Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Moartea misterioasă a paznicilor Bălții Ratca

Moartea misterioasă a paznicilor Bălții Ratca

Două dosare penale înregistrate la Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni consemnează moartea în condiții suspecte a trei bărbați din Ialomița... Decesul victimelor a survenit prin înec în apele lacurilor Ratca și Jilavele. Cei trei oameni erau angajați ca agenți de pază la firma Ialpesco, patronată de Mirel Diaconu, stomatologul bucureștean care a orchestrat o reglare de conturi în stil mafiot la Slobozia, în anul 2016. Deși autoritățile merg pe varianta unor simple accidente cu rezultat nefast, tot mai multe voci din comunitatea de la Jilavele susțin faptul că moartea paznicilor nu a fost întâmplătoare...

Un cadavru neidentificat În a treia zi de Crăciun, oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița informau cu privire la faptul că au recuperat din apele lacului Ratca trupul neînsuflețit al unui bărbat, de 48 de ani, și că efectuează verificări pentru identificarea cadavrului unui tânăr de aproximativ 20 de ani... Verificările ulterioare au scos la iveală faptul că ambii erau angajați ai societății Ialpesco, firma care administrează lacul Ratca. Aceștia, în prima zi de Crăciun, plecaseră cu barca pe baltă să verifice dacă braconierii veniseră la furat de pește... Din motive pe care nimeni nu le poate cunoaște, barca celor doi paznici s-a răsturnat, iar  aceștia au căzut în apă și s-au înecat. Cel care a alertat Poliția a fost un cetățean care trecea prin zona bălții și a observat barca goală. Timp de aproximativ două săptămâni, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița, alături de o echipă de scafandri ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov, au demarat ample operațiuni de identificare a trupului neînsuflețit al tânărului de 20 de ani, însă fără succes. Pompierii militari sunt de părere că trupul tânărului ar fi fost prins în plase pescărești sau în vegetația de pe fundul apei.

Anchetă la Jilavele În urma morții celor doi paznici, pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni s-a deschis un dosar penal privind dispariția în condiții suspecte a bărbaților. Între timp, la Slobozia, reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au deschis la rândul lor o anchetă, pentru a vedea dacă Ialpesco, firma la care cei doi erau angajați, a respectat condițiile de muncă ale paznicilor. ITM Ialomița a solicitat Poliției Municipiului Urziceni o serie de procese-verbale și acte constatatoare ale deceselor pentru a-și forma un punct de vedere în acest sens. Demersul ITM survine unor informații potrivit cărora angajatorul Ialpesco ar avea mari probleme în ceea ce privește respectarea condițiilor legale prevăzute de Codul Muncii. Concret, se pare că paznicii care au murit de Crăciun pe Balta Ratca nu aveau contracte de muncă legale, aceștia fiind angajați «la negru». «Așteptăm documentele pe care le-am solicitat de la Poliție. Există o serie de suspiciuni, însă este vorba despre o anchetă în curs și nu vă putem oferi prea multe detalii... La momentul în care datele vor putea fi făcute publice, vom da publicității toate informațiile!» ne-a declarat Marian Nedelcu, directorul executiv interimar al Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița.

Moarte învăluită în mister Chiar dacă autoritățile judiciare lasă impresia că ceea ce s-a întâmplat la Ratca în preajma Crăciunului este doar un accident nefast, în realitate situația este diferită. Puțini sunt cei care cunosc faptul că, în urmă cu o lună, un alt paznic al Bălții Ratca ar fi murit în condiții similare. Voci din comunitate susțin faptul că bărbatul ar fi fost descoperit la 7 kilometri de locul său de muncă, înecat în apele lacului Jilavele. Se pare că analizele medico-legale ar fi scos la iveală faptul că aceasta ar fi prezentat pe trup urme de violență. Și în acest caz a fost deschis un dosar penal, înregistrat pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. «Au existat mai multe discuții cu privire la moartea acestui cetățean. Era localnic de-al nostru, din Jilavele. Nimeni nu știe însă ce s-a întâmplat acolo, doar el singur știe, dar el nu mai e printre noi... Dumnezeu să-l odihnească!» ne-a declarat Ene Miloievici Petre, primarul comunei Jilavele.

Fără autorizații de 3 ani
Societatea Ialpesco, la care cei trei paznici lucrau, este patronată de medicul stomatolog Mirel Diaconu. Acesta, în 2016, a fost pus sub acuzare de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, după ce a orchestrat o reglare de conturi în stil mafiot pe străzile din Slobozia. Concret, acesta a comandat incendierea unui automobil deținut de un fost angajat... Fapte similare au fost puse la cale de Diaconu și pe raza județului Tulcea. Balta Ratca, unde lucrau paznicii înecați, aparține Ialpesco, însă la momentul de față societatea nu mai deține licență și autorizații de funcționare din partea Agenției Naționale de Pescuit și Acvacultură. «Vă informăm că, în prezent, între ANPA și dl Mirel Diaconu/Ialpesco SA nu mai există niciun raport juridic, iar activitatea desfășurată de Ialpesco SA contravine prevederilor legale în vigoare!» se arată într-o notă informativă a Agenției Naționale de Pescuit și Acvacultură.

15 Ianuarie 2018, 11:05 (6197 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Moartea paznicilor lacului Ratca, anchetată de ITM Ialomița

Comentariile cititorilor:


Dani:
(10 Ianuarie 2019, 09:31)
Este o minciuna mare. Am fost paznic pe balta ratca. Dar am plecat cu cateva zile inainte de aceasta tragedie.am lucrat cu toti 3 decedati toti stiau sa inoate.
Petre:
(16 Ianuarie 2018, 12:48)
@PeSeDea: Sa fie oare acesta motivul prin care acest individ nu se afla inca unde ii este locul in penitenta?
Asteptam comentarii deschise.
PeSeDea:
(15 Ianuarie 2018, 13:16)
Coincidente criminale duse la extrem. Stomatologul-pesedist-teleormanean(dupa relatia de prietenie cu Dragnea) este capabil de CRIMA.Se bucura militianul-vanator Tudor de necazurile lui Diaconu....ca si lui a uitat sa-i dea cei 10.000E promisi ca spaga....cand se lauda Diaconu in biroul lui Ciuperca de fata cu Musoiu ca el este prieten cu Drag n ea...