL DE NEACSU CA VA ADUCE PTR. JUD.  IALOMITA SUMA AIA ENORMA PE CARE I-O PROMISESE GRINDEANU S-A DUS GRINDEANU S-A DUS SI BANII PTR JUDETUL IALOMITA .EU TE CRED SA TI CU EL CA MANANCI SI TU PE LANGA EL
Digi24:
(11 Decembrie 2017, 23:30)
Ca inamic al luptei anticorupție și statului de drept, Marian Neacșu a rămas un politician consecvent. A fost unul dintre actorii importanți în Marțea neagră din 10 decembrie 2013, iar în noiembrie 2017 l-am putut asculta citind rezoluția CEx de la Băile Herculane, în care PSD a declarat război așa-numitului "stat paralel și ilegitim".
Nu în ultimul rând, pe tot parcursul anului 2017 Neacșu a servit în linia întâi a frontului deschis împotriva statului de drept, remarcându-se totodată și prin atacuri fără perdea la adresa străzii, care protesta împotriva manevrelor care vizează legile justiției.
gogu:
(7 Decembrie 2017, 16:11)
Un penal care se alatura penalilor de la varful PSD in incercarea de a subordona justitia.Un fel de Ghe Tinel la caracter dar mai rosu la coloratura.
cetatean pacalit:
(6 Decembrie 2017, 14:19)
noi cu totii i-am votat c-aveam incredere in ei dar cand s-au vazut la palat ei de noi ca au uitat si-au tras vile si salarii si-au furat cat au putut cetatenii mor de foame de noi grija n-au avut .Marian Neacsu sluga lui Dragnea o personalitate controversata csre si-a batut joc si isi bate de cetatenii acestui judet sa iasa in fata si sa arate ce a facut el pentru judetul asta de cand e in politica....NIMIC...Eu il cataloghez ca e un escroc cu drepturi depline in fruntea obstei...Rusine sa-ti fie Neacsule ca ai dezamagit cetatenii acestui judet.
@ion-pacalitu:
(5 Decembrie 2017, 13:48)
de buna seama ca aveti dreptate, nu se inghesuie la munca nimeni din categoriile amintite(alcoolici puturosi etc), problema este ca cei apti de munca sunt ori emigrati ori plecati din sat, si pe buna dreptate orice elev care pleaca la liceu/facultate nu mai vine acasa in satul natal pt. ca nu are de ce(lipsa de oportunitati) sau pur si simplu nu poti concura cu ce ofera orasul(teatre, cinema, entertainement, parcuri, muzee, cultura, socializare etc.). raman cei batrani bolnavi sau dependenti de ajutor, nu neaparat pt ca sunt puturosi poate chiar nu pot sau nu face sens sinceri sa fim, daca ai servici si megi si la tara sa lucrezi cu siguranta ca : ori ai servici la stat, ori nu ai copii mici, ori crezi ca lumea in spatiu rural arde de nerabdare sa munceasca sambata si duminica cand apare cate unul de la oras. Asa cum dumnevostra aveti o sursa sigura constanta de venit asa vor si ei, nu sa depinda de unul sau altul care apare ocazional de sarbatori pus pe treaba, pur si simplu programul dorit de dvs. nu se potriveste cu al lor(indiferent ca stau sau nu la carciuma) Incercati data viitoare sa faceti un calcul simplu facand abstractie de venitul dvs sigur de la servici: un om normal cu gospodarie in mediu rural, avand, animale si pasari, o curticica cu rasaduri, va pleca el sa munceasca la oras pe 15 mil? (mediu pe economie) eu zic ca nu: 2-3 mill transport, 2-3 mill pachet, hrana(daca mai si fumeaza amaratu-adauga 2 mill), haine, telefon, chelt neprevazute si uite asa 6-8 mill doar sa plece si sa vina(toata ziua conf orar curse locale) mai trebuie sa plateasca pe cineva din sat sa tina animalele si sa ingrijeasca in lipsa(3-4 mill) trage dumneata linie si ai sa vezi ca ramane cu 3-4 mill in mana la sf. lunii doar asa ca sa zica ca are servici?!!! deci nu va mai mirati ca nu gasiti forta de munca ieftina,(si emanati gandire simplista: sunt puturosi donle' )data viitoare incercati sa va convingeti colegii de servici sa vina sambata si duminica sa va ajute pe 50-80 lei/zi
@Mark Z:
(5 Decembrie 2017, 12:08)
Te uiti prea mult la latrina aa.. pardon,antena3 pt ca le-ai preluat integral mesajele. Creste euro, francul elverian, ROBORUL , carburantii si toate celelalte nu din cauza strazii ci a hotilor si condamnatilor care conduc tara. E invers decum zici tu: in capitala si in orasele mari oamenii ies in strada dar acolo e si nivelul de trai ,de castig cel mai ridicat. In Ialomita nu iese nimeni in strada si suntem la coada judetelor tarii la toate capitolele. Alaturi de Teleorman, Vaslui, Mehedinti unde vietuiesc asistatii psd-ului. Ai 'pricipit'?
ion pacalitu:
(5 Decembrie 2017, 10:15)
Domnule echidistant, cred ca nu prea ai dreptate. Eu sunt o persoana cu servici. Locuiesc in oras dar am o casa si in satul meu natal unde merg la sfirsit de saptamina si muncesc. Am nevoie de ajutor la anumite munci. Nu gasesti deloc oameni dispusi sa munceasca. De dimineata pina seara fie ca este cald, fie ca este frig, stau la circiuma. In sate nu mai munceste nimeni. Amaritii despre care vorbesti sunt niste puturosi, alcoolici care traiesc din ajutoare din pomenile date de oamenii politici pentru voturi. Nu cauta nici unul de munca asa cum ai intelege din discursul tau. Sunt asociatii agricole care se roaga de ei sa se duca la munca, le da fel de fel de stimulente de genul hrana calda, miel de paste, teren cu porub etc. si tot nu-i atrage. Parintii  ne-au tinut in scoli (licee si facultati) lucrind la CAP cu 15 lei/zi si ar fi fost fericiti sa le dea atitea pomeni. Nu mai creati false probleme ca nu mai pacaliti pe nimeni. Nu ne mai luati de prosti si mergeti la munca.
Mark Z.:
(5 Decembrie 2017, 00:07)
In ziua de azi dupa cum se vede, tot ce vrem sa aflam sau tot ce intereseaza luam lumina de pe facebook. Si acolo fiecare dupa cum il taie capul zice, posteaza tot ce doreste. Milioane de nick name, tot felul de oameni care se ascund dupa anumite identitati si isi dau cu parerea , acuza sau omagiaza anumite actiuni politice, intamplari....orice. Se fac mitinguri care pleaca de la anumiti postaci si de acolo preiau si oameni de buna credinta si se duc in nebunia unora. Unii cu bune intentii. Dar sa fim corecti sa vedem ca ce se intampla in Romania de cativa ani este o manipulare , deoarece de la basescu incoace iese lumea in strada ( organizata pe retele de socializare bineinteles), mereu aceiasi lozinca JUSTITIA. Si justitia ce face de atatia ani, mai baga si multi oameni nevinovati la puscarie, mai umfla si anumite cazuri politice si le fac mai pompoase gen scenariu de film. Daca toata ziua stam in strada , sa nu ne mire ca creste euro, franc elverian, ROBORUL , carburant si toate preturile. Asa ca in cativa ani o sa mancam FACEBOOK.
echidistant:
(4 Decembrie 2017, 22:54)
e usor este sa vorbesti si sa ai opinii taioase cand ai strictul necesar asigurat si nu ai grija zilei de maine. Nu acelasi lucru pot spune cei care stau 3-5 intr-o camera, fara servici(da pt ca nu au scola sau nu au avut parinti sa-i dea la scoala, sau nu au avut 2 parinti in general) sau care nu-si pot lua servici ca nu au cu cine lasa pe cei mici sau cine "griji" de animalele din curte sau care stau la mila pensiei mici a batranilor care-i mai au.
hai sa fim corecti un pic: in judetul unde in toate satele nu exista nici o industrie cat de mica, iar terenul comunei e detinut in proportie de 70% de 3-4 fermieri care nu angajeaza mai mult de 10-15 oameni fiecare, ce dracu sa muncesti in sat ? Ajutorul social devine singura sursa de subzistenta, si deci, vectorul politic care se apleaca asupra nevoii lor mizerabile va fi sustinut neconditionat...
E greu sa recunoastem ca 60% dintre noi o duc extrem de greu si fac fata greu nevoilor, ne e rusine cu ei, "Noi" ne-am emancipat, ne pute, nu ne mai regasim...(nu uitati starea de bine actuala a unora e intodeauna tranzitorie, oricand ne putem regasi in aceiasi conditie).
A ,,, si era sa uit: un ajutor social marit e siguranta noastra a celor ce muncim la privat ca "amararitii" aia nu vor veni sa munceasca pe mai putin in locul nostru, mai mult... poate ar fi timpul sa constientizam ca poate asa putem cere salarii mai mari, altii nu sunt ca noi...
anonimul:
(4 Decembrie 2017, 18:45)
Mare  dreptate ai
Vasi:
(4 Decembrie 2017, 16:13)
Marian Neacșu = O LEPRA...la fel ca si partidul din care face parte.
Eroare:
(4 Decembrie 2017, 14:01)
E dezamagitor sa compari figura ilustrului hidalgo Don Quijote de la Mancha, un naiv-romantic cavaler, cu personajul Neacsu. Acesta din urma e mai degraba un Don Pishote de Jalomita, psd-ist condamnat, purtator al mapei sefului sau, condamnatul Dragnea, hidalgo de Telemorman.
Aligatorul:
(4 Decembrie 2017, 09:29)
Marian Neacsu, ca patron, a falimentat 3 societati, ca om de familie, a stricat o casa cu 2 copii, ca politician , a muscat mana care l-a hranit, ca deputat a fost condamnat, deci este un INFRACTOR....despre ce drq vorbim??? Despre tampitii care voteaza cu stomacul si cu frica serviciului public....despre fricosii care se uita la televizor si comenteaza ce li se baga pe gat...hai pa.