Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ștefan Iulian Boscornea a recuperat crucea de 7 ori consecutiv!

PS Vincențiu a sfințit apele la Călărași

Ștefan Iulian Boscornea a recuperat crucea de 7 ori consecutiv!

Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a participat sâmbătă, 6 ianuarie 2018, la prima mare sărbătoare religioasă a anului. Preasfinția Sa a oficiat Sfânta Liturghie la Biserica «Sfinții Împărați Constantin și Elena» din oraș, înconjurat de un sobor de preoți, oficiali locali și sute de credincioși. După orele 11,00, în Parcul Central, mii de călărășeni și câteva zeci de ialomițeni au așteptat ca Preasfinția Sa să arunce, după tradiție, crucea în apele Borcei. În competiție s-au înscris 15 înotători. În pofida vremii însorite și a temperaturii ridicate a apei (8 grade Celsius), cei mai mulți dintre pretendenți au renunțat imediat după ce s-au aruncat în apă. Întrecerea a fost dominată net de către Ștefan Iulian Boscornea, care susține că a reușit să recupereze crucea din apă pentru a șaptea oară consecutiv! «E nevoie de antrenament. Fără antrenament nu poți rezista, e apa foarte rece... Eu încep cu 10 săptămâni înainte. Alergări, dușuri cu apă rece și baie în Borcea. Așa reușesc!» a declarat acesta imediat după competiție. Ștefan Iulian Boscornea are 32 de ani și este profesor de Educație Fizică la Școala nr. 1 Modelu, județul Călărași.

6 Ianuarie 2018, 15:20 (3497 vizualizări - 45 comentarii)

Citiți și:
Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului
Veșnica pomenire în varianta administrativă
PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Comentariile cititorilor:


@Ateului:
(18 Ianuarie 2018, 01:00)
Mai omule oricat de binevoitor as fi nu pot sa fiu de acord cu umilele tale "agumente" cand am exemple ale unui urias numar de oameni din toate epocile, incomparabil mai educati, mai dotati intelectual, mai autorizati moral si social care si-au marturisit credinta in Divinitate. Toate aceste exemple nu fac decat sa-mi intareasca propria convingere, ele adaugandu-se la experienta unor ani de informare,de meditare si a unor momente de revelatie din viata personala. Numai bine!
gogu:
(17 Ianuarie 2018, 22:05)
Habotnicule,intrebandu-te de aghezmuirea masinii,ateul s-a referit la toti cei saraci cu duhul care practica asemenea scamatorii si cred sincer,in naivitatea lor, ca sunt protejati de forte supranaturale. Refuz sa cred ca exista oameni in 2018 atat de inapoiati.Urmarea e clara asa cum stim ca dupa 9 urmeaza 10. Cu cat stiinta va avansa,religia va disparea.
Ateu!:
(17 Ianuarie 2018, 16:31)
Mai omule, nu mai cita diversi oameni de stiinta vis-a-vis de parerile lor despre religie pentru ca nu este relevant. Acum 3.0000-4.000 de ani, cand nu exista crestinismul, oamenii de stiinta ai acelor vremuri ridicau osanale altor zei. Intelegi de ce este irelevant ce spune un om de stiinta despre un zeu? Zeii venerati de omenire depasesc 3.300. Pentru orice muritor de rand este evident ca nu pot fi toate religiile adevarate simultan.
Ștefan :
(17 Ianuarie 2018, 15:59)
Nebunie fără leac pe articolașul ăsta! Unde dai, și unde crapă....Comentați fericiților! N-aveți nicioaltă grijă Cuziștii de mâine. V-a pocnit dezbaterea pe Religie! Mai bine v-ar preocupa interese cucaracter general și vitale!
Oamenii de stiita si religia:
(17 Ianuarie 2018, 13:39)
Un studiu american al "Atlantic Publishers&Distributors" din 2003 analizeaza printre altele(pag.57-59) relatia dintre credinta si oamenii de stiinta castgatori ai premiilor Nobel de-a lungul a o suta de ani:1901- 2000. Studiul relevă faptul că din cei 654 laureați peste 90% s-au declarat credinciosi in unul din cultele crestin, mozaic, islamic sau hinduist.  În general, creștinii au câștigat un total de 78,3% din totalul premiilor Nobel pentru pace, 72,5% în chimie, 65,3% în fizică, 62% în medicină, 54% în economie. Acest studiu asupra savantilor contemporani lamureste odata in plus relatia lor cu religia si dupa revolutia industriala la care fac unii referire..
@Ateului:
(17 Ianuarie 2018, 11:57)
Raspund curiozitatii tale: n-am masina(am vandut-o acum 15 ani si n-am folosit niciodata agheazma pt ea) Un secret: de ani de zile folosesc in timpul sezonului rece usturoiul(2-3catei de usturoi taiati marunt si inghititi-asa dispare mirosul-cu o cana de ceai sau apa) si nu am probleme. O reteta pe care o recomand oricui, nu are contraindicatii iar efectul e sigur. Incearca sa nu-mi mai atribui lucruri ce se intampla doar in imaginatia ta daca vrei totusi sa cred ca ai depasit varsta copilariei.
Albert Einstein:
(17 Ianuarie 2018, 11:34)
"Cand a creat Universul Dumnezeu n-a jucat la zaruri" "Vreau sa cunosc gandurile lui Dumnezeu, restul sunt detalii" "Coincidenta e modalitatea lui Dumnezeu de a-si pastra anonimatul" "Cu cat evolueaza mai mult stiinta, cu atat mai mult credem in Dumnezeu" "A fi religios inseamna a gasi raspuns la intrebarea:'Care este sensul vietii?'
Albert Einstein:
(17 Ianuarie 2018, 11:25)
"Eu afirm că religiozitatea e cea mai puternică dintre toate instrumentele de cercetare științifică. Știința fără religie e incompletă, religia fără știință e oarbă. Toate religiile, artele sau științele sunt rodul aceluiași copac a cărei unică aspirație e să facă viața omului mai demnă; adică să permită ca individul să se ridice peste simpla existență fizică și să fie liber"
gogu:
(17 Ianuarie 2018, 08:28)
Lasa-l sa pupe oase in speranta ca in ceruri,printre astre e un loc cu verdeata unde o sa cante cu ingerasi inaripati in corul de babe selecte neepilate si cu basma ca asa e placut celui de sus
Cornel:
(16 Ianuarie 2018, 18:14)
@ateu de la 13,47! Fraților, așa zișii profesori de religie, unii popi, sunt periculos de imorali! Nu sunt toți demni de școli și licee. Tot pe pile! Religia în școli e facultativă, se duc toți pentru că toți primesc numai 10. Ajută mult la media generală! Ar trebui date calificative, ca la 0-4.
Ateu!:
(16 Ianuarie 2018, 13:52)
Am uitat sa te intreb daca ti-ai spalat masina cu agheazma pentru a o ferii de necazuri... ca tot aminteai de aberatii. Sau cata agheazma trebuie sa bei ca sa-ti treaca gripa? Aceeasi cantitate este valabila si pentru alte boli mai grave? Cum poate un credincios de la noi sa acuze pe cineva de aberatii si pe urma sa se duca linistit sa bea aghezma impotriva gripei? :))
Ateu!:
(16 Ianuarie 2018, 13:47)
Preotul Dan Badulescu sustine cu subiect si predicat in fata elevilor ca Pamantul este plat iar soarele se invarte in jurul pamantului. Asta-i doar un exemplu. La o simpla cautare apar sute de rezultate cu asemenea specimene.
https://www.youtube.com/watch?v=DONNffy18rM
Ateu!:
(16 Ianuarie 2018, 13:42)
Atentie, ai dat cele mai multe exemple de oameni de stiinta de dinaintea revolutiei industriale. Odata cu revolutia industriala, stiinta a luat un avant extraordinar, a aparut o clasa noua, clasa de mijloc, si odata cu revolutia industriala crestinismul a inceput sa piarda teren. Pe vremea lui Eminescu occidentul avea deja aproape 100 de revolutie industriala. Chiar daca Romania era cu 50 de ani in urma occidentului efectele acesteia s-au simtit in zona urbana, ca-n rural... acolo s-a nascut versnicia.
Religiile in tot cuprinsul lor nu au niciun merit in dezvoltarea stiintei, dimpotriva, au franat dezvoltarea stiintei. Primele licee sau universitati au aparut in grecia antica academia lui Platon (aprox. 387 î.Hr-83 î.Hr.) și Liceul lui Aristotel (334 sau 335 î.Hr.-86 î.Hr.). Venirea crestinismului in Europa a marcat inceputul Evului Mediu Intunecat iar europenii au orbecait 1.000 de ani pentru a revenii fix la organizarea scolilor grecesti prin Universitatea din Bologna (1088), Oxford (cca. 1170) , Universitatea din Paris (1200), Cambridge (cca. 1209), Universitatea din Salamanca (1218) . Romania a avut nevoie de aproape 2.000 de ani de crestinism ca sa infiinteze prima Universitate la Iasi (1860), univeristate infiintata de un secularist.
Singura responsabila de avantul stiintei este curiozitatea umana care nu are nimic in comun cu religia. In exemplul meu cu perioada de aur a islamismului, in contextul Universitatii de la Bagdad, stiinta a fost abordata prin prisma expresiei "doar prin stiinta poti studia maretia lucrarii lui Allah" dar, cum orice minune tine doar trei zile, fundamentalistii musulmani au preluat fraiele lumii arabe iar arabii sufera si acum de acest fundamentalism.
"Rugaciune"deM.Eminescu:
(16 Ianuarie 2018, 10:33)
Craiasa alegandu-te
Ingenunchem rugandu-te,
Inalta-ne, ne mantuie
Din valul ce ne bantuie;
Fii scut de intarire
Si zid de mantuire,
Privirea-ti adorata
Asupra-ne coboara,
O, Maica prea curata
Si pururea Fecioara,
Marie!

Noi, ce din mila Sfantului
Umbra facem pamantului,
Rugamu-ne-ndurarilor,
Luceafarului marilor;
Asculta-a noastre plangeri,
Craiasa peste ingeri,
Din neguri te arata,
Lumina dulce clara,
O, Maica prea curata
Si pururea Fecioara,
Marie!
 @Ateule, iti pare  ca Eminescu a scris aceasta poezie  de frica sa nu se "sinucida social"?
@asazisuluiAteu:
(16 Ianuarie 2018, 10:22)
Sinucidere sociala zici? Eminescu s-ar fi sinucis social daca ar fi spus ca nu e credincios ortodox?Cine l-ar fi vanat, Inchizitia spaniola? Paulescu vorbeste despre Dumnezeu studentilor la medicina de frica! Cand? in plina epoca a monarhiei constitutionale din perioada interbelica in care insusi regele tarii era primul credincios("NIHIL SINE DEO"-Nimic fara Dumnezeu-deviza casei regale). Oare Noica isi afirma credinta chiar in fata  securistilor din regimul stalinist-ateist de frica? Nu trebuia sa fie invers? Adica Noica sa-si afirme cu bucurie ateismul in fata corifeilor ateismului?Aberezi la greu, asa-zise ateu! Da-mi exemple de preoti care astazi cred ca pamantul e plat.Cred ca dai o noua dimensiune ridicolului prin "argumentatia" ta jalnica.