Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vivani Salubritate vrea depozit de deșeuri periculoase la Slobozia

Vivani Salubritate vrea depozit de deșeuri periculoase la Slobozia

În timp ce România se află în procedură de infringement, fiind obligată să închidă peste 50 de depozite municipale de deșeuri industriale periculoase și nepericuloase, Vivani Salubritate SA face demersuri să deschidă unul nou! Depozitul de deșeuri periculoase al Vivani Salubritate SA ar uma să aibă o capacitate de 241500 tone și va costa 5 milioane de euro. Procedura de autorizare a acestei investiții este momentan blocată, însă firma a obținut vara trecută acordul de mediu din partea Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița.

La 10 ani de la inaugurare
În anul 2007, Vivani Salubritate SA inaugura cel mai modern depozit de deșeuri din România. În octombrie 2012, grupul de firme Vivani punea în funcțiune «cel mai modern incinerator de deșeuri industriale, periculoase, speciale și medicale din Sud-Estul Europei». De-atunci însă, problemele financiare cu care se confruntă societatea au determinat un regres al investițiilor, iar declararea insolvenței a confirmat declinul societății. În ultimii ani s-a discutat public despre închiderea depozitului, iar autoritățile județene au anunțat că se află în cautarea unor soluții pentru deschiderea unui nou depozit zonal de deșeuri menajere. În aceste condiții, construirea unui nou depozit de deșeuri periculoase pare neverosimilă. Și, totuși, se întâmplă! În 2017, Vivani Salubritate SA a depus documentația de avizare pentru construirea unui nou depozit de deșeuri periculoase. Demersul pare lipsit de sens în condițiile în care în toamna anului trecut ministrul Mediului, Grațiela Gavrilescu a declarat că, pentru a se evita procedura de infringement, România a închis 11 depozite de deșeuri municipale și unul de deșeuri periculoase, respectiv cel de la Târnava. Deși nu se află pe această listă, este de notorietate că depozitul zonal deținut de Vivani Salubritate SA a atins capacitatea maximă de depozitare, iar ritmul de construire a unor noi celule este extrem de lent.

Deșeuri periculoase la 6 km de oraș
Procedura de autorizare a fost declanșată în luna martie a anului trecut, însă Vivani Salubritate SA nu a putut face dovada că respectă legislația privind protecția mediului. Din documentația depusă la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, a rezultat faptul că «celula 2 este un depozit de sine stătător și va funcționa în cadrul Depozitului Zonal». De asemenea, din documentația depusă nu rezultă faptul că proiectul de construire a noului depozit de deșeuri periculoase e în concordanță cu Programul Național de Gestionare a Deșeurilor și nici nu este inclus în Strategia Națională de Gestionare a Deșeurilor. Nici n-ar putea fi altfel, câtă vreme PNGD este blocat de ani buni la nivelul Ministerului Mediului, motiv pentru care nici autoritățile locale nu pot iniția o investiție într-un nou depozit zonal de deșeuri menajere. Pentru Vivani Salubritate SA însă a fost posibil și, inexplicabil, în vara anului 2017, pe 22 iunie, primește decizia aferentă etapei de evaluare inițială a proiectului. În luna octombrie a anului 2017, Comisia de Analiză din cadrul APM, din care fac parte Instituția Prefectului Ialomița, Consiliul Județean Ialomița, Primăria Slobozia, Direcția de Sănătate Publică Ialomița, Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița-Buzău și Garda de Mediu Ialomița propune «continuarea procedurilor de autorizare» în baza unui proiect de îndrumare.

Bomba ecologică a fost amorsată
Noul depozit de deșeuri periculoase al Vivani Salubritate SA presupune o investiție estimată la 5 milioane de euro. «Celula» va avea o suprafață de peste un hectar (10500 mp), respectiv 170 m lungime și 150 lățime, o adâncime de 3 metri și o înălțime a digului de 2,5 m. Aceasta va însemna un volum de deșeuri periculoase de 115000 mc și o capacitate de 241500 tone, la o densitate de 2,15 mc. Conform proiectului de îndrumare, Vivani Salubritate SA mai are nevoie de un studiu de evaluare asupra mediului și o dovadă că proiectul depozitului este «în conformitate cu PNDG și SNDG». Adică, de hârtii! Laurențiu Ghiauru, directorul Agenției pentru Protecția Mediului susține că investiția nu poate demara dacă documentația nu este corect întocmită și nu are toate avizele legale. «Nu sunt împotriva investițiilor firmei în domeniul gestiunii deșeurilor! Ele trebuie însă făcute cu respectarea legislației și securității mediului înconjurător...». Surse administrative susțin că inițiativa Vivani Salubritate SA a deranjat autoritățile județene și că acestea sunt «îngrijorate de această amenințare potențială». Până la acest moment însă, niciunul dintre oficialii instituțiilor implicate în avizarea proiectului nu a făcut declarații publice.

16 Ianuarie 2018, 08:20 (4598 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Bomba cu ceas de la Vivani ticăie: Groapa de gunoi a Sloboziei a luat foc!
Vivani, acuzată public de încălcarea legislației privind mediul
«Groapa de deșeuri periculoase reprezintă un pericol pentru mediu și cetățeni!»
Consiliul Local Slobozia a votat pentru blocarea investiției Vivani Salubritate

Comentariile cititorilor:


gigel:
(16 Ianuarie 2018, 19:46)
bai saracilor, oricum nu aveati apa potabila, macar niscaiva deseuri periculoase meritati si voi! taranusilor!
nemultumitu' :
(16 Ianuarie 2018, 15:05)
Cred ca profita ca oamenii nu sunt suficient de bine informati. Aducand deseurile periculoase aici , acestea se scurg in panza freatica . Vivani nu poate distruge aceste deseuri f.f. periculoase pt sanatate. Doar le depoziteaza pe pamantul nostru . Si ,apoi ne intrebam de ce copiii nostri se imbolnavesc de cancer. Si de ce apa noastra e toxica . Nu ne ajungea Combinatul Chimic , care polueaza aerul si apa ! Ar trebui ca Primaria ,Agentia de Mediu , Gospodarirea Apelor  etc ,sa interzica deschiderea acestui depozit . Patronii se imbogatesc si pleaca , iar noi vom umbla din spital in spital pt noi ,copiii si nepotii nostri!
zamfir:
(16 Ianuarie 2018, 09:37)
in linie dreapta nu sunt nici 2km pina la prima locuinta
zamfir:
(16 Ianuarie 2018, 09:35)
productia de cereale din jurul acestui depozit ce se va intimpla cu ea adica acele cereale vor ajunge si pe masa slobozenilor ?