Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal public la Primăria Amara

Scandal public la Primăria Amara

Amara Business Grup, societatea Consiliului Local Amara, este ținta unui nou scandal. Printr-o hotărâre a aleșilor locali ai orașului, s-a decis delegarea Serviciului de Administrare a Domeniului Public de către firmă, aspect considerat total ilegal de către reprezentanții Prefecturii Ialomița. Reprezentații instituției au solicitat revocarea imediată a respectivului act administrativ, considerând că «delegarea serviciului s-a realizat cu încălcarea prevederilor legale». În replică la acuzațiile aduse, Ion Măiță, primarul din Amara, explică faptul că decizia care agită spiritele a fost luată la recomandarea Camerei de Conturi Ialomița.

Aici sunt banii dumneavoastră!
Firma Amara Business Grup SRL a fost înființată în timpul mandatului lui Victor Moraru, în calitatea sa de primar al orașului Amara. Aflată în administrarea Consiliului Local Amara, societatea a avut ca obiect de activitate întreținerea domeniului public al orașului. Toate acestea doar pe hârtie, pentru că, în realitate, Amara Business nu este altceva decât o firmă abonată la banii bugetului Primăriei Amara, alcătuit din contribuția la taxele și impozitele locale a cetățenilor. Astfel, prin serviciile pe care le practică, Amara Business Grup SRL taxează Primăria Amara cu 131 de lei pentru un metru pătrat de arbori toaletați. De asemenea, alți 300 de lei sunt percepuți lunar pentru servicii de ecarisaj. Mai mult, întreținerea terenurilor sintetice de fotbal și tenis din stațiune costă Consiliul Local Amara peste 2000 de lei pe lună... Banii, firește, sunt încasați de Amara Business Grup SRL. Dincolo de lucrările publice desfășurate în orașul-stațiune, societatea a beneficiat de peste 100 mii de lei în baza unui contract semnat cu Consiliul Județean Ialomița. Astfel, firma specializată în întreținerea domeniului public al orașului a fost angajată să realizeze reabilitarea hidroizolației la sala de spectacole a Consiliului Județean Ialomița. Aceste cheltuieli au ridicat, de asemenea, multe semne de întrebare cu privire la modul în care s-a semnat și încheiat respectivul contract.

Un nou scandal public
O Hotărâre a Consiliului Local Amara aduce din nou în atenția opiniei publice firma Amara Business Grup SRL. Astfel, consilierii locali au luat decizia de a delega gestionarea Serviciului de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Amara de către societatea Amara Business Grup SRL. În urma unui control cu privire la legalitatea acestui act administrativ, reprezentanții Prefecturii Ialomița au constatat faptul că hotărârea trebuie abrogată invocând motive de nelegalitate. Experții Prefecturii Ialomița susțin faptul că actul administrativ s-a realizat fără a se respecta art. 12, alin. 2, al Ordonanței de Urgență nr. 71/2002, privind organizarea și funcționarea serviciilor publice. Astfel, în Nota de Control a Prefecturii Ialomița se arată că «delegarea serviciului public de administrare a domeniului public și privat al UAT Amara s-a realizat cu încălcarea articolului mai sus menționat către o societate comercială cu răspundere limitată; se impune revocarea acestui act administrativ în proxima ședință a Consiliului Local». În replică la aceste acuzații, reprezentanții Primăriei Amara explică faptul că decizia a fost luată la îndrumarea Camerei de Conturi Ialomița. «A venit Camera de Conturi în control, iar recomandarea lor a fost ca acest serviciu să fie gestionat de o altă entitate... Noi tot ce-am făcut a fost să respectăm o dispoziție a Camerei de Conturi. Deci, eu cred că este legal ceea ce am făcut...» susține Ion Măiță, primarul orașului Amara.

5 Decembrie 2017, 13:35 (1784 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Salarii mărite ilegal la Primăria Amara

Comentariile cititorilor:


Cetățean :
(8 Decembrie 2017, 15:17)
Aici nu este vorba de a ține partea cuiva, ci, de a spune lucrurilor pe nume. Nu se poate numi scandal ceva ce are în vedere tocmai respectarea legii. Ceea ce este trist cu adevărat, este faptul ca legile sunt interpretabile și de aici apar și tot felul de acțiuni, care, ulterior, sunt contestate.
Magarul Tavalit:
(6 Decembrie 2017, 11:44)
Una este sa oferi locuri de munca, sa reinvestesti banii...si alta este sa incalci legea, sa sfidezi dupa bunul plac opinia publica, sa nu faci o dezbatere publica cu cetatenii - prostii care platesc taxe si impozite....Maita nu aduce bani d-acasa pentru toate astea, sunt bani publici frate, trebuie sa raspunda pentru orice banut cheltuit...Terminati cu laudele de prost gust ca nu tine....
Flori:
(6 Decembrie 2017, 08:26)
Schimbare, si nerespectarea ordinelor asa numitului Morar, duce la scandal.Corect este sa se respecte o hotarare ! Dar aceasta firma pastorita de fratele Larisei nu este deloc de neglijat, dragilor !
Opinie:
(5 Decembrie 2017, 21:35)
Numim scandal public o hotărâre de consiliu prin care se dorea reorganizarea firmei aflate în subordinea Consiliului Local și care avea menirea de a se alinia unor recomandari ale Curții de Conturi? Observ cu tristețe ca ziarul continua sa-și umple paginile cu articole lacunare, lipsite de esență.
Intrebari:
(5 Decembrie 2017, 21:28)
Dacă lucrările s -ar fi făcut cu o alta firma, ar fi costat mai puțin? Este rău că s -a înființat o firma care oferă locuri de munca unor cetățeni ai orașului Amara? Banii obținuți din lucrările executate de firma intra în buzunarul cuiva sau se reinvestesc? Sunt niște întrebări care ar trebui sa dea de gândit oamenoilor cu adevărat cerebrali, nu vanatoilor de bârfe și cancan-uri.
greu:
(5 Decembrie 2017, 17:41)
primare dar esti prost rau frate