Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

 Cazul unei tinere arse, transferat la București după 12 ore

Cazul unei tinere arse, transferat la București după 12 ore

Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au făcut eforturi supraomenești să țină în viață o tânără de 18 ani din Amara, care a suferit arsuri pe 40% din suprafața corpului, după ce au încercat să o transfere în cel mai scurt timp la un spital din București. Specialiștii din Capitală au aprobat transferul abia după 12 ore.

Transferurile, greu de realizat
Din primele informații, tânăra a încercat noaptea trecută să aprindă focul la o sobă și pentru că a efectuat o manevră necorespunzătoare, s-a produs o explozie în urma căreia s-a ales cu arsuri de peste 40% din suprafața corpului. Cazul a fost transportat de urgență la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, medici de aici luând decizia transferului către o unitate medicală din Capitală. Din păcate însă, deși transferul trebuia aprobat foarte repede pentru că rănile provocate în explozie îi puteau fi fatale tinerei, ea a ajuns pe secția de arși a Spitalului Bagdasar Arseni din București, abia după 12 ore. Motivul îl reprezintă refuzul spitalelor din București de o primi, din cauza supraaglomerării. Medicii de la Slobozia susțin că nu este prima dată când trebuie să aștepte cu orele pentru a transfera un caz către alte unități medicale.

10 Ianuarie 2018, 15:58 (4280 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Anonim:
(16 Ianuarie 2018, 19:43)
Din cauza nepasari voastre a murit fata aceea nesimntitilor santeti niste macelari jaguriolor de oameni
De fiecare data:
(11 Ianuarie 2018, 14:05)
iti vine sa strigi cu naduf: inchideti abatorul!
Mary:
(11 Ianuarie 2018, 13:50)
  Dece nu a fost informat ministrul sanatatii, ori secretarul de stat Raed Arafat. Domne, fereste! Ca nu ii doresc raul, daca era in aceiasi situatie domnul Moraru, cred ca erau trimise doua, trei elicoptere. 
"Lucanii" isi fac datoria asa cum stiu ei si triaza cine sa traiasca.
Un cetatean:
(11 Ianuarie 2018, 13:31)
Nu este vorba de acceptul celor de la București, e vorba de medicii de aici care țin pacienții pe loc pana "le aranjeaza" fisele, apoi se realizează transferul
...:
(11 Ianuarie 2018, 10:34)
Daca solicita transfer pentru orice caz ! Mai ales cand medicul de garda doarme si nu trebuie deranjat !
Nu supraglomerarea este cauza refuzarii transferurilor ! Ci "profesionalismul" celor care il solicita ! Spuneti cuvantul "Slobozia" intr-o unitate UPU din Bucuresti ! Si apoi suportati consecintele !
Calul Naravas:
(11 Ianuarie 2018, 08:47)
Anul trecut, un cal mai naravas i-a dat o pauza unui enorias, motiv pentru care a aparut si un elicopter sa-l transfere la spital la Bucuresti cu stirea PSD-ului judetean cu Amara-n coada!!!! Deci, se poate....cand traficul de organe si mate se face cu voie de la partid. Nenorocitilor.
vox:
(10 Ianuarie 2018, 20:52)
Intr-o tara condusa de infractori nu mai ai nici-o siguranta.
Un pesimist:
(10 Ianuarie 2018, 19:33)
Ce țară avem! Dacă era fiica lui X- membru  de partid sau șef în partid , tot atât de ,, rapid” ajungea fata la spital în București? Păcat că au murit degeaba tinerii în ”89! Să sperăm ca acolo se ocupă cineva de ea! Sănătate , drag copil! D-zeu să aibă grijă de tine!

Ella Mihaella:
(10 Ianuarie 2018, 16:17)
Zdrențe de spitale avem in România!!!