Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Victor Moraru a umilit 25 de ani de administrație locală

Megalomanie prezidențială în direct

Victor Moraru a umilit 25 de ani de administrație locală

La sfârșitul anului precedent, președintele Victor Moraru a organizat o gală administrativă sub egida «25 de ani de administrație locală». În cadrul evenimentului, președintele Consiliului Județean a semnat demonstrativ (sau ostentativ?) documentația de aprobare a investiției de 25 milioane de euro pentru reabilitarea infrastructurii rutiere județene. Gestul reprezintă încă o dovadă a megalomaniei administrative de care dă dovadă Victor Moraru de la preluarea mandatului, în vara anului 2016...

Ultimul bal administrativ La sfârșitul anului precedent, pe 21 decembrie 2017, președintele Victor Moraru a organizat o gală administrativă prilejuită de împlinirea a 25 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița. La eveniment au participat președinți, vicepreședinți și consilieri județeni care au slujit instituția în această perioadă. Printre invitați s-au numărat figuri marcante ale administrației din ultimul sfert de veac, precum Iulian Zaharia, Maria Petre, Gheorghe Savu, Marian Bălan, Constantin Negoiță sau Silvian Ciupercă. Evenimentul s-a dorit a fi unul aniversar, în cadrul căruia invitații au primit plachete aniversare, semn al prețuirii publice pentru munca depusă de-a lungul perioadelor de mandat. De asemenea, la eveniment au fost invitați și prefecții pe care județul i-a avut în ultimii 25 de ani. «Vă mulțumesc tuturor celor care în ultimii 25 de ani ați contrtibuit la dezvoltarea economică și administrativă a județului (...)» a declarat președintele Victor Moraru în calitate de amfitrion al manifestării.

Megalomanie prezidențială În pofida declarațiilor lăudabile, Victor Moraru a oferit un spectacol impardonabil. Gestul reprezintă încă o dovadă a megalomaniei administrative de care dă dovadă Victor Moraru de la preluarea mandatului, în vara anului trecut. El a inclus în desfășurarea galei și momentul semnării primelor contracte de investiții finanțate în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală. Cosemnatari ai documentului au fost ministrul delegat pentru fomdurile europene, Marius Nica și directorul Agenției de Dezvoltare Sud Muntenia, Liviu Mușat. Deși a recunoscut efortul predecesorilor săi, Victor Moraru a ținut să declare că aceste contracte depășesc valoarea tuturor investițiilor realizate până în prezent în Ialomița ultimilor 25 de ani. Reamintim că accesarea celor 25 milioane de euro va permite administrației județene reabilitarea drumurilor județene DJ101, DJ302 și DJ402. De asemenea, Victor Moraru a mai declarat că vizează accesarea a altor aproximativ 65 milioane de euro pentru infrastructura rutieră, refacerea podului de la Dridu peste râul Prahova, un nou bloc operator la Spitalul Județean Slobozia, șamd.

9 Ianuarie 2018, 15:10 (2949 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Președintele Moraru plătește 107 mii de lei pentru cursuri «în slujba cetățeanului» la Viena
Paza aeroportului de la Alexeni costă 260 mii de lei
Consiliul Județean Ialomița concesionează proprietatea privată a Ialomiței

Comentariile cititorilor:


Lozinca psd:
(11 Ianuarie 2018, 14:03)
"Aproape de oameni". Oamenii partidului, evident. Finantatori, colaboratori,trepadusi, lipitori de afise, consilieri si consiliere, secretare, cadane ..
Andrei:
(11 Ianuarie 2018, 14:00)
 Uite domn' primar! Ia amine si fa ca face sefu'!  Slobozia, a devenit o mare de gropi pe care nu le simte domn primar, el fiint transportat pe brate de acasa pana la serviciu si inapoi. Si in caruta daca ar fi mers, tot nu ar fi simtit. Ce sa cred??!! 
vorbe din interior:
(10 Ianuarie 2018, 18:14)
Nu gasesc nicăieri Misiunea și Viziunea acestei organizatii care este Consiliul Județean Ialomița. Doar sloganul "Aproape de oameni" (care?) si, completez eu "Departe de realitate". Cu motto-ul au nimerit-o bine: ma aflu singur doar cu Dumnezeul meu!
paradox:
(10 Ianuarie 2018, 17:31)
Desi au fost alesi pe liste  ca social-democrati ,ei s-au convertit la liberalism,devenind prosperi oameni de afaceri,in timp ce alegatorii au saracit din ce in ce mai mult ,continuind sa fim un judet ,,rosu "....
Carmen:
(10 Ianuarie 2018, 11:56)
Circ ialomițean! Trebuia să fie acolo și bufonul Vlad Florin să vă bage-n....istorie! Să regurgiteze nume de eroi pentru fiecare, gen Mihai Viteazul! Greu de găsit ar fi fost pentru Maria Petre....Maria Antoaneta?!
vorbe de aici:
(10 Ianuarie 2018, 11:53)
@vorbe de afara...corect spus, însă, mai sunt multe de adăugat. Nu avem nici timp si nici spatiul aferent. Toată clasa politică trebuie rasă din temelii. Inceputul va fi dat de arestarea lui Dragnea. După care, potopul statului paralel cu axa SRI_CSM....
Nemultumit:
(9 Ianuarie 2018, 20:22)
Da' bravo, bă. Pai cu drumul Reviga - Milosesti cum ramane? Incepe altele? Bataie de joc. Sa mearga domnul Moraru o singura data cu masina personala pe acolo, sa vada cum e.
fratele lu' liviu:
(9 Ianuarie 2018, 19:20)
Exact asa au semnat si pentru gropan!
vorbe de afara:
(9 Ianuarie 2018, 19:16)
Dupa 25 de ani gestionati de oameni incompetenti (toti - nu numai PSD, dar majoritatea de ei), imi permit sa intreb retoric: DA groapa si apa din Slobozia si celelalte localitati, de ce nu au facut pana acum drumurile, scolile in paragina si fara toalete, fara autorisazii ISU,  spitalele fara medici,  cartierul nou din Slobozia (neasfaltat, fara curent electric s.a.),  transportul pubilc,  primarii penali,  proasta gestionare a situatiilor gen (viscol, inundatii etc.)???... si lista poate continua la infinit. In aceste conditii, nimeni la sedinta mai sus mentionata nu a avut curajul sa aduca aminte de realitatea existenta in judetul Ialomita (si nu numai)?Nimeni nu doreste "o tara ca afara"?????
Sa va fie rusine tuturor!!!!!!!(celor care au frâiele si acoliții lor)
Sa stiti ca imi pare bine ca traiesc AFARA, dar imi pare foarte rau ca ROMÂNIA este in urma cu aproximativ 30 ani si nu da semne de revenire. Trebuie schimbata mentalitatea si educatia, restul vin o data cu cele două.
Pe final sa nu uitati: România este condusă de oameni comunisti, sub egida democratiei.