Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Formele fără fond ale «PES activists» Ialomița

Feisbuc administrativ

Formele fără fond ale «PES activists» Ialomița

Potrivit definiției, PES activists Romania este o structură membră a rețelei europene de activiști ai Partidului Socialiștilor Europeni, compusă din membrii și simpatizanții partidelor de Stânga din Europa interesați să acționeze la cel de-al patrulea nivel al democrației, nivelul european. Nu-i așa că e fascinant?! Ceea ce nu știați însă e că structura are și o filială în Ialomița, care funcționează sub coordonarea primarului Sloboziei, Adrian Mocioniu. Și că pe 8 decembrie 2017 filiala a organizat alegeri pentru desemnarea structurilor de conducere... Restul e feisbuc administrativ!

PES la vârsta a treia
Mărturisim că habar nu aveam ce înseamnă și cu ce se mănâncă PES activists. E drept, am auzit despre ea în urmă cu un an și jumătate, la alegeri, când candidatul Mocioniu se audodeclara «conectat prin PES la mecanismele de comandă europene» pentru a convinge slobozenii să-l voteze. Dar ni s-a părut un moft. Ei bine, nu e! PES activists Ialomița există și își desfășoară activitatea într-o promiscuitate politică deplină. Potrivit paginii de FB a organizației, alegerile au avut loc pe 8 decembrie 2017 și s-au desfășurat la sediul PSD Ialomița. Martorii oculari spun însă că au fost aduși acolo fără să știe unde vin și ce anume urmează să voteze: «M-a sunat cineva de la Partid și mi-a spus să vin... M-am dus, că am zis că poate îmi dă și mie ceva, că vine Crăciunul mâine-poimâine... Da’ în loc să ne dea, ne-au pus să ridicăm mâna! N-am înțeles pentru ce, dar am ridicat și eu mâna... Mai mult de frică, că ne numărau să vadă cine votează și cine nu! Ne-a ținut o oră, ne-au mulțumit și am plecat cum am venit... Și eu, domnule, sunt membru vechi, i-am ajutat în campanie, la mine în cartier... Puteau și ei să dea ceva, că votul știu să ni-l ceară!» ne-a declarat, sub protecția anonimatului, unul dintre participanți, trecut de 65 de ani.

Andra Sârbu și compania
Pentru că în cazul membrilor PES situația e clară, ne-am dorit să aflăm un punct de vedere și de la structurile de conducere. Surprinzător, unul dintre cei 8 secretari executivi ai PES Ialomița ne-a declarat (și el sub protecția anonimatului, că mâna partidului e lungă) că a fost ales fără să știe: «Am fost invitat acolo și n-am putut să refuz... M-am așezat la ușă, cu gând să plec la prima pauză! Când să plec, m-am auzit strigat... Așa am ajuns pe lista aia!». Pe lista «aia», lista echipei PES activists Ialomița, figurează, alături de primarul Adrian Mocioniu în calitate de coordonator, angajați ai Primăriei Slobozia precum Gina Palantin, angajați ai Consiliului Județean Ialomița, precum consilierul Președintelui, Eduard Plăiașu, directori de firme ale Primăriei, precum Dorina Milea, viceprimarii Rudolf Gradea și Gabriel Mușat sau consilieri județeni PSD, precum omniprezenta Luminița Trifan... Însă cea mai surprinzătoare prezență dintre toate rămâne cea a secretarului general Andra Sârbu, pe care n-am mai urmărit-o de pe vremea cand a fost «necondamnată» pentru că a condus un autoturism sub influența alcoolului. Dacă aveți curiozitatea, îi puteți urmări nurii revărsați generos pe pagina personală de Facebook...

Declarații parlamentare Curioși să înțelegem ce s-a întâmplat, totuși, la PES activists Ialomița, am căutat un martor dispus să își asume public paternitatea unei declarații. Deputatul Ștefan Mușoiu, invitat de onoare și prezent în sală, ne-a explicat părintește despre ce a fost vorba: «Întâlnirea a fost un prilej pentru a explica oamenilor ce înseamnă Uniunea Europeană! Conceptul este intangibil pentru cei mai mulți dintre noi, dar există și lucruri palpabile, care pot fi explicate. De exemplu, libertatea de a călători... În plus, domnul Victor Negrescu, ministru delegat în Ministerul Afacerilor Europene, a explicat celor prezenți importanța faptului că România va prelua începând cu 2019 șefia Comisiei Europene. A fost o întâlnire agreabilă, din care fiecare a avut de învățat câte ceva!». Declarațiile domnului Mușoiu ne-au amintit brusc de relatarea primului nostru martor ocular. Potrivit acestuia, întrebat de ce a renunțat la mandatul de europarlamentar pentru cel de ministru delegat, Victor Negrescu, tânăr crescut cândva aici, în Bărăganul ialomițean, ar fi declarat: «(...) pentru că am vrut să fac ceva și pentru țara mea!». Nu-i așa că e o declarație magistrală?! Mai ales că, pe aceasta din urmă, deputatul Ștefan Mușoiu a confirmat-o la rându-i oficial, sedus probabil de calitatea teatrului ieftin de după-amiază  oferit de domnul ministru pe care, cândva, l-a susținut personal în campania la alegerile europarlamentare.

21 Decembrie 2017, 14:20 (3383 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


haaaaaa:
(28 Decembrie 2017, 10:54)
PES-UL lui peste....vai de noi ?! ca voi traiti f. bine pe banii nostrii ! 
gigel:
(21 Decembrie 2017, 20:57)
au ajuns comunistii sa "explice oamenilor ce inseamna Uniunea Europeana". bai gargaragiilor, voi mai aveti putin si ne scoateti din U.E.! guvernul vostru de infractori ne duce spre Rusia. ati cocotat in toate functiile de conducere numai analfabeti, uitati-va ce e in Consiliul Judetean, Primarie, Spitalul de Urgenta etc.mintiti cu un cinism criminal desi stiti cu totii ce se petrece cu tara asta si amaratii ei locuitori. poate odata se va face dreptate! poate mamaliga romaneasca va exploda candva! 
Din pacate:
(21 Decembrie 2017, 17:12)
Tot pe banii din taxele si impozitele noastre au loc toate aceste Pes, Pas, Pis, Fas, Fis...