Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«One woman show» cu Iulia Berciu

«One woman show» cu Iulia Berciu

În urmă cu 7 ani era doar un angajat. Și nu o cunoștea nimeni. Acum este propriul ei stăpân și unul dintre cei mai căutați liber-profesioniști din Slobozia. De-a lungul a peste 7 ani de carieră a interpretat zeci de roluri. Unele dintre ele i-au fost dragi, de altele s-a îndrăgostit iremediabil... Însă cea mai mare satisfacție i-a adus-o ziua în care a fost rugată să vină să se interpreteze pe sine. «Mi s-a spus: „Iulia, lasă costumele, lasă-l pe clovnul Berciulică. Noi te vrem pe tine...“».

Secretul Iuliei Are un chip angelic și niște ochi incredibil de frumoși. De-a lungul a peste 7 ani de carieră a interpretat toate personajele lumii Disney, de la Prințesa Sofia la Alba ca Zăpada. Dar și personajele Marvel, în special SpiderMan. Dar și pirați, și spiriduși, și ursitoare... Și pe Winny the Pooh, și pe clovnul Berciulică, și roluri de magicieni! «Mai bine numiți dumneavoastră un personaj și eu vă spun dacă l-am interpretat sau nu... Va fi mai simplu!» ne spune râzând. Are un râs molipsitor și emană buna dispoziție prin toți porii. Crede că aceasta este explicația succesului pe care îl are de fiecare dată. «Am eu lipiciul ăsta la copii. Comunicăm instantaneu și reușesc să le intru în voie fără niciun efort. Sunt mulți animatori de petreceri în Slobozia... Dar acolo unde ajung eu, copiii nu mai vor pe altcineva! Nu știu de ce... Sau, de fapt, știu! Pentru că trebuie să iubești copiii ca să poți face asta. Altfel, e doar o meserie ca oricare alta, din care câștigi puțin și în care trebuie să investești mult!». Iulia Berciu nu a știut dintotdeauna că iubește copiii...

Mama mea e Alba ca Zăpada Înainte de a deveni animator profesionist la petrecerile pentru copii o avea doar pe Andreea, fata ei. Când Andreea avea 3 ani, a căutat o firmă care să o ajute. Nu a găsit: «Ori poate nu mi-am permis... Nu mai știu! Cert e că a trebuit să fiu eu personajul pe care și-l dorea...». Andreea are acum 10 ani. Și înțelege că în spatele fiecărui personaj pe care îl vede acum e mama sa. Însă pentru ea... «Mama mea e Alba ca Zăpada. Și n-am să uit niciodată cât de emoționată am fost atunci... Iar acum știu ce o să mă fac când o să cresc mare. O să fiu Alba ca Zăpada, ca mama mea... Și o să am o firmă de evenimente pentru copii și o să îi fac pe toți să fie fericiți!». Lângă ea, Iulia zâmbește. Știe că e o meserie grea, un domeniu în care concurența este acerbă. «Am muncit mult ca să ajung aici. Sunt nopți în care dorm doar 3-4 ore. Ca să poți satisface orice dorință a copilului pe care îl sărbătorești, trebuie să fii mereu pregătită. Iar ca să fii pregătit, trebuie să muncești mult... Atât de mult cât este nevoie!».

Meseria de ursitoare Dincolo de strălucirea «scenei», viața Iuliei Berciu e o continuă căutare. În fiecare zi vrea mai mult, vrea mai bine, vrea altceva. Și tot în fiecare zi diversifică gama de servicii pe care o oferă clienților. De la personaje la mărturii de nuntă și de la papioane la trucuri noi în magic-show-urile pe care le improvizează, totul trebuie făcut, schimbat sau îmbunătățit. Și totul trebuie să se întâmple ieri. «Concurența e acerbă! Dar cel mai mare concurent al meu sunt eu însămi... Trebuie să-mi placă mie ceea ce fac, altfel nu pot face bine. Nu pot fi credibilă... Și știu că am făcut ce trebuie atunci când văd o lacrimă furișându-se pe chipul părinților. Uneori sunt atât de emoționată când ursesc că ajung să plâng și eu!». O rugăm să ne interpreteze un pasaj din rolul ei de ursitoare. O face cu plăcere și ne urmărește curioasă reacțiile. «(...) Mamă bună, iubitoare, e minunea vieții tale, să o îndrumi, să o înveți, cu zâmbetul tău să o înveselești.... Și ai să vezi, de bună seamă, că a meritat fiecare noapte nedormită atunci când o să-ți spună mamă...». Nu plângem, dar nici mult nu mai avem...

Un clovn cu suflet În perioada Sărbătorilor, Iulia e suprasolicitată. Nu are zi, nu are noapte, nu are liniște... De aceea s-a gândit să predea din tainele meseriei, în cazul în care cineva este interesat. «Am vrea să extindem oferta! Să aducem oameni tineri, care iubesc copiii, interesați să ofere acest tip de servicii... Și care să nu fie obsedați de ideea de a câștiga! Pentru că banii nu sunt niciodată suficienți... Un spectacol dintre cele pe care le ofer eu costă 150 de lei... Din ei plătesc taxe și impozite, investesc în costume noi, plătesc consumabilele... Dacă tragi linie, descoperi că nu merită...». O spune cu regret, dar cei care o cunosc știu că nu banii o ajută să meargă mai departe. Iulia se hrănește cu bucuria pe care o dăruiește! Și este gata să răspundă prezent la solicitarea oricui, ca voluntar. A făcut-o pentru copiii singuri din Spitalul Județean de Urgență Slobozia... A făcut-o pentru copii ai căror părinți nu și-au permis un spectacol... A făcut-o pe stradă, pur și simplu. Și ar face-o din nou dacă ar fi rugată... «Oricine mă poate găsi pe pagina mea de Facebook. Și, dacă timpul îmi va permite, sunt gata să ajut, atât cât pot eu! Pentru că știu că dacă Dumnezeu îți dă, trebuie să dăruiești la rândul tău...».

30 Decembrie 2017, 11:05 (2914 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Cristy:
(5 Ianuarie 2018, 16:04)
O familie talentată. Mult succes in continuare in tot ceea ce faceți.
Oana mama de pitic ursit de Iu:
(31 Decembrie 2017, 01:45)
Iulia esti minunata, te iubim atat de mult !esti cea mai iubitoare fiintade copii , si DA mi ai smuls multe lacrimi de fericire ! Te puup cu drag si nu uita, Seby te adoră!