Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

PSD Ialomița a împrumutat bani de la viitorii parlamentari

Politicianul la nevoie se cunoaște

PSD Ialomița a împrumutat bani de la viitorii parlamentari

Deputații Mihăiță Găină și Ștefan Mușoiu, precum și senatorul Marian Pavel, au împrumutat PSD Ialomița cu sume cuprinse între 30 și 60 mii de lei. Surse din cadrul Organizației susțin că și deputatul Andrei Pop ar fi cotizat, pardon, ar fi dat cu împrumut bani la PSD Ialomița, dar nu a știut că aceștia trebuie evidențiați în declarația de avere...

Parlamentarii și daravelele lor
Săracă precum membrii săi, Organizația PSD Ialomița a fost obligată să se împrumute de la viitorii parlamentari pentru a face față cheltuielilor electorale din anul 2016. Dovada acestei sărăcii extreme o reprezintă declarațiile de avere ale parlamentarilor PSD din anul 2017. Astfel, potrivit declarației de avere depuse la Senat, Marian Pavel a împrumutat PSD Ialomița cu 60 mii de lei. Împrumutul, acordat în nume personal, a fost folosit de către Organizație pentru a susține cheltuielile de campanie de la alegerile locale. Prea ocupat ca să răspundă la telefon, senatorul Marian Pavel nu ne-a putut spune cui anume din PSD a dat banii; dar nici nu mai contează că de-atunci a trecut mai bine de un an, iar banii au fost recuperați! O confirmă deputatul Mihăiță Găină care, după ce a împrumutat și el PSD Ialomița cu 60 mii de lei «în nume personal», confirmă public faptul că banii au fost recuperați. Și mai deschis, deputatul Ștefan Mușoiu ne-a explicat că împrumutul (în cazul său, doar 30 mii de lei...) este practică legală care a permis recuperarea cheltuielilor generate de campania electorală. «Am ales această formulă pentru a evidenția legal fondurile primite! Este vorba de banii pentru campania electorală pe care, ulterior, i-am recuperat. Din câte știu eu, toată lumea a procedat așa...» explică el deschis. Ei bine, nu! Pe declarația de avere a deputatul PSD Andrei Pop nu figurează această sumă. Ce să se fi întâmplat, oare? Mai tânăr, Andrei Pop nu a completat corect declarația de avere. A omis intenționat?! Nu-i pasă de banii pe care i-a împrumutat?! Ori, în logica lucrurilor, fiind împrumut «în nume personal», el a împrumutat Organizația direct prin președintele PSD Marian Neacșu, ca să-l treacă pe o poziție eligibilă, cum poate vă mai amintiți? Ei bine, răspunsurile la aceste întrebări vă pot părea acum inutile. Dar nu sunt, căci viitoarele alegeri parlamentare sunt acum cu un an mai aproape. Iar parlamentarii PSD, credem noi, vor rămâne aceiași! Ba, mai mult, la cât de jalnic se prezintă Opoziția în fața electoratului ialomițean, tare ne e teamă că se vor înmulți...

18 Decembrie 2017, 15:20 (5477 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Apropo de "imprumutat"partide:
(21 Decembrie 2017, 18:21)
Deputatul PNL Mihai Voicu a fost trimis in judecata de procurorii DNA, fiind acuzat ca a cerut bani membrilor de partid pentru a fi inscrisi pe locuri eligibile in campania electorala din 2012.(stire de azi pe Hotnews.ro)
Pentru Mary:
(20 Decembrie 2017, 19:58)
De acord cu tine, Mary.
Mary:
(20 Decembrie 2017, 12:18)
 Am vazut ca daca m-am exprimat, mai putin academic si i-am denumit jeguri, autocenzura acestui ziar functioneaza, comentariul meu nu a fost publicat. Acum raman la aceiasi parere. Sunt niste jeguri, In frunte cu cel care-i conduce. Acum poate va simtiti mai bine si imi publicati comentariul.
sapun:
(20 Decembrie 2017, 06:40)
Pnl cd din 1996 a lui Nicu Cerveni a inventat aceasta practica.Acolo am vazut pt.prima data cum se vindeau locurile primar,deputat,senator,ministru,ori posturile de procurori sefi din parchete (Onesti-Bacau) dupa alegerile din 1996. Mese chermeze bani multi. Pacat ca a murit medicul Lazar. Exact asa se cumpara si acum. Dupa care trebuie da scoata investitia
Marioara:
(19 Decembrie 2017, 18:59)
Las fierbinti ati vazut cum zice prefectul primarului"Vasile" fura ma ca am cooii la scoala,fura ma ca si altii au copii la scoala si mai trebuie sa dau si la partid. Va dati seama ca banii platiti pentru a candida pe un post eligibil sunt multi. Cat se fura dupa aia ca sa-si scoata investitia si dupa sa faca si profit. Daca un parlit de primar a facut mare vila amantei va dati seama cat a ciordit pentru el si pentru fetele lui. De parlamentari nu mai vorbim decat cei renumiti cu nume si priza la alegatori nu dau sume imense, in rest mustele galbene dau bani la greu. Asa devii primar,paelamentar,ministru dupa aia care pe care calare pe furaciuni. Aratati voi un primar din Ialomita care are 2,3,mandate si inainte era lipit pamantului,hainele stateu pe el ca pe gard,nu avea in buzubar o batista cu muci iar acum casa mare cu asfalt la poarta,puradeii plimbati pe la Venetia,case pe la km.0 aratati voi unul care a ramas modest si sarac.
Eu:
(19 Decembrie 2017, 15:37)
Gigele usurel ca nu suntem adusi cu pluta.ca voi mai sunt si altzii care decarteaza la psd.gen tzinta si mai sunt.nea orion nici macar nu stie cat fac 5+5
bingo:
(19 Decembrie 2017, 13:37)
Si-au cumparat locul de parlamentar pentru urmaatorii 4 ani!!! asta e adevarul!!!
Gigel:
(19 Decembrie 2017, 12:24)
Sunteți într-o gravă eroare. Din neînțelegerea fenomenului. Este vorba de banii pentru finanțarea campaniei electorale, bani pe care orice candidat a trebuit să îi dea. La orice partid. Ulterior, statul decontează acești bani. La fel au făcut și Tinel, și Ionașcu și Băsescu și toți din țară, aceasta este procedura legală.
TUMOAREA - PSD:
(19 Decembrie 2017, 07:05)
Cine i-a dat adeverinta de venit PSDului si cine a girat pentru imprumut????
Nici-o banca nu iti imprumuta bani fara garantia returnari sau este pretul (spertul)pentru locul oferit pe lista PSD-un fel de taxa de protectie????????
Pensi stie:
(18 Decembrie 2017, 21:10)
Din anii 1996 PNLul CD care avea sediul pe
Ionica:
(18 Decembrie 2017, 21:04)
Eu tare-s curios cum se imprumuta partidul la o persoana fizica. Vine presedintele si spune„ Auzi, Andrei, da-mi si mie imprumut ceva banuti, ca sunt pe zero si-mi taie ăstia curentul.”
Un om:
(18 Decembrie 2017, 18:19)
Rusinea lor ca nu fac nimik pentru comunitate .....
Saraca..:
(18 Decembrie 2017, 16:49)
 Organizatia psd Jalomita precum vorba lui Creanga: saraca(si penala) ca anul asta, ca anul trecut si ca de cand este, n-a fost niciodata..
cikalaka ciki cha:
(18 Decembrie 2017, 15:50)
Banii s-au fecuperat...pai...indemnizatii...pai...cate si mai cate?mai are rost sa discutam?