Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Gabi Ionașcu vrea comună la Căzănești

«Senatorul lui Dumnezeu» calcă pe cărări bătătorite

Gabi Ionașcu vrea comună la Căzănești

În pauzele dintre două declarații politice în Parlamentul României, senatorul Gabi Ionașcu își face timp și pentru problemele alegătorilor din județul pe care îl reprezintă. Luni, 11 decembrie 2017, el a declarat în cadrul unei conferințe de presă că a declanșat lupta pentru «adevărata suveranitate a votului». Concret, el dorește să susțină cauza pierdută a Referendumului de la Căzănești prin care locuitorii au decis revenirea orașului la statutul de comună.

Ce n-a putut Pocora, promite Ionașcu Sătul să citească după dictare comunicatele de presă naționale ale PMP, senatorul Gabi Ionașcu a identificat recent o temă locală demnă de un senator de talia sa. El a declarat la începutul acestei săptămâni că este decis să susțină cauza pierdută a locuitorilor din Căzănești. Reamintim că aceștia au decis, în cadrul unui Referendum desfășurat ultima oară în 26 aprilie 2015 revenirea orașului la statutul de comună, însă o comisie de specialitate din cadrul Senatului României a blocat procedura de validare a Referendumului în Senat. Senatorul Gabi Ionașcu susține însă că face eforturi pentru a-și convinge colegii să revină asupra deciziei. «Am discutat deja cu parlamentarii UDMR, USR, PNL și, bineînțeles, colegii mei din PMP... Sper ca parlamentarii PSD de care depinde susținerea acestui demers ni se vor alătura!» a declarat acesta. Aceste declarații ale senatorului PMP Gabi Ionașcu au fost dublate de un discurs patriotard în care acesta a acuzat, pe rând, administrația locală, foștii colegi din PSD și chiar pe prefectul Marian Bălan, care a făcut în 2004 primele demersuri pentru transformarea comunei Căzănești în oraș...

Un oraș-fantomă
Dincolo de capitalul de imagine pe care Gabi Ionașcu încearcă să-l obțină reîncălzind supa sleită a Referendumului de la Căzănești, problema de fond rămâne. După 12 ani de administrare potrivit acestui statut, din cele 17 criterii în baza cărora a devenit oraș, Căzănești respectă doar două, respectiv dotările culturale și sportive și numărul minim de unități de învățământ. Orașul nu are depozit controlat de depozitare a deșeurilor, stație de epurare a apelor uzate, sistem de canalizare sau un hotel, așa cum era prevăzut... De asemenea, numărul locuitorilor a scăzut de la 5000 la mai puțin de 3500, iar populația angajată în activități non-agricole este nesemnificativă. Mai mult decât atât, printre consecințele nefaste ale transformării în oraș se numără creșterea debitelor restante ale populației către bugetul local, estimate în prezent la aproximativ 3,9 milioane de lei...

14 Decembrie 2017, 12:10 (4066 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Orașul Băneasa a redevenit comună. Orașul Căzănești așteaptă până la noi ordine!
Comuna de la Sfîntu’ Așteaptă

Comentariile cititorilor:


UN NEDUMERIT:
(19 Ianuarie 2018, 17:30)
TOATA L..UMEA DORESTE EVOLUTIE.LA CAZANESTI,SE DORESTE INVOLUTIE, CONCLUZIE .CINE VREA DE FAPT SA DISPARA ACEASTA LOCAL;ITATE DE PE HARTA....RUSINE SA VA FIE  VANATORILOR DE VOTURI
Mary:
(20 Decembrie 2017, 12:26)
 Domnule, Ionascu Gabi, un fost primar de doi bani, emanatia acestui oras si cel mai iubit dintre slobozeni, va spun doar atat, sictir!
Consătean:
(15 Decembrie 2017, 18:58)
Bălan Marian a vrut să devină oraș! Era satul lui natal! Doar să nu se zică că e de la țară!
Amarastean:
(15 Decembrie 2017, 18:39)
Si Amara ar trebui sa se întoarcă la statutul de comuna, conform criteriilor legale in vigoare!!!
Traian & Ghiocel:
(15 Decembrie 2017, 14:40)
Senatorul Ionașcu nu va reuși pentru că e din opoziție iar actuala putere pesedizdoaldizdă taie și spânzură prin parlament ( a se vedea ce fac acum cu legile justiției). Apoi, așa-zisul oraș Căzănești e o ,,realizare’’ a pesedeului lui Bălan, Savu, Sporea, Cozmâncă etc..
Inițiativa legislativă prin care s-ar pune în aplicare dorința cetățenilor exprimată la referendumul din 2015 există depusă în vechiul parlament, dar a fost blocată de neacșu, pe atunci deputat psd.
Concluzie: orășeni din Căzănești, votați psd!
Slobozean:
(15 Decembrie 2017, 10:12)
Cine!? Gabi Ionascu!? Vai de capul nostru ! Asta are toate sansele, mai avea putin si facea si din municipiul Slobozia, comuna Slobozia ! Cel mai imbecil individ care a putut ajunge primar si senator.
Oprica:
(15 Decembrie 2017, 01:20)
Domnule Căzănești trebuie să revină la Comuna domnu senator Gabi Ionașcu trebuie sa lupte pentru aleși săi,deși la Căzănești populația este de sub 3500 locuitori la ora actuală așa zisul oraș are 3189 de locuitori,populația care este asigurata este de 1808 care lucrează fie la București sau au ajutoare sociale,sau la Slobozia eu știu că un oraș trebuie sa aibe peste 5000 de locuitori ceea ce Cazanestiul nu are acest lucru,nu are nici măcar sala de sport este un așa zis oras prafuit din inima Baraganului,taxele au crescut din 2016 unde erau cu 5,8%,acum in prezent este 10,9% și datoriile cresc de la o zii la alta .
gogu:
(14 Decembrie 2017, 22:40)
Nu-l mai puneti pe smecherul asta in poza ca vomit. Nu vrea sa bage apa si la Cazanesti ca la Slobozia??
Orasean:
(14 Decembrie 2017, 21:01)
Care oras ? Suntem terminati ca locutori ai comunei CAZANESTI saracia a ajuns la capatul rabdari !
Aveti grija! :
(14 Decembrie 2017, 19:09)
Apropo de carari batatorite, Ionascu nu va putea face nimic desi a inceput sa aiba o infatisare 'clasica' de senator, adica, are gusa, falci, mimica, gestica si capacitatea de a insira cuvinte fara a spune nimic. Cu toate astea nu va putea schimba statului Cazanestiului dar ar putea sa faca altceva, tinand cont ca singura specialitate in care si-a dovedit pe deplin experienta este alimentarea unei localitati cu apa otravita..