Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Judecătoria Slobozia are o nouă conducere

Judecătoria Slobozia are o nouă conducere

Începând din ianuarie 2018, Judecătoria Slobozia are o nouă conducere. În funcția de președinte al instituției a fost desemnată judecătoarea Maria Izabela Costea, care va asigura interimatul acestei funcții pe o perioadă de 6 luni. Acesta l-a înlocuit pe judecătorul Nicolae Șerban, care a promovat examenul pentru a deveni magistrat în cadrul Tribunalului Ialomița. Pe de altă parte, la Judecătoria Urziceni își desfășoară activitatea doar doi judecători...

Examen de promovare la o instanță superioară Ca în fiecare toamnă, Consiliul Superior al Magistraturii a organizat un examen pentru promovare la o instanță sau unitate de parchet superioară. La nivelul județului Ialomița, singurii magistrați care s-au înscris la această testare au fost patru judecători din cadrul Judecătoriei Slobozia. Este vorba despre Nicolae Șerban, președintele instanței, Adriana Andrei, vicepreședintele instanței, Ciprian Cristian Purice și Marius Mirel Costin. Toți candidații au reușit să obțină rezultate favorabile și să treacă cu bine de testarea pe care au susținut-o. Astfel, din ianuarie 2018, aceștia și-au început activitatea în cadrul Tribunalului Ialomița. În locul lui Șerban Nicolae, la conducerea Judecătoriei Slobozia, în urma unei ședințe de analiză s-a dispus numirea unui președinte interimar. Este vorba despre judecătoarea Maria Izabela Costea, care va asigura interimatul funcției până în luna iunie 2018.

Instanța cu doar doi judecători
Între timp, o altă instanță din Ialomița se confruntă cu criza din sistemul judiciar. Este vorba despre Judecătoria Urziceni, instanță în cadrul căreia își desfășoară activitatea doar doi magistrați. 3 din cele 5 locuri de magistrați din cadrul Judecătoriei Urziceni au rămas vacante, după ce o judecătoare a intrat în concediu pentru creșterea copilului, iar alți doi magistrați au promovat examene pentru a-și desfășura activitatea în alte instanțe. «Facem demersuri pentru ca la Judecătoria Urziceni activitatea să nu fie afectată din cauza numărului mic de magistrați...» susține Ion Toma, președintele Tribunalului Ialomița.

UPDATE: În urma susținerii examenului de definitivat în magistratură, trei procuroare stagiare au ales să devină judecătoare la Judecătoria Urziceni. Este vorba despre magistratele Mihaela Voichița Rășcanu, Georgiana Valentina Chițu și Cătălina Maria Gulin.

12 Ianuarie 2018, 15:05 (4569 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Bala ra:
(17 Ianuarie 2018, 08:13)
Adriana Andrei e cea mai BUNA in toate sensurile
andi topor:
(14 Ianuarie 2018, 01:29)
Trei procuroare va dati seama cata justitie pe paine vor primii cetatenii daca vin din procuratura fetele...... Va dati seama cum vin cu biletelele cu solutii si ordinele lui ion praduitorul si dan traseistul in buzunar
cunoscator:
(13 Ianuarie 2018, 12:28)
Respect maxim Nicolae Serban ! Un om dedicat meseriei,corect si cu suflet asa cum in ziua de azi tot mai rar se gaseste !