Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sindicatul «Soia 2007» acuză conducerea Expur de «discriminare» (II)

Sindicatul «Soia 2007» acuză conducerea Expur de «discriminare» (II)

Conflictul deschis generat de acuzațiile publice lansate de Ion Grecu, liderul sindicatului «Soia 2007» continuă. Potrivit declarațiilor sale, conducerea societății continuă «politica de discriminare și intimidare» a angajaților și falsifică procesele-verbale ale Comisiei de Sănătate și Securitate în Muncă. În replică, conducerea Expur a remis spre publicare un drept la replică în care precizează că poziția membrilor de sindicat nu este împărtășită de către ceilalți 350 de angajați ai societății...

«Politica de discriminare» continuă
Principalele acuzații formulate de către reprezentantul Sindicatului «Soia 2007» vizează lipsa de implicare a conducerii Expur SA în asigurarea drepturilor salariale, așa cum impune cadrul legal garantat de prevederile art. 38, alin. 1 din Legea 307/2006, privind apărarea împotriva incendiilor. De asemenea, Ion Grecu reclamă falsificarea procesului verbal a Comisiei SSM, cu acordul tacit al conducerii Expur. Procesul-verbal sesizează, în varianta inițială, doar carențe minore în organizarea activității fabricii. La insistențele sale, susține liderul de sindicat, în procesul-verbal au fost adăugate mai multe solicitări pe care conducerea societății le ignoră de peste 6 ani. Printre acestea se numără «alimentația de protecție pentru sectoarele care impun condiții speciale de muncă», recunoașterea acestor condiții speciale de muncă «conform recomandării IGSU București din adresa nr. 1889/p/22.06.2016» precum și faptul că echipamentul de lucru lipsește, personalul formației hidro-canalizare neavând «echipament antistatic cu toate că la punctul de lucru SP2 și canalizarea exterioară a secției extracție (...) apar în fiecare zi vapori de N-Hexan cu concentrații diferite». Solicitările lui Ion Grecu au dispărut din varianta finală a precesului-verbal, fapt care, în opinia sa, demonstrează reavoința conducerii societății. «De 5 ani ne batem cu morile de vânt! Pur și simplu nu vor să ne asculte, nu vor să respecte legea, nu vor să ne trateze ca pe niște oameni... Iar dreptul la replică pe care îl dau și pe care l-am văzut deja este o minciună sfruntată! Oamenii aceia sunt oamenii lor. Unul dintre ei se face vinovat de incendiul de anul trecut care era să ne omoare... Altul e liderul de sindicat de la „Speranța“, sindicatul pe care îl conduc ei! Oamenilor le e frică să nu-și piardă locurile de muncă, de-aia acceptă orice... Dar, mai devreme sau mai târziu, aici, pe platformă, se va întâmpla o nenorocire. Deja au fost accidente, oamenii care și-au pierdut o mână sau, mai grav, au murit... Niciunul dintre aceste accidente de muncă nu este înregistrat ca atare! Totul e ascuns, nu se raportează nimic oficial...».

Sindicatul are dovezi
Acuzațiile lansate în spațiul public de către Ion Grecu sunt susținute de către corespondența electronică purtată cu conducerea operativă a societății. De asemenea, el a reclamat aceste încălcări repetate ale legislației în vigoare și reprezentanților francezi ai societății. «Deoarece domnul director al fabricii, Negulescu, nu dorește soluționarea anumitor probleme propuse, în repetate rânduri, de către subsemnatul în ședințele  CSSM și având în vedere modul discriminator de abordare privind soluționarea problemelor propuse de reprezentanții Sindicatului „Speranța“, vă rog să înțelegeți demersurile pe care le vom face la instituțiile autorizate să soluționeze astfel de probleme» se arată într-unul dintre mail-urile trasmise lui Pascal Pinson. Un alt document pe care Ion Grecu îl face public este biletul de externare al unei colege de muncă. Potrivit acestui document, Iuliana Nedelcu, angajată în cadrul Expur din 1998, este declarată din 2016 cu «astm bronșic profesional prin expunere la cereale, polenuri, mucegaiuri, insecticide, condiții nefavorabile de microclimat, suprasolicitări postuale (manipulare manuală de mase, poziții și posturi vicioase prelungite, precum și ortostatism prelungit)». Boala profesională a Iulianei Năstase, laborantă în cadrul Expur la silozul din Urziceni, a fost depistată în 2016. Conducerea Expur a ignorat însă documentele medicale ale angajatei, a refuzat să-i asigure un tratament de specialitate, iar la acest moment litigiul a ajuns pe rolul instanțelor de judecată. Nu este singurul caz de acest gen. În urmă cu 2 ani, un alt angajat, Ion Marius Dinescu, s-a pensionat cu același diagnostic fără ca Expur să înregistreze acest caz de boală profesională și fără să îi asigure minime reparații morale sau sprijin medical. Ion Grecu susține că acestea sunt doar două dintre cazurile pentru care există confirmări oficiale, însă numărul celor a căror sănătate este afectată de condițiile de muncă este mult mai mare: «Practic, atât angajații, cât și locuitorii orașului, suferă din cauza emisiilor extrem de toxice ale fabricii...».

2 Ianuarie 2018, 09:20 (2473 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Sindicatul «Soia 2007» acuză conducerea Expur de «discriminare»
Fabrica de ulei din Slobozia a deversat ape uzate în râul Ialomița
Expur extinde gama de uleiuri alimentare prin preluarea parțială a mărcilor «Untdelemn de la Bunica» și «Olpo»

Comentariile cititorilor:


De Gaule:
(3 Ianuarie 2018, 15:15)
Toate cele semnalate de liderul de sindicat sunt adevarate.
Acesti investitori au profitat de prostia si slugarnicia caracteristica  poporul roman din aceasta zona a tarii . 
Cat timp mentalitatea "avem un loc de munca" sau "se plateste la timp salariile" nu se va modifica, sperantele noastre pentru schimbare raman un vis indepartat.
Expur-at:
(2 Ianuarie 2018, 14:36)
Pai da! Organele de represalii tip ITM, Garda de Mediu si alte Deconcentrate, se fac că nu văd. Cum să te dai la o multinationala? Nu-i mai bine să atacăm în forța firmele mici cu sloganul "nu plecăm fără să te amendam"!!!!