Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Moartea paznicilor lacului Ratca, anchetată de ITM Ialomița

Moartea paznicilor lacului Ratca, anchetată de ITM Ialomița

Inspectorii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au demarat o anchetă cu privire la moartea celor doi paznici care, în prima zi de Crăciun, s-au înecat în apele lacului Ratca. Oficialii instituției verifică dacă cei doi aveau contracte de muncă legale și cum a fost posibil să se petreacă nefericitul incident. Între timp, pompierii continuă căutările trupului tânărului de 20 de ani.

Concluzii preliminarii
Din primele informații, se pare că inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă sunt interesați să afle dacă cei doi paznici lucrau sau nu cu forme legale. S-ar părea că nici bărbatul de 48 de ani, dar nici tânărul de 20 de ani nu ar fi avut contracte de muncă încheiate cu firma la care lucrau. În data de 25 decembrie 2017, aceștia ar fi plecat cu barca pe lac pentru a ține la distanță braconierii.

Apel disperat pe rețele de socializare
Pe malul lacului Ratca a început o nouă operațiune de căutare a trupului tânărului de 20 de ani. Este a 5-a zi în care pompierii din Ialomița și echipajul de scafandri al ISU București-Ilfov încearcă să aducă la mal cadavrul. Între timp, familia tânărului care a murit înecat în timpul serviciului face apeluri către orice persoană care poate oferi detalii despre tânăr pe rețelele de socializare. «Este dispărut de la locul de muncă, Balta Ratca, de ieri seară, colegul lui de muncă a fost găsit mort înecat (...) dacă l-a văzut cineva să-mi scrieți. Orice informație legată de el mă va ajuta și un share. Mulțumesc!» este mesajul Georgianei Andreea Pușcașu, sora tânărului, pe care aceasta l-a postat pe o rețea de socializare.

29 Decembrie 2017, 11:12 (5944 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Vasile Carmen:
(11 Ianuarie 2018, 14:57)
Buna ziua,sunt sora celui gasit inecat in Lacul Ratca,vreau sa ne tineti la curent cu persoana care este disparuta,Multumesc!
Andreea, sora tanarului :
(31 Decembrie 2017, 21:51)
Inca nu l-au gasit ,deci i-au in calcul ca este in viata ,pe undeva speriat,ranit ...cel putin asa sper !
mar:
(30 Decembrie 2017, 23:30)
Suntem campioni la nerespectarea legislației privind munca. Șpagă, incompetenta, relatii, rudenie, care sunt cauzele? DNA sa vina sa va ia, nu pentru asta, ci pentru cei neplătiti, exploatati la locul de muncă...
gotre:
(30 Decembrie 2017, 17:12)
Daca ar fi avut macar veste de salvare...
Montaj Parchet:
(29 Decembrie 2017, 14:51)
Nu vreau sa fiu partinitor, dar daca ati vedea cate contestatii in Instanta are Ialpesco impotriva organelor in drept ati trage o alta concluzie. Da e adevarat, oricine ar cade in apa pe timpul acesta ar avea de suferit. Poate daca ar fi fost legal angajati, poate daca ar fi fost instruiti etc etc si poate si poate nu s-ar fi ajuns la asemenea tragedie. Dar din cate cunosc, angajatilor li se dadea bauturi alcoolice in timpul serviciului, erau lasati sa le consume, li se mai luau si telefoanele la intrarea in serviciu pentru a nu comunica ori cu braconieri, ori sa transmita traficul de peste la negru catre diverse persoane, sau cati mistreti erau impuscati in perioada in care vanatul este oprit, etc etc. Cei in drept au cunostinte despre acest aspecte, cerceteaza, cerceteaza si iar cerceteaza, dar daca faptele sunt multe si incalcite ale acestui doctor....ne da si noua mult de gandit si rastalmacit. O ultima informatie este ca Ialpesco nu mai avea voie sa functioneze in piscicultura de prin 2015. Referitor la angajati, cel putin 50 % lucrau fara nici o forma legala si restul cu timp partial.
Mitran:
(29 Decembrie 2017, 13:45)
Dacă ar fi avut forme legale de lucru, nu S-ar mai fi înecat? Vine și ITM cu incompetența lui când nu trebuie! Iau salarii de pomană! Verifică numai când se întâmplă ceva, in rest, dorm in birou....!